Jak usunąć zawilgocenia i grzyb?
Wilgoć do domu dociera z zewnątrz. Najczęstszym powodem jej docierania są przecieki z nieszczelnego dachu bądź też podciągania z gruntu, w przypadku złej izolacji fundamentów lub podłogi. Wilgoć może pojawić się również ze środka - wbrew pozorom każdy z nas wytwarza jej bardzo dużo. Aby uniknąć zawilgocenia w domu i utrzymać wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie należy zadbać o sprawną wentylację. Każda wilgoć, nie ważne z jakiego źródła pochodząca prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni, które są bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu.
Co powinieneś wiedzieć o wilgotności?
Prawidłowa wilgotność powietrza, jaka powinna zostać utrzymana w pomieszczeniu to ok. 30-65%, przy zachowaniu temperatury 20-22°C. Zbyt wysoki jej poziom, przekraczający 80% przyczynia się do powstawania pleśni i innych, szkodliwych grzybów. Pleśnie szybciej rozwijają się w cieple – jeśli w domu panuje temperatura 20-30°C. Tak naprawdę mogą rozwinąć się wszędzie – nie tylko na ścianach ale też na tkaninach a nawet drewnie. Pleśnie w pierwszych momentach przypominają zielone, brunatne bądź czarne wykwity a w mieszkaniu pojawia się nieprzyjemny zapach, nieznikający po wywietrzeniu wnętrza.
Unoszące się w powietrzu zarodniki pleśni przyczyniają się do poważnych schorzeń – alergii, bólu mięśni czy też problemów z oddychaniem. Jak widać zapobieganie powstawaniu zawilgocenia budynku jest niezwykle ważne.
Skąd pojawia się wilgoć?
Najczęstszych powodem powstania zawilgoceń konstrukcji budynku są przecieki. Jak już wspominaliśmy, przeciekać może nieszczelny dach ale też okolice kominów, jeśli obróbka blacharska została wykonana w nieprawidłowy sposób. Wilgoć może również docierać od strony tarasu znajdującego się nad pomieszczeniem. Częstym powodem jest również zalewanie murów w przypadku nieprawidłowego odbierania deszczówki przez rynny. W budynkach wznoszonych kilkanaście/kilkadziesiąt lat temu często brakuje właściwej izolacji podłóg i fundamentów. Niestety, w takiej sytuacji bardzo trudno znaleźć punkt, w którym dostaje się ona do budynku.
Wilgoć może powstać również od wewnątrz. Przyczyną może być uszkodzona instalacja wodna, kanalizacyjna bądź grzewcza. Równie częstym powodem jest niedogrzanie i nieprawidłowe ocieplenie ścian, które w połączeniu z nieprawidłowo działającą wentylacją sprawia, że skraplająca para wodna osadza się na ścianach.
Jak walczyć z zawilgoceniem?
Najważniejszym i kluczowym punktem jest utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności we wnętrzach. Po zapewnieniu odpowiedniej wentylacji, konieczne jest usunięcie przyczyny powstania zawilgocenia a więc np. usunięcia problemów związanych z przeciekami. Do prac związanych z naprawą nieszczelności znajdujących się w konstrukcji budynku najlepiej zatrudnić specjalistyczną firmę, gdyż prace te niosą ze sobą duże ryzyko naruszenia konstrukcji budynku.
Dobrym sposobem na walkę z zawilgoceniem jest również wykonanie iniekcji tzn. wstrzyknięciu w ścianę środków chemicznych, które stworzą warstwę izolującą. Po wykonaniu wszelkich napraw, konieczne jest osuszenie ścian. Warto postawić znów na odpowiednią wentylację połączoną z ogrzewaniem bądź w trudnych sytuacjach osuszaniem.
Jak usunąć grzyby?
Usunięcie grzybów i pleśni ze ścian jest stosunkowo proste. Powierzchniowe zmiany można usunąć poprzez dokładne wyczyszczenie ściany wodą przy użyciu szczotki a po jej wysuszeniu wystarczy nałożyć środek grzybobójczy. Gdy grzyb znajduje się w głębszej warstwie ściany, konieczne jest zeskrobanie bądź skucie tynku. W takiej sytuacji należy nie tylko wyczyścić mur ale też zdezynfekować go np. mieszanką wody z chlorem.
Konieczne jest również osuszenie i zastosowanie środków grzybobójczych. W tej sytuacji powinny to być środku głęboko wnikające w podłoże. Na tak zabezpieczoną ścianę można dodatkowo położyć gładź bądź farbę posiadającą w składzie komponenty grzybobójcze. Zdarzają się również bardzo skomplikowane sytuacje z powstaniem pleśni i grzybów. W takim wypadku ich usunięcie warto powierzyć profesjonalnej firmie, która dopasuje zakres prac jak i rodzaj środków do rodzaju grzyba.
- Więcej o:
Ocieplenie drewnianego domu szkieletowego
Ocieplenie celulozą - wady i zalety
XPS PRO 30 – specjalistyczny materiał do izolacji fundamentów
Wzorowo ciepły dom
Izolacja termiczna fasad murowanych: Skuteczne metody ochrony elewacji przed wilgocią i mostkami termicznymi
Izolacja domu - jak ocieplać i uszczelniać?
Ciepły jak wełna
Jak skutecznie powstrzymać smog i poprawić jakość powietrza?