Mała kuchnia urządzona z pomysłem. Aranżacja kuchni w bloku
Masz małą kuchnię i nie wiesz, jak wszystko w niej pomieścić? Zobacz, jak z niewielkim metrażem poradzili sobie inni. Tych 10 aranżacji pomieszczeń kuchennych Cię zainspiruje! Mała kuchnia nie musi oznaczać rezygnacji z wygody czy atrakcyjnego wyglądu - wystarczy zastosować kilka trików, które pomogą w urządzeniu funkcjonalnego, cieszącego oczy wnętrza. Zobacz, jak może się prezentować mała kuchnia.
Mała kuchnia pod skosem
Urządzanie małej kuchni to wyzwanie. Konieczne jest stosowanie kreatywnych rozwiązań, które pozwolą pomieścić jak najwięcej, a jednocześnie zachować funkcjonalność pomieszczenia. Jak to dokładnie zrobić? Nie ma jednego przepisu. Dlatego przyglądamy się małym kuchniom dobrze urządzonym.
Mała kuchnia na zdjęciu: problemem była nie tylko nieduża powierzchnia, ale i trudne skosy. Żeby uzyskać jak najwięcej miejsca na przechowywanie, całą część górną zabudowano modułowymi szafkami. Intensywnie zielony kolor sprawia, że wyróżniają się na tle całej aranżacji i jednocześnie ją ożywiają.
Ile kosztuje projekt kuchni? Gdzie i jak zrobić projekt kuchni? >>
Aranżacja kuchni w bloku
Żeby jak najlepiej wykorzystać niewielki aneks kuchenny, z niektórych sprzętów trzeba zrezygnować, a inne wybrać w wersji mini. W tej małej kuchni postanowiono zrezygnować z piekarnika, z kolei płyta grzewcza ma tylko dwa palniki. Zamontowano także jednokomorowy, nieduży zlew. Mała lodówka została zabudowana. Te wszystkie zabiegi pozwoliły na uzyskanie większej ilości miejsca do przechowania. Zwraca też uwagę pomysłowe wykorzystanie ściany nad zlewem, zamontowano tam relingi oraz składany ociekacz na naczynia. Ta mała kuchnia została zaaranżowana w takim miejscu, że w razie potrzeby można ją łatwo ukryć przed wzrokiem - wystarczy umieścić na suficie szynę (jak nad oknem), a na niej zasłonę, która będzie funkcjonowała na zasadzie ruchomej ścianki.
Mała kuchnia: zabudowa z klimatem
Ta mała kuchnia przyciąga wzrok przede wszystkim wykończeniem ściany nad blatem roboczym. Wzorzyste płytki o hiszpańskim rodowodzie świetnie komponują się z tradycyjnymi frontami szafek w ciemnobrązowym kolorze. Aranżacja mimo to prezentuje się lekko i świeżo. Żeby nie zabudowywać całej kuchni szafkami, zrezygnowano z górnych szafek na jednej ścianie. Wprowadzono tam półki i relingi, co wizualnie odciąża wystrój. Ciekawa aranżacja spowodowała, że nie odczuwa się tu braku powierzchni. Mała kuchnia w takim wydaniu staje się przyjemnym miejscem do pracy.
Ciemne kolory w mełej kuchni
Małe kuchnie i ciemne kolory? Powszechnie uważa się, że takie barwy optycznie pomniejszają pomieszczenie. Wszystko zależy jednak od odpowiednio dobranych odcieni. Można wtedy wykreować elegancką i szykowną aranżację. Nawet mała kuchnia będzie wyglądała dobrze w takiej nieco mrocznej stylizacji - jej niewielki rozmiar będzie tutaj wielkim atutem, szczególnie, jeśli mamy do czynienia z aneksem przylegającym do pokoju dziennego. Mała kuchnia w ciemnych kolorach to świetny wybór do mieszkania utrzymanego w stylu industrialnym.
Czarna kuchnia – jaki blat, co na ścianę? >>
Czarne i białe dodatki w kuchni. Zobacz modne rozwiązania >>
Mała kuchnia razem z salonem
Mała kuchnia otwarta na salon rządzi się swoimi prawami - ważne jest, żeby nie narzucała się zbytnio, nie dominowała nad całym wnętrzem. Z tego względu w pomieszczeniu na zdjęciu zrezygnowano z typowych górnych szafek. Postawiono na jednolitą kolorystykę i gładkie, proste fronty. Zwarty ciąg dolnych szafek pozwala zmieścić wszystko, co niezbędne i harmonizuje z otoczeniem. Światło wpadające do pomieszczenia przez okno tuż obok zabudowy meblowej sprawia, że ta mała kuchnia wydaje się większa niż jest w rzeczywistości.
Mała kuchnia minimalistyczna
Mała kuchnia utrzymana w minimalistycznym stylu mogłaby się kojarzyć z niewielką, zwartą zabudową meblową. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z jeszcze bardziej oszczędną wersją aneksu kuchennego. Kwestię znacznie ograniczonego budżetu rozwiązała mała kuchnia SUNNERSTA od IKEA. To kolekcja, która za naprawdę nieduże pieniądze pozwala wyposażyć miejsce przeznaczone na kuchnię w niezbędne sprzęty. Lekka konstrukcja zestawu powoduje, że wnętrze nie jest wizualnie zastawione. Wydaje się lekkie i przestronne.
Mała kuchnia w stonowanych barwach
Jasne, stonowane barwy optycznie powiększają przestrzeń. Ten zabieg zastosowano w tej małej kuchni. Zdecydowano się na mieszankę bieli i szarości. Szafki kuchenne zamontowano na przeciwległych ścianach. Na jednej z nich zamiast szafek wiszących wprowadzono półki - mała kuchnia dzięki temu nie jest całkowicie zabudowana. Oryginalne, cieniowane fronty szafek pełnią jednocześnie funkcję dekoracyjną - to świetny sposób na ożywienie aranżacji, szczególnie kiedy nie mamy miejsca na elementy ozdobne na ścianach.
Mała kuchnia na planie litery L
Mała kuchnia na planie litery L to jeden z najpopularniejszych rodzajów zabudowy. Tutaj wprowadzono zwarty ciąg wysokich szafek, które dają sporo miejsca na przechowywanie. Wewnątrz szafek narożnych wprowadzono specjalne wysuwane półki, które pozwalają na optymalne wykorzystanie miejsca wewnątrz. Warto zwrócić uwagę na sposób doświetlenia blatów roboczych. Dyskretna listwa ledowa jest praktycznie niewidoczna, nie zajmuje miejsca, a zapewnia optymalne oświetlenie. W każdym pomieszczeniu roboczym należy zadbać o dużą ilość światła, a mała kuchnia nie jest tutaj wyjątkiem. Gładką, jednolitą powierzchnie zabudowy meblowej warto dla urozmaicenia zestawić z dekoracyjnym wzorem - na prezentowanej aranżacji zastosowano w tym celu ozdobne panele ścienne.
Mała kuchnia bez górnych szafek
W małej kuchni czasem lepiej zrezygnować z górnych szafek, żeby uniknąć efektu przytłoczenia. Jest to też dobry układ w kuchniach połączonych z salonem. Tutaj zastosowano takie rozwiązanie. Zaletą tej małej kuchni jest bardzo dobrze dobrana kolorystyka i tonalne przejścia kolorystyczne. Płynny wzór nad blatem przyciąga uwagę i stanowi oryginalne wykończenie. Okap kuchenny umieszczony na tle ściany w ciemniejszym kolorze stał się niemal niewidoczny - to dobry zabieg, jeśli zależy nam, aby nie konkurował z ozdobnym pasem poniżej.
Mała kuchnia cała w bieli
Mała kuchnia to idealne miejsce do testowania sprytnych rozwiązań. Zamiast typowych szafek świetnym rozwiązaniem mogą okazać się wózki, które zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania. Zajmują mniej miejsca niż szafki, a do tego są mobilne. Ich lekka, ażurowa konstrukcja dodaje wizualnie lekkości, jak pokazuje przykład na zdjęciu. Wózek wykończony od góry drewnianym blatem może spełniać funkcję dodatkowego blatu roboczego, ponadto dzięki niemu mała kuchnia zyskuje wyspę.
- Więcej o:
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni