Dom na miarę roku 2021. Jak wybrać projekt? - część 2
Projektanci oraz producenci materiałów budowlanych od dawna przygotowują się do nowych wymagań. Już obecnie wiele projektów budynków jednorodzinnych spełnia wymagania WT 2021, ale nie wszystkie. Dlatego, aby wybrać odpowiedni projekt, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
1. Współczynnik Ep. Ważne są parametry energetyczne. Dobry dom energooszczędny powinien mieć współczynnik EP poniżej 70 kWh/m2/rok.
2. Kształt domu. Bryła domu ma duży wpływ na jego energooszczędność. W jej ocenie uwzględnia się współczynnik kształtu budynku A/V. Jest to stosunek pola powierzchni wszystkich przegród zewnętrznych ogrzewanej części budynku (czyli ścian zewnętrznych, dachu, stropu nad nieogrzewaną piwnicą, ścian wewnętrznych sąsiadujących z nieogrzewanymi pomieszczeniami) do jej kubatury. Im ten współczynnik jest wyższy, tym większe zużycie energii. Najbardziej korzystny współczynnik kształtu budynku mają walec (98%) i sześcian (100%). Dlatego domy energooszczędne mają zwykle kształt prostopadłościanu i dach płaski lub stromy dwuspadowy. Taki dom jest nie tylko oszczędny w eksploatacji, ale też prosty i tani w wykonaniu.
3. Współczynniki U. Warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U dla poszczególnych przegród. Na etapie projektu dobrze pomyśleć o zmianie grubości izolacji termicznej, ponieważ później może się okazać, że nie będzie to możliwe. Niewielkie zwiększenie grubości warstw nie zmieni znacząco kosztów budowy, za to korzyści z tego wynikające pozwolą obniżyć koszty eksploatacji, o dobrym wpływie na środowisko nie wspominając. Szacuje się, że inwestycja w ocieplenie to zaledwie 3-5% wszystkich nakładów na budowę, a zwraca się w ciągu zaledwie kilku lat.
4. Usytuowanie na działce. Dobrze jest sprawdzić wielkość i usytuowanie okien względem stron świata. Większe przeszklenia powinny być od strony południowej, a mniejsze – od strony północnej. To pozwala na bierne pozyskiwanie energii cieplnej ze słońca. Konieczne jest jednocześnie ograniczenie przegrzewania się pomieszczeń latem. Z tego względu wyposaża się je w akcesoria zewnętrzne – rolety lub żaluzje – które skutecznie zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu przez odbijanie ciepła, zanim dotrze ono do wnętrz.
5. Instalacje. Dom energooszczędny musi mieć też wysoko sprawną wentylację mechaniczną z rekuperacją i odpowiednio dobrane ogrzewanie.
Zobacz także: Dom na miarę roku 2021. Jak budować, by wyprzedzić przepisy? - część 1>>
- Więcej o:
- budowa domu
Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Projekt domu w gęstej zabudowie
Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?
Najlepszy dom w Polsce
Zmiana materiału ścian zewnętrznych
Zmiana grubości ścian zewnętrznych
Trendy 2021. Powietrzne pompy ciepła Galmet