Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak chcą mieszkać Polacy?

Patrycja Jezierska

W jakich wnętrzach chcą mieszkać Polacy? Jakie meble wybieramy i co wpływa na nasze decyzje zakupowe? Sieć sklepów Agata przeprowadziła wielkie badanie, aby poznać nasze wnętrzarskie preferencje. Okazuje się, że uwielbiamy zmieniać nasze wnętrza.

10.10.2014 WARSZAWA SESJA WNETRZE , METAMORFOZA PO ZMIANCH NA ZDJECIU KUCHNIASTYLIZACJA --------------DLA CZASOPISMA CZTERY KATYFOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA
Jak chcą mieszkać Polacy?
fot. Arkadiusz Ścichocki

Na zlecenie salonów Agata firma TNS Polska przeprowadziła badanie dotyczące mieszkań Polaków. Badanie miało odpowiedzieć na dwa podstawowe pytania: jak mieszkamy i jak chcielibyśmy mieszkać? Z wyników płyną ciekawe wnioski. Okazuje się, że Polacy to jedyny naród w Europie, który powszechnie kupuje mieszkania na własność. Być może to jest powodem, dla którego prawie połowa z nas jest na etapie urządzania lub odświeżania mieszkania.

W naszych czterech kątach najchętniej wyremontowalibyśmy kuchnię, którą urządzilibyśmy na biało oraz salon, do którego wstawilibyśmy nowoczesną, koniecznie rozkładaną kanapę o szarych obiciach. Decyzja o remoncie tych dwóch pomieszczeń w pierwszej kolejności wynika z gościnności naszego narodu oraz nadal głęboko zakorzenionej tradycji niedzielnego, rodzinnego obiadu. 

W polskim domu głos decydujący mają kobiety. Kuchnia to ich centrum dowodzenia i nic dziwnego, że chcą ją mieć w jak najlepszym stanie. To badanie pokazuje także, że wciąż gotujemy w domu i kuchnia najszybciej się nam „zużywa”. Salon z kolei jest naszą wizytówką - dbamy o niego, bo dbamy o swój wizerunek, to, jak widzą nas nasi goście.

- komentuje Katarzyna Rzehak, krytyk designu. 

Wymarzone mieszkanie

Mieszkanie, w którym chcieliby mieszkać Polacy powinno się składać z pięciu pomieszczeń. Z badania wynika, że powinny się w nim znajdować: sypialnia, łazienka z ubikacją, pokój dziecięcy, kuchnia oraz pokój dla gości. Wraz ze wzrostem liczby pomieszczeń rośnie odsetek osób, które marzą o kuchni z jadalnią i osobnym salonie. Im większe mieszkanie lub dom, tym częściej pojawia się również chęć urządzenia gabinetu i garderoby.

Funkcjonalność ponad wygląd

Pomimo tego, że jako naród kupujemy mieszkania na własność dużo częściej niż inni Europejczycy, meble do naszego mieszkania nabywamy i zmieniamy stosunkowo rzadko. Nadal są dla nas sporym wydatkiem w domowym budżecie. Każdy nowy nabytek musi być dobrze przemyślany. Kupując meble, wybieramy te praktyczne, solidne, które będą nam służyć przez lata. Ich wygląd jest dla nas mniej ważny niż ich funkcjonalność. 53 proc., czyli ponad połowa Polaków, chętnie wymieniłaby wypoczynek w salonie oraz meble w kuchni, takiej odpowiedzi udzieliło 43 proc. ankietowanych.

 

Jak mieszkają Polacy?
Jak mieszkają Polacy?
Fot. Agata Meble

Ku nowoczesności

Prawie 35 proc. z nas najchętniej urządziłoby mieszkanie w  stylu nowoczesnym. Kobiety najczęściej wybierają do salonu kanapę o brązowym obiciu. Kolor ten jest także preferowany przez starsze grupy wiekowe. Mężczyźni częściej decydują się na odcienie szarości, które są popularne również wśród osób zamożniejszych. Osoby do 29 roku życia skłaniają się ku meblom w kolorze czarnym lub grafitowym. Przy wyborze mebli kuchennych kobiety, osoby starsze oraz te o niskich dochodach najczęściej stawiają na jasne drewno, mężczyźni, młodsze grupy wiekowe oraz osoby z dochodami powyżej 5 tys. zł w większym stopniu preferują ja w kolorze białym. Ciemne drewno w kuchni cieszy się największą popularnością wśród osób w wieku 50-59 lat.

W poszukiwaniu inspiracji

Głównym źródłem inspiracji w zakresie wystroju wnętrz są gazety i czasopisma wnętrzarskie, ekspozycje mebli w sklepach oraz blogi tematyczne. Urządzający nowe mieszkanie często wzorują się też na mieszkaniach rodziny, znajomych lub szukają inspiracji w internecie. 

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWE WYNIKI BADAŃ >>

Badanie zrealizowano na grupie 800 osób zamieszkujących obszar Polski, przy zachowaniu reprezentatywności płci, wieku i wielkość zamieszkiwanej miejscowości. Techniką gromadzenia informacji był wywiad internetowy (CAWI) zrealizowany za pośrednictwem panelu internetowego.

Skomentuj:

Jak chcą mieszkać Polacy?