Dom energooszczędny - dom o zwartej bryle, realizacje
Jedną z cech budynków o niskim zapotrzebowaniu na energię jest możliwie największa zwartość bryły. Wpływa ona na współczynnik A/V, opisujący stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do ogrzewanej kubatury. Im niższy ten wskaźnik, tym lepsza będzie szczelność budynku, więc mniejsze straty ciepła i większe oszczędności. Oto osiem takich domów.
Dom energooszczędny - dom w Marczowie
- Lokalizacja: Marczów
- Inwestor: prywatny
- Projekt: Pracowania TECLA Architektura i Urbanistyka, Dagmara Żelazny, Bartłomiej Święs, Katarzyna Winkler
- Powierzchnia użytkowa: 97,71 m2
- Projekt: marzec 2021
- Planowana realizacja: 3 kwartał 2021
Bryła i forma budynku jest efektem zrównoważenia tradycyjnej architektury regionu ze współczesnymi trendami i materiałami budowalnymi. Budynek wpisuje się w kontekst działki, otwierając się na południową stronę z tarasem, zachowując od północy typowy dla okolic front domu z mniejszymi oknami. Rozwiązania materiałowe i wprowadzenie charakterystycznego
dla okolicy detalu korespondują z otoczeniem, a samo ułożenie budynku wpisuje się w urbanistykę wsi. Projekt zakłada
lokalizację powierzchni mieszkalnych na parterze, zostawiając częściowo wydzielone poddasze jako przestrzeń dodatkową, przeznaczoną zaaranżowanie w przyszłości. Budynek oparty jest na planie prostokąta o wymiarach 7 x 13 m i przykryty jest dwuspadowym, prostym dachem. Materiały elewacyjne nawiązują do stosowanych w regionie materiałów, używanych w budownictwie mieszkalnym tj. drewno, ceramika i tynk. Prosta bryła ułatwia zastosowanie technologii częściowej prefabrykacji elementów konstrukcji drewnianej, co skraca czas realizacji i cechuje się większą precyzją wykonania. Jednocześnie zwartość bryły pozwala na osiągnięcie lepszych rezultatów izolacyjności cieplnej i efektywności energetycznej.
Dom energooszczędny - domek śląski
- Projektanci: pracowania TECLA Architektura i Urbanistyka: Bartłomiej Święs, Dagmara Żelazny, Katarzyna Winkler
- Powierzchnia użytkowa: 30-55 m²
- Projekt: wrzesień 2020
Projekt domu powstał w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na współczesną, funkcjonalną, prostą i estetyczną architekturę rekreacyjną.
Bryła budynku nawiązuje do dolnośląskiej architektury poprzez zgrabną formę o stosownie wypracowanych proporcjach. Projektując obiekt, analizowaliśmy sylwetki i bryły charakterystycznych budynków przedgórza sudeckiego. Z tej analizy wyłoniła się sylwetka domu śląskiego, o którego charakterze przede wszystkim stanowi prosty rzut i dach dwuspadowy o odpowiedniej masie i kącie nachylenia.
Następnie opracowaliśmy plan domku letniskowego i obudowaliśmy go w tę charakterystyczną architekturę. Założenia były takie, aby rzut był klarowny i funkcjonalny, aby zawierał cały program użytkowy domku letniskowego, ale jednocześnie nie był zbyt przeładowany. Projektowaliśmy budynek tak, aby był maksymalnie elastyczny. Domek jest parterowy z konstrukcją dachu zaprojektowaną w taki sposób aby możliwe było łatwe zaadaptowanie strefy poddasza na dodatkową bardziej intymną powierzchnię - jednoprzestrzenną antresole lub ew. wydzielenie sypialni ściankami. Na parterze znajduje się pokój dzienny z aneksem kuchennym, korytarz wejściowy i łazienka. Wielkie okno na krajobraz w wersji współczesnej nada wnętrzu przestrzenności.
Staraliśmy się aby o klimacie domku nie stanowiły historyzujące detale ale przede wszystkim bryła i proporcje, a także konstrukcja i materiały nawiązujące do klasycznej zabudowy ale zastosowane we współczesny sposób. Koncepcja zakłada różne warianty elewacji domu: formę nowoczesną z dużym oknem widokowym inspirowaną domami bez okapu lub tradycyjną nawiązującą do tradycyjnej architektury drewnianej chaty Przedgórza Sudeckiego. Zakładaliśmy również możliwość wykonania konstrukcji ścian w formie muru pruskiego - szkieletu wypełnionego warstwami izolacyjnymi i zabezpieczającymi.
Budynek zaprojektowany jest w konstrukcji szkieletowej drewnianej, ramowo-słupowej i posadowienie na płycie, lub z podłogą drewnianą ławach lub stopach. W projekcie technicznym zoptymalizowaliśmy konstrukcje – dopracowaliśmy geometrię układu statycznego, rozstaw i przekroje belek, ilość drewna. Opracowaliśmy konstrukcje w dwóch wersjach wyjściowych. Jako podstawowy, przyjęliśmy system tzw. „kanadyjski” oparty na gęściej rozstawionych i cieńszych w przekroju słupach i belkach, który okazał się w tej sytuacji najbardziej efektywny (lekki i szybki, montowany na placu budowy). Rozpatrywaliśmy również bardziej tradycyjną konstrukcje szkieletową, tj. grubsze i bardziej foremne przekroje, słupy i belki w większym rozstawie. Ta konstrukcja nieco masywniejsza i solidna może mieć zastosowanie przy budowaniu domku w strefie górskiej – przy większym obciążeniu wiatrem i śniegiem.
Obecnie pracujemy nad zaadaptowaniem projektu do możliwości prefabrykacji.
Dom energooszczędny - dom na łące
- Projekt: architekt Kamil Cierpioł, grupa Verso, biuro@grupaverso.com.pl
- Lokalizacja: Cisie
- Inwestor: prywatny
- Realizacja: 2018 r
Ten dom jest położony w miejscowości Cisie, koło Blachowni w powiecie częstochowskim. Inspiracją do projektu były pobliskie
zabudowania starych domów w drewnianej konstrukcji zrębowej. Są to budynki w kolorze ciemnoszarym lub czarnym z tradycyjnym dachem dwuspadowym. Wszystkie są na planie prostokąta z dostawionym obok przedsionkiem.
Dom na łące to budynek parterowy, zbudowany podobnie jak stare domy na planie prostokąta z podcieniami od strony tarasu
i wejścia. Z zewnątrz obłożono go deską elewacyjną z modrzewia polskiego. Całość przykryto dachem dwuspadowym, który dla
osiągnięcia ciekawszej formy został „przekręcony”. Budynek stanął na środku łąki, co pozwoliło na znaczną odległość od drogi i wyeksponowanie piękna otaczającej go przyrody.
Obiekt został zaprojektowany dla pięcioosobowej rodziny. Sposób kształtowania wnętrza umożliwia zmianę aranżacji niektórych
pomieszczeń, a nawet łączenia ich ze sobą. Pokoje te zmieniają sią wraz z wiekiem i potrzebami mieszkańców.
Dom energooszczędny - Dom architektów w symbiozie z otoczeniem
Projekt otrzymał wyróżnienie w konkursie Brick Award 2021 w kategorii „Feeling at home”
- Architekci: Anna Pydo (www.tatemono.pl) i Krzysztof Pydo
- projekt: 2018 r
- budowa: 2019 r
- powierzchnia: 370 m2
Ona, on i dom. Ona współprowadzi pracownię Tatemono, specjalizującą się w minimalistycznej architekturze oraz projektach wystawienniczych. On od lat związany jest z jedną z najbardziej uznanych pracowni architektonicznych w Warszawie. Oboje kochają harmonijną, prostą i funkcjonalną architekturę, która w naturalny sposób współistnieje z otoczeniem. W malowniczej otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego znaleźli idealne miejsce na swój pierwszy wspólny dom, który stał się wyjątkowym połączeniem konceptu kreatywnego i kalkulacji. Tak powstał wygodny dom dla dwóch rodzin. I choć sam budynek zachwyca funkcjonalną, współczesną architekturą, to najważniejszym elementem projektu jest... otaczający go las.
Budynek stoi na mocno zwężającej się w kierunku wschodnim, nieregularnej działce o dwunastu wierzchołkach. Orientacja wjazdu na działkę od strony północno-wschodniej pozwoliła na usytuowanie domu w taki sposób, by zminimalizować wzajemne zacienianie dwóch odrębnych połówek. Aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe dwóch rodzin, każda z połówek budynku ma około 186 m2 powierzchni użytkowej, włącznie z wbudowanymi garażami. Potencjał inwestycyjny działki określony w planie miejscowym został wykorzystany maksymalnie, jednocześnie udało się zostawić jak największą część działki zadrzewioną - zagospodarowaną jako leśny ogród. Ingerencja w naturalny krajobraz została ograniczona do minimum.
Dzięki zwartej zabudowie koszty budowy i użytkowania zostały zredukowane, a tym samym zmniejszony ślad węglowy. Do budowy posłużyły głównie materiały naturalne: ceramika, drewno sosnowe i modrzewiowe, polski kamień. Kluczem do ich wyboru były głównie aspekty środowiskowe. Stropy gęstożebrowe wybrane zostały ze względu na ograniczanie ilości betonu i stali, których produkcja wiąże się z dużą emisję gazów cieplarnianych. Do niezbędnego utwardzenia terenu posłużył żwir i nawierzchnia wodoprzepuszczalna mineralno-epoksydowa, sprzyjająca naturalnej retencji wodnej.
Od strony północnej budynek zbliżony jest do ulicy, tak by jak największa nasłoneczniona część działki od strony południowej pozostała niezabudowana. Wklęsła elewacja frontowa razem z ogrodzeniem (wykończonym tą samą okładziną) kształtują przestrzeń akcentującą wejście do domu, chroniącą prywatność i zwiększającą dystans od drogi. Wklęsłość elewacji wysmukla bryłę budynku dając ciekawe efekty światłocieniowe, pozwala również sytuowanym na froncie oknom łapać promienie wschodzącego słońca.
Faktura i kolorystyka elewacji nawiązuje do kory licznych drzew, pośród których usytuowany jest dom. Ciemny, prawie czarny kolor płytek klinkierowych optycznie zmniejsza bryłę i pozwala jej lepiej ukryć się w gęstwinie. Pionowe ułożenie okładziny elewacyjnej wyszczupla masywną sylwetę budynku oraz pomaga wpisać się jej w wertykalny krajobraz lasu sosnowego. Zastosowany materiał jest odporny mechanicznie, nie widać na nim zanieczyszczeń, nie osiadają na nim pyłki roślin. W przeciwieństwie do innych materiałów elewacyjnych nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwacyjnych.
Fragment elewacji frontowej i zlicowana z nią brama garażowa wykończona została modyfikowaną termicznie deską sosnową. Ułożone pionowo i pomalowane na czarno drewno nie kontrastuje z ceramiczną okładziną. Satynowa, czarna płaszczyzna akcentuje przeszklone drzwi wejściowe do domu, kryjąc jednocześnie wrota do garażu.
Niektóre okna mają dwukondygnacyjną wysokość, dzięki czemu filtrowane przez korony drzew światło słoneczne dociera głęboko do wnętrz mieszkalnych, zapewniając przy tym widok na las w całej okazałości. Stolarka okienna została wykonana z lakierowanej bezbarwnie sosny.
Układ funkcjonalny domu podporządkowany jest ściśle założeniom optymalnego wykorzystania powierzchni. Chroniący przed wychłodzeniem wiatrołap prowadzi do nieogrzewanego garażu, którego wnętrze konsekwentnie zostało pomalowane w całości w jaskrawym kolorze. By zwiększyć powierzchnię magazynową nad maskami samochodów zawisła pojemna antresola. Przez przeszklone drzwi wejściowe do domu wpada dużo światła i już od progu roztacza się widok na las. Dzięki dwukondygnacyjnemu otwarciu fragmentu pokoju dziennego, widać wysoko sytuowane korony drzew. Wąski korytarz, z którego dostępny jest gabinet, optycznie poszerzają odpowiednio zorientowane jednobiegowe schody, pod którymi znajdują się szafy schowane za lustrzanymi drzwiami. Prosty układ funkcjonalny domu pozostaje czytelny. Gabinet dostępny ze strefy wejściowej ma panoramiczne okno na całą szerokość pomieszczenia kadrujące widok na plac zabaw i warzywny ogródek. Doskonale widać z niego życie lokalne i dzikie zwierzęta podchodzące blisko ogrodzenia.
Strefa pokoju dziennego połączonego z kuchnią i jadalnią jest jednoprzestrzenna. Jej naturalne przedłużenie stanowi obszerny drewniany taras, którego spatynowana powierzchnia jest optyczną kontynuacją wewnętrznej posadzki z polskiego marmuru Morawica. Powyższe decyzje projektowe oraz duże przeszklenia pozwoliły zatrzeć granicę między wnętrzem a otaczającym dom lasem.
Kuchnia pozostaje nieeksponowana, niezbędna przestrzeń magazynowa ukryta jest w wiszących szafkach w kolorze ścian. Czarne fronty dolnej części zabudowy kuchennej i zielony marmur na blacie, czynią z niej salonowy mebel. Większość elementów wyposażenia - stół, kanapy i meble zewnętrzne zostały zaprojektowane przez mieszkańców a ich wykonanie zlecone zaprzyjaźnionym rzemieślnikom. Do aranżacji wnętrz w dużej mierze posłużyły rzeczy z drugiej ręki. Białe ściany stanowią właściwe tło dla kolekcji obrazów.
Powstała do życia przestrzeń jest optymalna. Dom stoi w stolicy, na dostępnej komunikacyjnie działce, której krajobraz nie ustępuje miejscowościom wypoczynkowym, oddalonym od dużych miast. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom wszyscy mieszkańcy mają zapewniony komfort, a koszty budowy i jej negatywny wpływ na środowisko zostały ograniczone.
Dom energooszczędny - dom w lesie
- Lokalizacja: Klementowice, niedaleko Puław
- Projekt: 081 Architekci (2013)
- Realizacja: 2017 r
- Powierzchnia użytkowa: 210 m2
- Powierzchnia całkowita: 310 m2
- Kubatura: 1160 m3
Dom znajduje się na urokliwym Płaskowyżu Nałęczowskim, pięknym, lecz trudnym terenie, charakteryzującym się skarpami i wąwozami lessowymi. Charakterystyka terenu narzucała wiele rozwiązań projektowych, a mocno zadrzewiona działka budowlana stanowiła spore wyzwanie dla architektów.
Od północy (frontu) znajduje się droga oraz staw, o południa zaś rośnie las, za którym biegną tory kolejowe.
Budynek zlokalizowano w centralnej części działki, by rosnące dookoła drzewa stały się strefą buforową, zapewniającą intymność.
Założeniem projektu było stworzenie drewnianej kostki, w którą wkomponowano otwory okienne, a przestrzenie między nimi wypełniono ścianami z betonu architektonicznego. Żaluzje zewnętrzne ukryto za elewacją z naturalnego drewna. Widać je dopiero w momencie ich opuszczenia. W elewacji ukryto również rynny i rury spustowe.
Życzeniem Inwestorów było, by dom zapewniał komfortową powierzchnię dla trzyosobowej rodziny, z wydzielonymi strefami. Każda z nich została więc ściśle scharakteryzowana ze względu na funkcjonalność.
Układ budynku oparty jest na planie prostokąta, składającego się z trzech, przesuniętych względem siebie bloków. Każdy z nich ma wyraźnie określone funkcje. Pierwszy to „blok rodziców”, łączący strefę wejściową, ich sypialnię i łazienkę. „Blok dziecka” zawiera pokój z bawialnią oraz gościnną sypialnię. Pomiędzy nimi zlokalizowano trzeci blok, w którym zaaranżowano przestrzeń dzienną. To część z dużymi, cofniętymi względem elewacji, przeszkleniami wychodzącymi na obie strony działki. Dzięki temu wnętrze od południa chronione jest przed przegrzewaniem, od północy zaś tworzy półcień z widokiem na staw.
Dom energooszczędny - Idealne połączenie przeciwieństw
- Nazwa: JAK House
- Lokalizacja: Kwirynów
- Projekt: Magdalena Beczak, Maciej Beczak, Beczak/Beczak/Architekci
- Realizacja: 2019 r
- Powierzchnia użytkowa: 208,34 m2
- Powierzchnia całkowita: 338m2
Wyróżnienie w konkursie Fasada Roku 2020 w kategorii „budynek jednorodzinny nowy”
Dom JAK House to dwukondygnacyjna willa przekryta płaskim dachem. Zaprojektowano ją jako kompozycję przenikających się prostopadłościennych brył z wycięciami: grafitowego, ciężkiego trzonu i białej, lekkiej ramy. Dzięki efektowi wycinanki przestrzennej dom oferuje swoim mieszkańcom wiele miejsca do odpoczynku w ogrodzie. Ogrodowe podcienie, zapewniające otwartość i przestronność przestrzeni, osłaniają południowe i zachodnie pomieszczenia przed przegrzaniem, pozwalając jednocześnie na ich optymalne doświetlenie. Od frontu zaś, jedynie zasygnalizowana głębia architektoniczna zapewnia poczucie bezpieczeństwa i chroni wnętrza przed wzrokiem ciekawskich.
Podwarszawski dom został wyróżniony w konkursie Fasada Roku 2020 w kategorii budynek jednorodzinny nowy. Jury doceniło „czytelną bryłę” z bogatą tektoniką przesunięć ścian podkreśloną zmianą kolorów.
Dom energooszczędny - Bryła z charakterem
- Lokalizacja: okolice Białegostoku
- Projekt: Pracownia architektoniczna CUBE design
- Realizacja: 2019 r
- Powierzchnia użytkowa: 204 m2
- Powierzchnia pomocnicza: 62 m2
- Powierzchnia działki: 913 m2
Głównym celem projektowym było stworzenie ciekawego i nietuzinkowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, na stosunkowo niewielkiej działce, który pomieściłby wszystkie niezbędne funkcje dla tego typu obiektu. Efekt końcowy pokazał, iż zwarta bryła nie musi być nudna. Dzięki grze płaszczyzn i zróżnicowaniu materiałów budynek nabiera charakteru. Elewacja z białego tynku kontrastuje z szarymi płytami betonowymi. Zastosowanie dużych przeszkleń rozbija bryłę, co nadaje jej dodatkowej lekkości.
Klimat domu podkreśla również zadaszony, wcięty w bryłę taras, który daje poczucie intymności i możliwość relaksu po ciężkim dniu. Widok z tarasu na drzewa, które udało się zachować podczas budowy dodatkowo tworzy atmosferę odpowiednią do wypoczynku.
W budynku zastosowano podział funkcjonalny na strefę ogólnodostępną na parterze oraz prywatną na. Całość tworzy praktyczny układ spełniający oczekiwania mieszkańców. Wnętrze budynku współgra z architekturą bryły. Kolor biały oraz beton zastosowany na elewacji pojawia się również w aranżacji przestrzeni wewnętrznej, dzięki czemu budynek tworzy spójną całość.
Dom energooszczędny - dom przełamany
- Projekt: S3NS Architektura, Igor Kaźmierczak
- Lokalizacja: Wrocław
- Inwestor: prywatny
- Zdjęcia: Maciej Lulko
Dom został zaprojektowany na wrocławskim osiedlu Oporów, w historycznym układzie osiedla domów jednorodzinnych. Osiedle o szczególnym znaczeniu dla Wrocławia, ponieważ z zachowanym charakterystycznym układem domów, tworzonym poprzez niewielką skalę budynków, kalenicowym układzie dachów skośnych i wąskich frontach domów. Na działce pierwotnie stał niewielki przedwojenny dom w formie, której obecny dom stał się syntezą. Warunki zabudowy nałożone przez Miejskiego konserwatora Zabytków zakładały ograniczenia dla szerokości elewacji, wysokości okapu i kalenicy, oraz ich układzie w stosunku do drogi. Założeniem inwestorów było stworzenie współczesnego domu, którego program użytkowy znacznie przekraczał powierzchnię użytkową dawnej zabudowy. Wyzwaniem projektowym było stworzenie domu, który nową formą nie przytłoczy skali zabudowy sąsiedniej oraz uwzględni wszystkie potrzeby mieszkalne nowych mieszkańców. Aby wpisać się w postawione założenia zdecydowano o wyłączeniu garażu z program użytkowego, co pozwoliło na swobodniejsze kształtowanie funkcji i formy, ze szczególną dbałością o skalę.
Garaż został zamieniony na zadaszony, zintegrowany z budynkiem podjazd, pod którym swobodnie zaparkują 3 duże auta. Zaprojektowano współczesny dom z próbą odtworzenia archetypowej dla kontekstu formy i skali budynku, z zachowaniem wszystkich istotnych urbanistycznie cech zabudowy tworząc ich przestrzenną syntezę.
Forma Domu Przełamanego wynika z próby ukazania pierwotnych proporcji dawnego budynku, stąd też przełamanie w elewacji, które z jednej strony uwypukla dawną skalę, z drugiej zaś jest odzwierciedleniem układu wewnętrznej funkcji z podziałem na część prywatną i dzienną.
Dla uwypuklenia pierwotnej formy zastosowano dwa kontrastujące ze sobą zarówno w kolorze jak i fakturze materiały, które zastosowano konsekwentnie na dwóch, przesuniętych względem siebie bryłach.
Dom energooszczędny z hamakiem
- Lokalizacja: okolice Warszawy
- Projekt: STOPROCENT Architekci s.c. Magdalena Morelewska, Przemek Kaczkowski
- Powierzchnia działki: 1100 m2
- Powierzchnia użytkowa: 190 m2
Prezentowany projekt domu jednorodzinnego powstał dla młodego małżeństwa z małym dzieckiem.
Dom zaprojektowano na niedużej działce pod lasem Kampinoskim, nieprzylegającej bezpośrednio do ulicy. Dojście do domu i wiata dla samochodów (inwestor nie planował garażu wbudowanego w bryłę domu) znajdują się w południowej części działki. Blisko granic działki znajdują się sąsiadujące budynki mieszkalne jednorodzinne. Wyzwaniem było takie zaprojektowanie budynku, by zapewnić kameralność i intymność części ogrodowej, ograniczyć wgląd z działek sąsiednich oraz rozdzielić część wypoczynkową ogrodu od podejścia i podjazdu.
Zaproponowano prostą parterową bryłę. Główne wejście do budynku zlokalizowano od strony południowo- zachodniej, wzdłuż ściany budynku. Racjonalny program domu ma odzwierciedlenie w rzucie. Funkcja budynku została rozrysowana na planie litery „L”, z której jedno skrzydło ma przeznaczenie dzienne - kuchnia, jadalnia i salon (z przeszkloną ścianą zwróconą w stronę południowego zachodu), a drugie składa się z trzech sypialni (z oknami zwróconymi w stronę południowego wschodu) oraz garderoby, łazienki i pralni. Przestrzeń połączonej kuchni, jadalni oraz salonu została dodatkowo doświetlono trzema świetlikami do dachów płaskich. W północnym narożniku domu zlokalizowano pomieszczenie techniczno-magazynowe, z dostępem zarówno z zewnątrz (rowery, kosiarka) jak i z wnętrza domu.
Taras ukształtowano w taki sposób, by pełnymi ścianami zadaszenia zamknąć widok na sąsiednie domy, a otworzyć się na otaczającą zieleń. Dzięki zadaszeniu w części południowej taras nabiera charakteru patio, po środku którego zasadzono drzewo. To właśnie zieleń, nastrojowe oświetlenie, hamaki i meble ogrodowe stanowią o atmosferze tej części domu.
W projekcie zastosowano proste, wpisujące się w charakter otaczającej zabudowy (nowoczesna zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna) materiały: ściany tynkowane na biało lub z okładziną drewnianą, duże przeszklenia, ślusarka aluminiowa w kolorze grafitowym. Taras wykończono płytami betonowymi.
- Więcej o: