Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

DIY - jak zrobić palmę wielkanocną w kilku krokach?

AI/KJ

Zbliża się Wielkanoc, jedno z najbardziej podniosłych świąt w kalendarzu chrześcijaństwa. Elementem Wielkiej Nocy jest Niedziela Palmowa. To połączenie starożytnych tradycji, sakramentów religijnych i współczesnych zwyczajów. Jest to święto religijne, które historycznie ma upamiętniać Jezusa Chrystusa do Jerozolimy.

Palma wielkanocna
Palma wielkanocna
Fot. Shutterstock/MNStudio

W tym dniu wierzący niosą ze sobą symbol – gałązki palmowe lub palemki, podobne do tych, którymi kiedyś mieszkańcy Jerozolimy witali przyjście Syna Bożego. Integralną częścią dekoracji Niedzieli Palmowej w Polsce jest Palma Wielkanocna - duże bukiety wierzby, ziół i kwiatów - żywych i sztucznych. Tradycja przemarszu do świątyń z palmami sięga średniowiecza, kiedy to zwyczajem było zbieranie leczniczych ziół, gałązek i kwiatów, które przechowywano aż do Niedzieli Palmowej. Poświęcone, były używane do różnych mikstur leczniczych i działały jako talizman chroniący dom. Tradycja wiązania palm wstążkami, ozdabiania ich słodyczami, sztucznymi kwiatami i owocami przetrwała do dziś. Jednak niewiele osób wie jak zrobić palmę wielkanocną?

Z czego zrobić palmę wielkanocną?

Do wykonania palmy wielkanocnej potrzebujemy :

  • Nożyczki
  • Klej w sztyfcie
  • Drut
  • Tektura falista w rolkach w różnych kolorach
  • Gałązka lub patyk - 60 cm
  • Taśma dwustronna


Wykonanie palmy wielkanocnej zaczynamy od wycięcia pasków z białego papieru o długości 8 cm i szerokości 1,5 cm. Odetnij pasek brązowego papieru o szerokości 1 cm. Następnie skręcamy biały pasek na środku jak cukierek, zginamy go w tym miejscu na pół, rozciągamy palcami, formujemy pączek i skręcamy u podstawy. Przyklej pąki do drutu. Potem zawiń papier pokryty klejem.
Palmę wielkanocną należy też ozdobić brązowym papierem. Wytnij kawałek o szerokości 12 cm, pokrój go na paski 1 cm, przekręć je w palcach. Teraz bierzemy patyk i przyklejamy wierzbę na dwustronnej taśmie. Usuwamy pasek ochronny i przyklejamy całość. Tak powstałe palmy wielkanocne możemy dodatkowo ozdobić.

Rodzaje palm wielkanocnych

Tradycyjnie palmy wielkanocne wykonuje się w Środę Popielcową z gałązek wierzby, ponieważ wierzba jako pierwsza budzi się na wiosnę, a w symbolice Kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Ponieważ palmy w Polsce nie rosną, gałązki wierzby są symbolicznym zamiennikiem gałązek palmowych. W zależności od regionu istnieją różne rodzaje palm.

  • Tradycyjna palma wielkanocna może osiągnąć 10 metrów wysokości W 2011 roku w konkursie na palmę wielkanocną, który odbywa się corocznie od 1958 roku, jedna palma przekroczyła 36 metrów wysokości, co czyni ją najwyższą palmą wielkanocną w historii. W zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie znajduje się ponad 200 palm wielkanocnych.
  • Palma wielkanocna góralska wykonana jest z pęczka gałązek wierzby, winorośli lub leszczyny, a także jałowca i bukszpanu i zwieńczona jest dużym bukietem kwiatów i złotym krzyżem.
  • Palma wielkanocna wileńska jest typowa dla okolic Wilna, tworzona jest z papieru, trawy i gałązek wierzby. Kolorowe i ozdobne palmy wileńskie tkane są z 50 rodzajów suchych kwiatów polnych, leśnych i ogrodowych, zbieranych w różnych porach roku. Tradycyjne palmy wileńskie tkane są na suchym patyku, z jednej strony lub dookoła, z suchotniki barwionej lub naturalnej, mięty, krwawnika, dziurawca, chmielu, tymotki, wrotyczu pospolitego, nieśmiertelnika piaskowego.

Czym przyozdobić palmę wielkanocną?

Wiemy już jak zrobić palmę wielkanocną. Otwartą kwestią pozostaje jej przyozdobienie. Najczęściej palmę wielkanocną zdobią wstążki, suszone kwiaty lub inne rośliny, którym przypisuje się różne dobroczynne właściwości. Wierzch może być wykonany z 11 rodzajów ziół. Palma wileńska wykorzystuje również kłosy owsa i inne zboża.

Bukszpan - obowiązkowy element palmy wielkanocnej

Palma wielkanocna to ważny element polskich świąt wielkanocnych. Palmy są konsekrowane w kościele, a następnie niesione w procesjach. W niektórych regionach palmę wielkanocną spryskuje się w domu wodą. W Wielką Sobotę pali się palmy, a ich prochy wykorzystuje się w następnym roku w Środę Popielcową, kiedy to kapłan posypuje popiołem głowy wiernych. To jak zrobić palmę wielkanocną zależy też od tego, co ma symbolizować. Na czubku palmy wielkanocnej umieszcza się najczęściej bukszpan.

Minimalistyczna palma wielkanocna - czy to możliwe?

Jeśli nie wiesz jak zrobić palmę wielkanocną, to możesz spróbować stworzyć jej miniaturową wersję. W tym celu potrzebujemy materiału oraz kolorowych dodatków, które są jej główną ozdobą. Szkielet musi być sztywny, co pozwoli zachować stabilność całej kompozycji. Miniaturowe palmy wielkanocne robi się najczęściej z wierzby, ale można do tego celu użyć również leszczyny, winorośli, forsycji lub twardej, suchej trawy.
Po wybraniu odpowiednich gałązek musimy je mocno związać nitką, a następnie ozdobić kolorowymi dodatkami. Tradycyjna palma wielkanocna ma cylindryczny kształt, a zdobienia na niej oddzielone są zielonym bukszpanem lub mchem.
 

Skomentuj:

DIY - jak zrobić palmę wielkanocną w kilku krokach?