Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiata zamiast garażu: estetycznie i tanio

Mariusz Jaworski, architekt z Pracowni Projektowej Archipelag

Wiata garażowa to znakomita alternatywa dla tradycyjnego garażu. Chroni przed szkodliwym działaniem opadów atmosferycznych, a przy tym jest tania i łatwa w budowie.

Projekt domu Oskar ENERGO PLUS
Projekt domu Oskar ENERGO PLUS
Fot. Pracownia Projektowa Archipelag

Doskonała funkcjonalność

O komfortowe miejsce do parkowania samochodu na posesji warto zadbać już na etapie wybierania projektu domu. Jedną z najpopularniejszych opcji jest wspomniana wiata garażowa. Inwestorzy mogą wybierać wśród wiat wolnostojących, które można wybudować w dowolnym miejscu na działce lub dostawionych do ściany domu i połączonych z nim, np. przez wydłużenie połaci dachu. Świetnym pomysłem pozwalającym zaoszczędzić miejsce i ograniczyć i wydatki jest wzbogacenie wiaty o dodatkowe pomieszczenia, np. schowek na rowery i sprzęt ogrodowy, praktyczną toaletę, z której wygodnie korzysta się podczas pracy w ogrodzie, czy nawet łazienkę z sauną.

Estetycznie i oszczędnie

Dla osób, które posiadają niewielką lub wąską działkę, wiata samochodowa jest jednym z najlepszych rozwiązań. Przestronna, często ażurowa konstrukcja nie zajmuje tyle miejsca, ile garaż oraz nigdy nie przytłoczy w podobny sposób posesji. Pięknie zaprojektowane i fachowo wykonane wiaty są atrakcyjnym urozmaiceniem działki i pięknie dekorują fasadę budynku.

Optymalizacja kosztów

Wiata to inwestycja bardzo ekonomiczna. Konstrukcja jest prosta, nie wymaga budowania i wykańczania ścian oraz zakupu kosztownej bramy wjazdowej. W najtańszej wersji w zasadzie potrzebne jest tylko drewno konstrukcyjne, dowolny materiał na zadaszenie, lekka podbudowa niezbędna do ustabilizowania gruntu oraz surowiec do wyłożenia pasów jezdnych, np. kostka betonowa.

Mniej formalności

Wiatę można wybudować bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, pod warunkiem, że jej wielkość nie przekracza 35 m². Inwestor powinien jednak zgłosić zamiar postawienia wiaty do odpowiedniego urzędu. Ponadto, prawo budowlane nakłada ograniczenie terenowe – na działce o powierzchni nieprzekraczającej 500 m2 można stworzyć tylko dwie wiaty garażowe.

Same zalety

Dla wielu inwestorów wiata garażowa jest rozwiązaniem tymczasowym – gwarantuje komfortowe parkowanie samochodu do czasu, aż powstanie docelowy garaż. W późniejszym czasie może zostać rozebrana albo służyć jako zadaszone miejsce do grillowania i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Bez większego problemu można ją też przebudować i stworzyć w niej, np. altanę lub domek zabaw dla dzieci. 

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Wiata zamiast garażu: estetycznie i tanio