Choinki z drewna

Redakcja

Bożonarodzeniowa choinka zazwyczaj kojarzy się z iglastym drzewkiem, ozdobionym dziesiątkami kolorowych bombek i migoczących światełek. Ale może mieć też inne oblicze - bardziej nowoczesne, minimalistyczne i pełne subtelnej elegancji. Taka właśnie jest choinka wykonana z drewnianych desek. Przekonaj się, jak łatwo ją zrobisz!

Choinka z drewnianych desek
Choinka z drewnianych desek
Fot. Bosch

Choinka drewniana - potrzebne produkty, wymiary, materiał

Materiały i narzędzia niezbędne do wykonania choinki z drewna na święta do domu:

  • 2 drewniane deski o wymiarach 200x10x1 cm,
  • 12 wkrętów do drewna 3x15 mm,
  • farba akrylowa w dowolnym kolorze (np. szarym),
  • wyrzynarka akumulatorowa,
  • narzędzie do malowania natryskowego,
  • wiertarko-wkrętarka,
  • stara gazeta do zabezpieczenia pomieszczenia w czasie pracy,
  • rękawice i okulary ochronne.

Choinki z drewna - KROK 1.

Najpierw zabezpiecz pomieszczenie przed zabrudzeniami farbą i wiórami, rozkładając na podłodze gazetę. Następnie, za pomocą linijki i ołówka, narysuj na obu drewnianych deskach poprzeczne linie wyznaczające odcinki o długościach: 80 cm, 70 cm, 60 cm, 50 cm, 40 cm, 30 cm i 20 cm. Ważne, by linie były narysowane równo pod kątem prostym.

Choinka z drewna
Choinka z drewna
Bosch

Choinki drewniane - KROK 2.

Teraz przytnij deski na kawałki wzdłuż wyznaczonych linii. Najłatwiej zrobisz to przy użyciu akumulatorowej wyrzynarki, która jest poręczna, lekka i umożliwi Ci szybkie oraz precyzyjne cięcie drewna jedną ręką. Pamiętaj przy tym o włożeniu okularów i rękawic ochronnych, które osłonią Twoje oczy i dłonie przed wiórami.

Choinka z drewna
Choinka z drewna
Bosch

Choinki drewniane - KROK 3.

Na pokrytej gazetą podłodze połóż pocięte fragmenty deski i pomaluj je farbą akrylową na dowolny kolor, najlepiej z obu stron. Aby zrobić to dokładnie, skorzystaj z narzędzia do malowania natryskowego, które pozwoli Ci równomiernie nałożyć farbę. Pomalowane deski pozostaw do wyschnięcia.

Choinka z drewna
Choinka z drewna
Bosch

Choinka drewniana. KROK 4.

Gdy drewno już wyschnie, ułóż deski o długościach od 70 do 20 cm, od najdłuższej do najkrótszej w taki sposób, by zwężały się ku górze i utworzyły kształt choinki. Pozostaw między nimi odstępy o szerokości jednego centymetra. Najdłuższą deskę (80 cm) połóż po środku - tak, aby przecinała pod kątem prostym pozostałe deski. Będzie ona stanowiła pień choinki. Następnie, używając wiertarko-wkrętarki  z wiertłem do drewna o średnicy 3 mm, wywierć w niej otwory - po dwa na każde z ramion drzewka. Najlepiej, jeśli wywiercisz je "na krzyż" po przekątnej, dzięki czemu przytwierdzisz pień stabilnie do ramion choinki.

Choinka z drewna
Choinka z drewna
Bosch

Drewniana choinka - KROK 5.

Ostatni krok to połączenie wszystkich elementów wkrętami do drewna o średnicy 3 mm i długości 15 cm. Wkręć je w wywiercone wcześniej otwory. Pomoże Ci w tym wiertarko-wkrętarka, dzięki której zrobisz to bardzo szybko.

Choinka gotowa! Przystrój ją według własnych upodobań, np. światełkami, ręcznie wykonanymi ozdobami lub bombkami i postaw w dowolnie wybranym miejscu.

Choinka z drewna
Choinka z drewna
Bosch

Zobacz także: