Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budowa na skarpie - czy jest możliwa?

Redakcja Pressland

Obawiasz się, że zbudowanie domu na skarpie jest niemożliwe? Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że zbudowanie domu na zboczu może być świetną decyzją - odpowiednie dopasowanie projektu pozwoli podkreślić zalety wyjątkowej działki. O czym pamiętać decydując się na takie rozwiązanie?

Budowa na skarpie - czy jest możliwa?
Budowa na skarpie - czy jest możliwa?
Fot. Shutterstock

Dom na zboczu

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu na terenie o zróżnicowanym kształcie. Zbocze stoku, skarpa, wzniesienia czy pofałdowany grunt. Elementy, które na pierwszy rzut oka wydają się być minusami, są ogromnymi atutami. Pamiętaj jednak, że decydując się na budowę domu na nietypowej działce, będziesz zmuszony do wykonania projektu na zamówienie.

Z uwagi na pofałdowany teren, wzniesiony dom może mieć niepełne kondygnacje, a poszczególne elementy elewacji mogą mieć różną wysokość. Jest to jednak sposób na wprowadzenie wyjątkowości do prostego projektu. Budując dom na zboczu warto postawić na jak najprostszy projekt domu – pięknie wkomponuje się on w nierówności działki. Najczęściej, na takich terenach wznosi się dom zbudowane na planie prostokąta. Dobrym rozwiązaniem jest użycie elementów architektonicznych takich jak wykusz czy ryzalit, które pozwolą zwiększyć widoki z wnętrza domu i otworzyć dom na światło. Jeśli chodzi o dach, to najlepiej wybrać dach dwuspadowy, płaski bądź pulpitowy. Ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na kilka tarasów – każdy na innej wysokości jak i wielkości – możesz zainwestować nawet w kilkudziesięciu metrowy taras prowadzący do ogrodu.

Dom na pagórku

Domy wzniesione na pagórku nie musza się wiele różnić od domów usytuowanych na płaskim terenie. Różnica jest jedynie w widokach, do jakich mają dostęp mieszkańcy – są zdecydowanie szersze i bardziej atrakcyjne.  Dom na pagórku warto wzbogacić o miejsce pozwalające na podziwianie przyrody – zarówno na zewnątrz domu jak i w jego wnętrzu. Idealnie sprawdzą się duże okna panoramiczne a nawet drzwi balkonowe.  Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie szerokiego okapu dachu i podcienia, który pozwoli podziwiać przyrodę nawet podczas wysokich temperatur jak i ulewnych deszczy. Okap można wysunąć na całej szerokości, jak i w wybranym miejscu np. nad tarasem.

Dom na skarpie a układ wnętrz

Domy zbudowane na skarpie umożliwiają zaaranżowanie półpiętra – takiej możliwości nie mają właściciele tradycyjnych budynków. Tworząc indywidualny projekt domu, można zaprojektować kaskadowy układ pomieszczeń, który pozwoli stworzyć niepowtarzalny efekt wizualny. W zależności od wielkości budynku, wnętrza mogą być rozmieszczone na dwóch lub trzech kondygnacjach. Rozmieszczenie pomieszczeń, w każdym wnętrzu będzie inne. W przypadku, gdy front domu znajduje się w niższej części budynku, już na parterze warto zaaranżować część dzienną. Idealnie, gdy uda się ją połączyć z ogrodem za pomocą tarasu. Kondygnacje wyżej sprawdzą się idealnie, jako miejsce do umieszczenia sypialni, pokoi gościnnych czy salonu kąpielowego. Część osób decyduje się na zaplanowanie części dziennej w przyziemiu – należy jednak pamiętać, że będzie to wymagało zejścia w dół.

Ciekawym rozwiązaniem jest również stworzenie frontu domu na wyższej części budynku. Wówczas układ pomieszczeń nieco się zmienia. W przyziemiu najczęściej znajduje się garaż i strefa gospodarcza a wszystko to, co dzienne, znajduje się wyżej. Chcąc stworzyć funkcjonalne wnętrze, w takim układzie warto zaplanować niezależne wejścia na każdym poziomie. Osobne wejście do garażu i osobne wejście do strefy dziennej, pozwoli praktycznie rozdzielić dom.

Skomentuj:

Budowa na skarpie - czy jest możliwa?