Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wymiana pokrycia dachu

Opracowanie Monika Karda

Poprawę bilansu energetycznego domu można uzyskać, inwestując w dach – w panele fotowoltaiczne lub po prostu remont połączony z wymianą pokrycia i okien połaciowych oraz ociepleniem połaci. Takie działania długofalowo przyniosą spore oszczędności i poprawią nam cieplne warunki w domu.

Wymiana dachu
Wymiana dachu
Fot.: BMI BRAAS

Partner tematu Fakro

Dach starego domu może być źródłem niemałych problemów. Dlatego remont warto zacząć od niego. Zakres prac zależy od stanu dachu i rodzaju istniejącego pokrycia.

Każdy właściciel starego domu wcześniej czy później stanie przed koniecznością remontu dachu, zwłaszcza jeśli zamieszkiwany przez niego budynek ma już swoje lata. Z biegiem czasu elementy konstrukcyjne dachu oraz jego pokrycie, szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych, starzeją się, a ich parametry techniczne ulegają pogorszeniu. Trwałość dachu z pewnością wydłużą regularne przeglądy i naprawy konserwacyjne, jednak takie zabiegi mogą okazać się niewystarczające. Jeśli ułożone na dachu pokrycie jest bardzo zniszczone, trzeba je wymienić. Do remontu dachu warto się dobrze przygotować, zlecając fachowcom nie tylko przeprowadzenie prac, ale przede wszystkim ocenę stanu konstrukcji i pokrycia.

Wybór dekarza

Wybór najlepszego dekarza będzie dużo łatwiejszy, jeśli weźmiemy pod uwagę wskazane niżej zagadnienia.

  • Umiejętności. Dyplomy branżowe to potwierdzenie zawodowych kwalifikacji dekarskich. Wydają je przede wszystkim lokalne izby lub cechy rzemieślnicze po spełnieniu ściśle określonych wymogów, uczestnictwie w kursie przygotowującym w postaci cyklu szkoleń oraz zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego. Dekarz może otrzymać wtedy kolejno tytuł czeladnika i mistrza. Inny rodzaj certyfikatów oferowany jest przez producentów pokryć dachowych. Warto podkreślić, że współpraca pomiędzy certyfikowanym dekarzem a producentem materiałów jest kluczowa. Producent zapewnia swoim certyfikowanym dekarzom wsparcie techniczne, co jest ważne przy korzystaniu z rozwiązań takich jak kompletny system dachowy lub programów gwarancyjnych. W przypadku jakiejkolwiek awarii lub usterki producent dokonuje ekspertyzy i zapewnia naprawę. Praca certyfikowanych dekarzy jest regularnie sprawdzana, dlatego wraz z nieustannym rozwojem ich kompetencji oraz umiejętności daje to inwestorom poczucie bezpieczeństwa oraz pewności w podejmowanych decyzjach.

  • Doświadczenie. Zawsze warto poprosić o referencje. Większość wykwalifikowanych dekarzy, cieszących się uznaniem wśród klientów, chętnie je udostępnia. Dogodnym momentem na zapoznanie się z wcześniejszymi pracami będzie spotkanie z dekarzem. Poza referencjami, właśnie wtedy warto również porozmawiać o wszystkich etapach prac, wyjaśnić wątpliwości i zadać niezbędne pytania.

  • Doradztwo. Doświadczenie dekarza można poznać nie tylko na podstawie portfolio. Profesjonalni dekarze to zręczni rzemieślnicy oraz świetni doradcy. Dzięki swojemu doświadczeniu potrafią zaproponować odpowiednie rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się na konkretnym dachu. Jeżeli więc mamy niestandardowy dach i znajdują się na nim elementy takie jak np. lukarny, wieżyczki czy wole oka, warto poszukać dekarza, który ma doświadczenie w takich realizacjach. Samodoskonalenie. Branża budowlana rozwija się bardzo dynamicznie. Wciąż pojawiają się nowe technologie, rozwiązania, produkty i przepisy. By dekarz znał je wszystkie, nie wystarczy, że wykona w ciągu roku kilka lub kilkanaście pokryć dachowych. Niezbędne jest również nieustanne podnoszenie swoich kwalifikacji. Pomagają w tym szkolenia organizowane przez producentów systemów dachowych.

Ocieplenie dachu i poddasza ma kluczowe znaczenie dla utrzymania komfortu cieplnego w budynku. Dzięki właściwie dobranym materiałom izolacyjnym nie trzeba martwić się o straty energii cieplnej, a tym samym można istotnie obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie.

 

Materiały do ocieplenia dachu

Na rynku jest wiele produktów pozwalających na skuteczne ocieplenie dachu. Ich zastosowanie pozwala spełnić zapisany w WT 2021 współczynnik przenikania ciepła U. Nie jest to szczególnie trudne. Wystarczy wbudować odpowiednio grubą warstwę materiału termoizolacyjnego.

Wełna mineralna. To materiał najczęściej wybierany do izolacji dachów skośnych. Produkty z wełny mineralnej mają współczynnik przewodzenia ciepła λ kształtujący się na poziomie 0,030-0,045 W/(mK). Jeśli użyjemy wełny mineralnej o λ = 0,030 W/(mK) i ułożymy ją warstwą o grubości 25-30 cm, osiągniemy współczynnik U = 0,10 W/(m2K).

Styropian i polistyren ekstrudowany. Obydwa te materiały wykorzystuje się do ocieplenia dachu, głównie płaskiego. Dla wyrobów ze styropianu λ wynosi od 0,031 (odmiana grafitowa) do 0,045 W/(mK), co oznacza, że trzeba je ułożyć warstwą o podobnej grubości jak wełna mineralna, czyli ok. 30 cm. Polistyren ekstrudowany z kolei ma λ = 0,030-0,036 W/(mK). Potrzeba go więc mniej.

Płyty PIR/PUR. Od kilku lat wykonuje się z nich izolację dachów skośnych. Ten rodzaj materiału osiąga bardzo niski współczynnik λ – od 0,023 do 0,028 W/(mK). Wykonana z nich warstwa ma więc grubość odpowiednio 15-20 cm. To pozwala zastosować cieńszą termoizolację niż z tradycyjnie stosowanych materiałów, na przykład wełny mineralnej, i jednocześnie utrzymać dobre parametry izolacyjne dachu.

Wełna drzewna. To materiał często stosowany w drewnianych domach pasywnych. Wełny miękkie z włókien drzewnych mają λ równą od 0,036 do 0,048 W/(mK). Współczynnik U dla warstwy takiego ocieplenia zgodnie z WT 2021 można osiągnąć, stosując 25-32 cm ocieplenia.

Termoizolacja cienkowarstwowa. Do ocieplania dachu można wykorzystać też cienkowarstwową termoizolację – powłoki termoizolacyjno-refleksyjne skutecznie zapobiegają przenoszeniu ciepła przez opór i promieniowanie (wełna mineralna, styropian czy piana poliuretanowa działają na zasadzie opóźnienia przenikania energii poprzez wytwarzanie oporu).

Cienkowarstwowa termoizolacja to powłoka zbudowana z mikrosfer, które są pułapkami dla długości fal odpowiadających promieniowaniu podczerwonemu. Ta długość fal (IR) niesie za sobą najwięcej energii cieplnej. Utworzona bariera dla fal elektromagnetycznych osiąga współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,000048 W/(m2K). Tak wysokie parametry izolacyjności pozwalają zastosować grubość zaledwie 0,5 mm, aby skutecznie ocieplić dom.

Wygodnym rozwiązaniem przy remontach, gdzie często mamy ograniczoną ilość miejsca, jest też wieloodbiciowy system aluminiowej izolacji wielowarstwowej o grubości zaledwie 1 cm. Materiał taki składa się z czterech warstw aluminium, oddzielonych od siebie dwiema warstwami pęcherzyków powietrza. Wewnątrz izolacji znajduje się warstwa komórek powietrznych zamkniętych w samogasnącym filmie polietylenowym.

Materiał wykorzystywany do ocieplenia dachu musi być lekki, łatwy w montażu i stosunkowo tani, a przede wszystkim taki, który charakteryzuje się bardzo dobrą ochroną termiczną
Materiał wykorzystywany do ocieplenia dachu musi być lekki, łatwy w montażu i stosunkowo tani, a przede wszystkim taki, który charakteryzuje się bardzo dobrą ochroną termiczną
Fot. Isover

Oględziny dachu

Wymianę pokrycia dachowego zawsze powinna poprzedzić konstrukcyjna ocena stanu więźby dachowej. Trzeba przy tym wiedzieć, że nie ma jednej prostej recepty, według której można stwierdzić, czy na istniejącej więźbie dachowej można będzie ułożyć nowe pokrycie bez żadnych dodatkowych prac konstrukcyjnych. Takim kryterium nie jest nawet wiek dachu. Kilkudziesięcioletnia więźba nad suchym i dobrze przewietrzanym strychem może być bowiem w bardzo dobrym stanie, podczas gdy kilkunastoletnia drewniana konstrukcja pod przeciekającym pokryciem może nadawać się wyłącznie do wymiany.

Do oględzin starej więźby dachowej na pewno potrzebny będzie konstruktor. Tylko on może rzetelnie ocenić jej stan i podjąć decyzję, czy utrzyma ona ciężar nowego pokrycia i – ewentualnie – wszystkich niezbędnych pod nim warstw (łącznie z ciężarem ocieplenia, które trzeba ułożyć w dachu, jeśli poddasze wcześniej nieużytkowe ma zostać przystosowane do celów mieszkalnych). Podpowie też, czy konstrukcję dachu – jeśli nie jest w najlepszym stanie – lepiej rozebrać i wykonać od nowa, czy też wystarczy wymiana lub wzmocnienie jedynie niektórych jej elementów.

Przed rozpoczęciem wymiany pokrycia wykonuje się oględziny dachu. Wstępnej oceny jego stanu technicznego dokonuje dekarz, który decyduje, czy wystarczy wymiana pokrycia, czy też konieczny będzie generalny remont dachu
Przed rozpoczęciem wymiany pokrycia wykonuje się oględziny dachu. Wstępnej oceny jego stanu technicznego dokonuje dekarz, który decyduje, czy wystarczy wymiana pokrycia, czy też konieczny będzie generalny remont dachu
Fot. Velux

Szczelne wstępne krycie dachu

Podczas oględzin dachu trzeba ocenić stan warstwy wstępnego krycia, która odpowiada za szczelność dachu.

Deskowanie kryte papą. Ten sposób wstępnego krycia dachów jest często spotykany w starszych domach, gdyż przed pojawieniem się na rynku folii dachowych nie było innego sposobu zabezpieczania przed ewentualnym przeciekaniem pokrycia dachowego. Przy wymianie istniejącego pokrycia deskowanie kryte papą można pozostawić tylko wtedy, gdy i papa, i deski są w dobrym stanie. Jeśli zniszczona jest tylko papa, należy ją usunąć, a na jej miejsce ułożyć na dotychczasowym deskowaniu membranę dachową. Jeżeli spróchniałe lub zagrzybione jest poszycie z desek, usuwa się je razem z papą, a zamiast nich układa na krokwiach membranę dachową.

Folia dachowa. Jeśli pod pokryciem jest folia dachowa, po zdjęciu starego pokrycia należy sprawdzić nie tylko jej stan (czy nie jest porwana, popękana lub krucha), ale przede wszystkim jej rodzaj. Folię o niskiej paro przepuszczalności najlepiej wymienić na wysokoparoprzepuszczalną. Jeżeli zaś folia jest dobra, ale ma niewielkie rozdarcia, można je naprawić specjalną taśmą przeznaczoną do napraw. Jeśli ubytki są większe, można w uszkodzone miejsca wkleić wstawki z nowej folii.

Przy wyborze i rozróżnieniu membran odpowiedniej jakości mogą pomóc konkretne oznaczenia, certyfikaty i normy. Aby produkt mógł je otrzymać, musi przejść skomplikowany proces weryfikacji i specjalne testy. Podczas podejmowania decyzji warto kierować się normami europejskimi, jak EN13859-01, która gwarantuje, że materiał będzie spełniał wymogi techniczne określone w przepisach prawa Unii Europejskiej. Natomiast w przypadku bardziej innowacyjnych produktów, ważna jest aktualniejsza certyfikacja – ETA (European Technical Assessment), potwierdzająca, że nowoczesna membrana jest zgodna ze standardami UE i deklaracjami producenta. Warto zwracać też uwagę na informacje świadczące o odporności materiału na poszczególne czynniki, m.in. o klasie W1, która określa stopień wodoszczelności.

Potwierdzenie jakości i właściwości membrany jest szczególnie istotne w branży dekarskiej. Dzięki odpowiednio przetestowanemu produktowi można być bardziej pewnym bezpieczeństwa zarówno konstrukcji, jak i samego procesu budowy dachu. Stanowi to również oszczędność w dłuższej perspektywie, ponieważ budynek będzie charakteryzował się większą energooszczędnością, a dzięki dłuższej żywotności produktu, dach będzie wymagał rzadszych nakładów pracy w przyszłości.

Membrana dachowa jest jednym z ważniejszych elementów dachu. Jej zadaniem jest zabezpieczenie konstrukcji przed deszczem, śniegiem, wiatrem i innymi warunkami atmosferycznym
Membrana dachowa jest jednym z ważniejszych elementów dachu. Jej zadaniem jest zabezpieczenie konstrukcji przed deszczem, śniegiem, wiatrem i innymi warunkami atmosferycznym
Fot. MDM

Wybór materiału na nowy dach

Pokrycie dachowe powinno być wymienione na taki sam materiał lub lżejszy. Dlatego też najczęściej wybieranym pokryciem podczas prac remontowych jest blachodachówka, bo znacznie łatwiej jest zamienić dachówkę na blachodachówkę. Pamiętajmy o konsultacji z konstruktorem – powinien dokonać obliczeń i sprawdzić wytrzymałość konstrukcji dachu. Blachodachówka jest zawsze bezpiecznym wyborem. Kilkukrotnie lżejsza od tradycyjnej dachówki oraz zdecydowanie tańsza nie sprawi większego problemu podczas transportu czy składowania. Czas i koszty remontu mogą być różne – wszystko zależy od wielkości dachu oraz stopnia jego skomplikowania.

Dachówki. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy więźba dachowa utrzyma ciężar nowych dachówek. Nie należy jednak oceniać ciężaru pokrycia na podstawie jednej sztuki. Dużo istotniejszym parametrem jest ciężar 1 m² pokrycia. I tak jedna karpiówka jest lżejsza niż marsylka, ale karpiówka, układana zwykle gęsto jedna na drugiej, osiąga tu najwyższe wyniki, mimo że pojedyncza dachówka waży relatywnie mało. Warto przy tym wiedzieć, że pokrycie ułożone z dachówki betonowej jest nieco lżejsze niż to z ceramicznej. Wprawdzie pojedyncze dachówki są cięższe, ale potrzeba ich mniej na 1 m² połaci dachu.

Blachodachówki. Przy kryciu blachodachówkami ważne są dwie kwestie – format pokrycia i powłoka. Proste, dwuspadowe dachy najłatwiej będzie pokryć blachodachówką ciętą na wymiar. Duże arkusze znacznie przyspieszają proces montażu. Jeśli dach jest wielopołaciowy, lepiej będzie skorzystać z szerokiej oferty modułówek (panelówek). Są lekkie, poręczne i łatwe w montażu. Ostatnim krokiem będzie wybór powłoki zabezpieczającej, dlatego należy zwrócić uwagę na położenie budynku. Zalesienie terenu, bliskość terenów przemysłowych lub ruchliwej ulicy naraża dach na zabrudzenia. W takim wypadku lepszym wyborem będzie lakier w połysku, który lepiej poradzi sobie z nalotem. W miejscach o dużej wilgotności powietrza (tereny nadmorskie, bliskość jezior) warto zainwestować w powłokę o najwyższej klasie odporności na korozję. Z kolei jeśli dach bezpośrednio wystawiony jest na słońce, blachodachówka powinna mieć lakier odporny na działanie promieni UV – dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że nie utraci swojego koloru.

Blacha płaska. Do wyboru mamy blachę cynkowo-tytanową i stalową powlekaną. Jeśli ma to być blacha cynkowo-tytanowa, na sztywnym poszyciu najlepiej ułożyć matę separacyjną. Folia taka składa się z trzech warstw: górna zapewnia ciągłą wentylację blachy, tłumi odgłosy deszczu oraz drgań arkuszy, a dwie dolne chronią poszycie i ocieplenie przed wodą ze skapujących z pokrycia skroplin. Pod stalową blachę płaską powlekaną układa się membranę dachową zalecaną przez producenta pokrycia.

Dachówki bitumiczne. Zwykle wybiera się je, jeśli poprzednio na dachu były dachówki bitumiczne. Jeśli tylko kilka gontów uległo uszkodzeniu (np. odkleiły się i zostały porozrywane przez wiatr), można je wymienić, zwłaszcza jeśli zostawiliśmy sobie ich zapas lub udało nam się kupić podobne. Jeśli jednak całe pokrycie jest już w złym stanie, powinno się je zdjąć, oczyścić dokładnie deskowanie i położyć nowe.

Wybierając materiał pokryciowy, warto kierować się jego ciężarem, ponieważ nie może on obciążać zbyt mocno nadwyrężonej upływem czasu więźby dachowej
Wybierając materiał pokryciowy, warto kierować się jego ciężarem, ponieważ nie może on obciążać zbyt mocno nadwyrężonej upływem czasu więźby dachowej
Fot. Roben

Trzy sposoby na to, by dopasować dachówkę do stylu, koloru i lokalizacji domu

Dach nie tylko chroni nasz dom, ale również dopełnia wygląd całego budynku. Za pierwszą funkcję odpowiadają bardzo dobre właściwości techniczne dachówek. Za drugą – pełen przekrój ich kształtów, kolorów i rodzajów powierzchni. Wybór odpowiedniej dachówki pozwala nie tylko stworzyć wytrzymały dach, ale dopasować go także do stylu, kolorystyki, a nawet do miejsca położenia naszego domu.

Zwróć uwagę na kształt dachówek

O finalnym wyglądzie dachu w dużej mierze decyduje kształt dachówek. Są one tak zróżnicowane, że mogą w dużym stopniu wpłynąć na styl aranżacyjny domu, w pełni go dopełniając i podkreślając jego charakterystyczne cechy. Wśród najbardziej popularnych kształtów dachówek na pewno należy wymienić dachówki płaskie. Ich prosty kształt bardzo dobrze pasuje do minimalistycznych brył budynków. Dachówki o profilowanych, delikatnie falistych kształtach znajdą zastosowanie na dachach domów utrzymanych w stylu klasycznym. Budynki zaaranżowane w stylu tradycyjnym mogą mieć nieco bardziej skomplikowane i zdobne połacie. Warto wtedy zastosować dachówki o mniejszych formatach – to zdecydowanie ułatwi pokrycie takich dachów.

Wybierz odpowiedni kolor dachówek

Niezwykle istotna dla właściwego dopasowania dachu do ogólnego wyglądu domu jest kolorystyka dachówek. Najczęściej dobiera się ją do odcienia elewacji, co jest oczywiście rozwiązaniem rozsądnym i praktycznym. Finalny efekt może być jednak jeszcze lepszy, jeśli dachówka pasuje również do elementów wykończeniowych domu, na przykład okien i drzwi. Kolory, na jakie najczęściej się decydujemy od lat pochodzą niezmiennie z palety odcieni szarości i grafitu oraz klasycznych brązów i czerwieni.

Dopasuj dachówki do otoczenia

Warto, by kolor dachówki pasował nie tylko do wyglądu danego budynku. Patrząc na to zagadnienie nieco szerzej, dobrze jest zwrócić uwagę również na najbliższe otoczenie domu. Jeśli w okolicy znajdują się inne budynki, można wziąć pod uwagę ich wygląd i spróbować stworzyć spójną i ciekawą przestrzeń zabudowy. Inaczej będzie, kiedy planujemy zamieszkać w pobliżu naturalnych krajobrazów. Jeśli dom położony jest bardziej na uboczu, np. w sąsiedztwie zieleni, drzew i lasu warto wybrać dachówki, które będą pasować do takiego otoczenia. Kolorystycznie dobrze sprawdzą się tu naturalne odcienie. Należy też pamiętać o odpowiedniej powierzchni dachówek, która będzie odpowiednia dla kontaktu z naturą. Spośród dachówek ceramicznych najlepsze będą te z powłoką glazurowaną, która świetnie chroni dachy przed zabrudzeniami, ale też przed porastaniem mchem. Z kolei dachówki betonowe mogą zagwarantować wysoką wytrzymałość, gładkość powierzchni i zabezpieczenie przed porastaniem mchem.

Teviva, dachówka betonowa, marka Braas, kolor grafit
Teviva, dachówka betonowa, marka Braas, kolor grafit
Fot. BMI Braas

Prąd z dachu

W Polsce przewidziany został szereg różnorodnych dofinansowań związanych z podniesieniem jakości powietrza oraz standardów energetycznych i budowlanych. Są to m.in. dofinansowania na termomodernizację budynków czy zakup instalacji fotowoltaiki. Mnogość projektów finansujących wynika z dążenia do zrównoważonego rozwoju, świadomego podejścia do konsumpcji oraz myślenia długofalowego. Dowodem na objęcie takiej strategii są dofinansowania będące odpowiedzią na proponowane przez Komisję Europejską liczne regulacje i akty prawne.

Dofinansowanie dofinansowaniu nie jest równe, podobnie jak produkty i rozwiązania, na które takie benefity się uzyskuje. Inwestując w odnawialne źródła energii czy szeroko zakrojone projekty termomodernizacyjne warto zwrócić uwagę na jakość, która będzie warunkować dłuższą żywotność inwestycji. Dobrej jakości, kompleksowe rozwiązania pozwalają na uzyskanie dofinansowań z różnych źródeł (łączonych) oraz zabezpieczenia się w technologię, która będzie skutecznie i efektywnie służyć przez wiele lat. Przykładowo wśród takich kompleksowych rozwiązań znajduje się fotowoltaika zintegrowana ze stalowym poszyciem.

Kontynuacja programu „Mój Prąd” w wersji 6.0 w 2024 r. jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na proekologiczne rozwiązania w sektorze energetyki domowej. Program „Mój Prąd” do tej pory oferował dofinansowanie dla przydomowych instalacji fotowoltaicznych. W poprzedniej edycji 5.0 można było ubiegać się o dofinansowanie dla instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kW. Kwota dofinansowania zależała od wcześniejszego korzystania z dotacji oraz od rodzaju instalacji, np. fotowoltaika, magazyny energii czy systemy zarządzania energią. Dofinansowanie mogło wynosić 6-7 tys. zł, a dodatkowo można było uzyskać dotację na inne elementy, takie jak magazyny energii, kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

Przewiduje się, że na kolejną edycję programu zostanie przeznaczone 400 mln zł, zgodnie z alokacją Funduszu na rzecz Efektywności Energetycznej (FEnIKS).

ULGA TERMOMODERNIZACYJNA 2024

Ulga termomodernizacyjna jest formą odliczenia od dochodu wydatków na termomodernizację budynków jednorodzinnych. Podatnicy, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych, mają prawo do ulgi podatkowej, którą uwzględnia się w przypadku składania formularzy PIT-36, PIT-37, PIT-36L lub PIT-28. Ulga termomodernizacyjna realizowana jest już od 2019 roku, aż do jej odwołania. W kosztach związanych z termomodernizacją można uwzględnić np. wydatki na stworzenie sieci fotowoltaicznej. Limit odliczenia wynosi 53 tys. złotych na jednego właściciela. Możliwość odliczenia jest dostępna przy rozliczeniu podatku za bieżący rok podatkowy.

Wybór orynnowania

Kształt. Najbardziej tradycyjne są rynny półokrągłe. Są one powszechnie stosowane w budownictwie klasycznym. Rynny półokrągłe są wybierane zazwyczaj ze względu na prostotę montażu oraz skuteczność. A także ze względu na minimalistyczną estetykę. Trendy jednak ulegają zmianom architektonicznym, design coraz częściej zaskakuje, dlatego w ostatnim czasie zainteresowaniem cieszą się również rynny kwadratowe. Jest to ukłon w stronę nowoczesnego budownictwa. Ceni się w nim prostotę, stonowane kolory, minimalizm, duże przeszklenia i geometrię. Systemy kwadratowe będą idealne dla wielbicieli oryginalnych zdobień budynków i modernistycznej architektury.

Kolor. Oprócz kształtu rynien bardzo istotny jest ich kolor. Na szczęście rynek oferuje duży wybór różnorodnych odcieni. Czerń, antracyt, grafit to barwy bardzo popularne we współczesnej architekturze. Tradycyjne budynki zdobią brązy, odcienie ceglane i miedziane. W ofercie rynkowej można również znaleźć system rynnowy w kolorze srebrnym. To jaki kolor orynnowania będzie pasował do budynku, zależy w dużej mierze od kolorystyki dachu i elewacji. Choć gdy się chce zaskakiwać i lubi się nieoczywiste zastosowania, kolory można mieszać. Jednolite barwy zaś sprawdzą się, gdy wolimy bezpieczne opcje i minimalizm.

Materiał. Decydując się na wybór systemu rynnowego, zwraca się uwagę także na trwałość, aby efekt estetyczny zachować jak najdłużej. W tym aspekcie prym wiodą rynny stalowe. Mają nowoczesny wygląd i pięknie połyskują, świetnie prezentując się na budynkach. Rynny PVC również mogą nadać budynkowi eleganckiego wyglądu.

Szeroki wybór wybarwień rynien stalowych pozwoli dobrać taki kolor, który doskonale dopasuje się do koloru elewacji budynku oraz koloru pokrycia dachowego
Szeroki wybór wybarwień rynien stalowych pozwoli dobrać taki kolor, który doskonale dopasuje się do koloru elewacji budynku oraz koloru pokrycia dachowego
Fot. Galeco

Doświetlenie poddasza

Jeśli poddasze w starym domu ma być użytkowe, trzeba je doświetlić. Najłatwiej jest to zrobić, montując w połaci okna dachowe. Jedynym warunkiem jest dobry stan konstrukcji dachu.

Nowe okno w dachu. Przede wszystkim należy ustalić miejsce osadzenia nowego okna. Najwygodniej to zrobić na podstawie planów więźby dachowej. Jeśli ich nie ma, sprawdzenie konstrukcji dachu warto zlecić konstruktorowi lub specjaliście z firmy wykonującej konstrukcje dachowe i pokrycia oraz zajmującej się montażem okien w połaci. Zdarza się bowiem, że podstawowe elementy więźby – krokwie – nie są rozmieszczone w równych odległościach.

Jeśli już wiadomo, gdzie będzie umieszczone nowe okno, trzeba je wpasować w konstrukcję. Nie jest to trudne, ponieważ producenci oferują okna w wielu różnych wymiarach. Oczywiście najlepiej – bo nie trzeba ingerować w konstrukcję dachu – jeśli szerokość okna będzie mniejsza o około 5 cm od odległości między krokwiami, do których ma być przytwierdzona ościeżnica. Jeżeli tak nie jest, okno montuje się do łat albo dostosowuje się szerokość otworu w dachu do szerokości wybranych okien. Do wstawienia okna nieco węższego niż rozstaw krokwi, trzeba będzie jedną z nich pogrubić, przybijając do niej deskę lub belkę. Okna szersze niż odległość między krokwiami wymagają przecięcia krokwi, a w miejscu osłabionej przez to konstrukcji dachu – zamontowania wymianów, czyli poprzecznych belek, które przeniosą obciążenie z przeciętej krokwi na dwie krokwie sąsiednie.

Przy ustalaniu wysokości montażu okna w połaci trzeba wziąć pod uwagę rodzaj pokrycia dachowego. Zbyt dalekie lub zbyt bliskie osadzenie okna względem pokrycia może być przyczyną uszkodzenia podczas eksploatacji kołnierza uszczelniającego. Okno powinno znaleźć się nad całym szeregiem dachówek oraz nad zakładem poziomym łączącym arkusze profilowanego pokrycia. Wielkość pozostawionej ponad i pod oknem przestrzeni zależy od tego, czy pokrycie jest płaskie, czy profilowane.

Dodatkowe okna. Jeśli okna połaciowe są już w dachu, można zamontować dodatkowe okna. Powinny być one nie tuż obok starych, lecz w innych częściach dachu. Lepiej doświetlą one pomieszczenia na poddaszu, niż gdyby światło padało tylko z jednego miejsca.

Stare okno można też „powiększyć”, wstawiając obok niego drugie okno o identycznej długości, a za nim trzecie. Kilka okien w rzędzie, jedno obok drugiego, optycznie powiększa pomieszczenie i sprawia, że dach wydaje się szerszy. Lepsze doświetlenie przestrzeni pod dachem uzyskuje się przez zamontowanie dodatkowego okna nad lub pod istniejącym. W ten sposób można umieścić dowolną liczbę okien w rzędzie, jedno nad drugim, od okapu aż po samą kalenicę, tworząc przeszklony dach. Dodatkowe okno musi mieć jednak taką samą szerokość, jak istniejące.

Podczas łączenia w zestaw nowych okien ze starymi konieczne jest dokupienie odpowiedniego kołnierza uszczelniającego, nawet jeśli stary jest w dobrym stanie.

Modernizacja okien. Czasami wystarczy tylko poprawić estetykę okna i podnieść jego właściwości termoizolacyjne, aby okno dachowe dalej nam służyło. Dzięki gotowym zestawom polecanym do pielęgnacji i napraw okien dachowych można odnowić powierzchnie ram, przedłużając ich żywotność. Ponadto warto rozważyć wymianę pakietu szybowego na nowy, bardziej energooszczędny – współczesne pakiety szybowe mają nawet kilkukrotnie lepsze współczynniki przenikania ciepła. Wiąże się to z dużo mniejszą ilością pracy.

Modernizację okien dachowych można przeprowadzić samemu lub korzystając z usług serwisu producenta. Wykonanie tego typu usług przez profesjonalistów gwarantuje szybką realizację oraz pewność, że okno będzie funkcjonowało prawidłowo z zachowaniem parametrów termoizolacyjnych oraz wysokiej estetyki przeszklenia.

Okna w wersji elektrycznej

Lubimy żyć coraz wygodniej. Otaczamy się zautomatyzowanymi sprzętami, obsługujemy domową instalację grzewczą za pomocą pilota czy smartfona. Stolarka otworowa nie pozostaje w tyle – okna dachowe mają znakomicie przemyślane systemy sterowania elektrycznego. Sterowanie umożliwia przede wszystkim bezproblemową obsługę okien trudno dostępnych, ale jego zalety warto wykorzystywać na co dzień w szerszym zakresie, zarówno przy oknach, jak i akcesoriach takich jak markizy czy rolety. Sprawna obsługa okien i ich akcesoriów, również zdalnie, to już nie luksus, ale cenna zaleta ułatwiająca kontrolę nasłonecznienia i wentylacji pomieszczeń.

Okna z możliwością sterowania mają siłownik i zasilacz, a do ich uruchomienia wystarczy wpięcie jednego przewodu do sieci 230 V, ale trzeba taką możliwość zasilania zapewnić. Niezależnie od tego, czy kupujemy nowe okna elektryczne, czy mamy już okna i tylko doposażamy je w sterowniki, czy wreszcie chcemy jedynie zainstalować sterowane elektrycznie dodatki, takie jak rolety albo markizy – musimy doprowadzić do nich prąd z domowej instalacji. Jeśli nie przewidzieliśmy tego, a nie chcemy bruzdować wykończonych skosów pod przewody, mamy jeszcze do wyboru opcję okna wyposażonego w baterię słoneczną. Umieszczony w górnej części ramy panel solarny samodzielnie zasila napęd, bez potrzeby doprowadzania prądu z domu. Do takiego okna pasują też dodatki zaciemniające, które mają zintegrowane akumulatory i panele solarne, dzięki czemu nie wymagają dodatkowego zasilania z instalacji elektrycznej.

Okna w wersji elektrycznej
Okna w wersji elektrycznej
Fot. Fakro

Partner tematu radzi 

Dlaczego wraz z wymianą pokrycia warto zamontować w dachu nowe okna połaciowe?

Wymieniając połać dachową mamy na celu poprawę izolacji termicznej oraz zwiększenie trwałości konstrukcji dachowych. Musimy jednak pamiętać, że połać dachowa, to nie tylko jej pokrycie. To również okna dachowe oraz wyłazy. Chcąc zrealizować nasz cel powinniśmy skupić się na kompleksowym rozwiązaniu, a nie na półśrodkach. Instalacja nowych okien dachowych podczas wymiany pokrycia dachowego przynosi wiele korzyści tych mniej i bardziej oczywistych. Montaż okien połaciowych w trakcie wymiany pokrycia jest logistycznie prostszy oraz łatwiejszy. Wykonanie obu prac jednocześnie eliminuje konieczność ponownego demontażu i montażu części pokrycia, co oszczędza czas i pieniądze.

Warto pamiętać, że wymiana okien dachowych może być konieczna ze względu na ich kondycję. Zły stan lakieru, nieestetyczna rama, czy słabe parametry techniczne to podstawowe sygnały mówiące o konieczności wymiany stolarki. W takich sytuacjach warto rozważyć wymianę okien na nowoczesne rozwiązania, takie jak okna FAKRO GREENVIEW, które charakteryzują się wysoką energooszczędnością, dźwiękoszczelnością oraz estetycznym wyglądem. Takie okna nie tylko poprawią komfort termiczny i akustyczny, ale także podniosą estetykę wnętrza, zapewniając jednocześnie efektywne wykorzystanie energii.

Reasumując, instalacja nowych okien dachowych podczas wymiany pokrycia dachowego to uzasadniona decyzja. Pozwala na optymalizację kosztów, zwiększenie szczelności, poprawę efektywności energetycznej oraz estetyki budynku. Dlatego przy planowaniu wymiany dachu, warto rozważyć ten krok jako integralny element inwestycji.

SŁAWOMIR KWARCIAK, Manager Okien Dachowych FAKRO

Partner tematu rekomenduje 

Okno uchylno-obrotowe PreSelect Max z linii GreenView

Wymieniając stare okna dachowe na nowe, warto wybrać model uchylno-obrotowy FAKRO PreSelect Max. Ten innowacyjny model oferuje dwa sposoby otwierania: uchylny do kąta 45° (co umożliwia pełniejsze wykorzystanie przestrzeni na poddaszu) oraz obrotowy z możliwością obrotu skrzydła o 180° (ułatwiający mycie zewnętrznej szyby). Przełącznik zmiany sposobu otwierania jest łatwo dostępny, co zwiększa komfort użytkowania.
Okno GreenView PreSelect Max charakteryzuje się również wysoką energooszczędnością, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Zwiększona trwałość i doskonała szczelność sprawiają, że jest to produkt niezawodny i długowieczny. Dodatkowo zastosowana w pakiecie szybowym P50 specjalna dźwiękoizolacyjna folia ogranicza przenikanie hałasu do wnętrza.
Wybierając okno dachowe PreSelect Max, zyskuje się komfort użytkowania, bezpieczeństwo, energooszczędność i estetykę. To doskonały wybór dla każdego, kto planuje wymianę starych okien na nowe.

Okno uchylno-obrotowe PreSelect Max z linii GreenView
Okno uchylno-obrotowe PreSelect Max z linii GreenView
Fot. Fakro
    Więcej o:

Skomentuj:

Wymiana pokrycia dachu