8 błędów najczęściej popełnianych przy urządzaniu sypialni
Przytulność w sypialni to jedno, ale najważniejsze jest urządzenie jej według zasad, które umożliwią wygodny sen. W końcu łóżku spędzamy jedną trzecią życia. Tymczasem często nieświadomie zasady te łamiemy. Jakie błędy popełniamy najczęściej?
Źle dobrany materac
Przez wiele lat pokutowała opinia, że najlepsze materace są twarde jak deska. Tymczasem dobry materac powinien być sprężysty, dostosowujący się do kształtów ciała, czyli ani za twardy, ani za miękki.
Jak to sprawdzić?
- na dobrym materacu kręgosłup osoby leżącej na boku powinien być prosty;
- przy leżeniu na wznak powierzchnia materaca powinna oddawać kształt kręgosłupa.
Materac warto dobierać do ciężaru ciała - im mniej ważymy, tym powinien być miększy. Najlepsze materace wykonane są z naturalnych surowców, z gładką powierzchnią bez rowków i ozdobnych pikowań.
Zbyt niskie łóżko
Materac nie powinien leżeć bezpośrednio na podłodze. Pozbawiamy się w ten sposób schowka na pościel i co najważniejsze - fundujemy sobie niewygodne wstawanie. Materac lub tapczan powinien znajdować się na wysokości minimum 40-45 cm od podłogi. Co jeszcze istotne materac leżący na podłodze szybciej się brudzi, często też pościel 'wyciera' podłogę, co nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Ponadto komfort snu jest inny, gdy jesteśmy ulokowani nieco wyżej.
Brak dojścia do łóżka
Dosuwanie łóżka w kąt pokoju nie jest dobrym pomysłem. W sypialni dwuosobowej jest to niefunkcjonalne - jedna osoba może przeszkadzać drugiej próbując dostać się na swoje miejsce. Warto zapewnić dostęp do łóżka z obu stron. Jeżeli nie ma takiej możliwości i z jednej strony musi ono przylegać do ściany, zabezpiecz ją odpowiednio, np. tapetą, dywanikiem, boazerią. Taka ściana szybko się bowiem wyciera i jest narażona na zabrudzenia.
Zapominamy o nocnym stoliku
Nocny stolik to mały mebel, ale za to niezwykle potrzebny. Nie musi to być szafka od kompletu - wystarczy cokolwiek, na czym da się postawić szklankę z wodą, budzik, odłożyć książkę. Zamiast klasycznego stolika czy szafki może to być np. spięty stos gazet.
Więcej inspiracji znajdziesz w artykule: Co zamiast typowej szafki nocnej postawić przy łóżku?
Źle dobrane kolory
W salonie czy kuchni możemy wprowadzić w zasadzie dowolne kolory, w zależności od naszych osobistych preferencji. W sypialni jednak powinniśmy brać pod uwagę, jak kolory na nas wpływają. Krzykliwe, intensywne i jaskrawe barwy będą nas niepotrzebnie pobudzać. Tutaj powinniśmy dobrać kolory neutralne bądź wyciszające. Najlepsze będą wszelkie jasne odcienie, szarości, chłodniejsze odcienie, które dobrze nastrajają do snu. Jeżeli decydujemy się na ciemne kolory, powinny mieć one neutralny charakter.
Przeczytaj więcej: Jaki kolor wybrać do sypialni?
Za dużo rzeczy
Wychodząc z założenia, że do sypialni, najbardziej prywatnego terytorium w domu, wchodzą tylko domownicy, nie potrafimy zachować umiaru w jej zagracaniu. Dodatkowa szafka, deska do prasowania, wielka waliza stojąca w kącie to często sypialniana codzienność. Tymczasem prócz miejsca do spania, szafki nocnej, dużego lustra, najlepiej obejmującego całą sylwetkę i szafy nic więcej w sypialni nie jest nam potrzebne. Zbyt wiele rzeczy utrudnia odpoczynek i relaks.
Złe oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie w sypialni jest szczególnie ważne. Wieczorem powinno wyciszać, ewentualnie zapewniać dobre światło do czytania, a rano pobudzać. Rekomenduje się zatem, aby w sypialni była jedna lampa ogólna z kilkom żarówkami, które nie muszą być włączone wszystkie jednocześnie. Ważne są tez lampki nocne po każdej stronie łóżka. Osom starszym poleca się także podświetlenie podłogi uruchamiane na fotokomórkę, co ma pomóc w dotarciu w nocy do łazienki.
Zły rozmiar łóżka w stosunku do sylwetki
O tym muszą szczególnie pamiętać osoby wysokie. Łatwo jest obliczyć, jak duże łoże będzie dla nas najlepsze: jego długość powinna być ok. 20 cm większa od wzrostu. Szerokość to minimum 70 cm na osobę w łóżku dwuosobowym i 80 cm w jednoosobowym.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami
Drewno w domu - aranżacje wnętrz
Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle