Domek narzędziowy drewniany

Katarzyna Jodłowska

Domek narzędziowy to doskonały pomysł na estetyczne i funkcjonalnie zagospodarowanie przestrzeni w swoim ogrodzie. Mały domek narzędziowy wykonany z drewna nie wymaga pozwoleń budowlanych. Jaki domek ogrodowy wybrać by pasował do otoczenia naszego domu. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Domek narzędziowy drewniany
Domek narzędziowy drewniany
Fot. Meblobranie

Jak zbudować drewniany domek narzędziowy?

Domki wykonane z drewna wyglądają ładnie i dobrze wpisują się w małą architekturę. Samodzielne wybudowanie go nie jest trudne. Na początku powinniśmy zaplanować nasz domek na papierze :

 • wyliczyć potrzebną powierzchnie, która nam będzie potrzebna by pomieścić nasze narzędzia ogrodnicze
 • wybrać rodzaj zadaszanie - płaskie lub dwuspadowe, oraz rodzaj jego pokrycia (papa, dachówki, blacha)
 • zdecydować czy domek będzie miał okno czy też nie
 • wybrać najbardziej dla nas funkcjonalny rodzaj drzwi (jedno lub dwuskrzydłowe)
 • zdecydować jaki rodzaj podłogi wybierzemy
 • wybrać rodzaj drewna z jakiego będziemy budować - sosna, świerk
 • pozyskać materiał do budowy - deski
 • zgromadzić potrzebny sprzęt do budowy: wiertarka, piła mechaniczna, młotek, pilarka tarczowa itp.
 • obliczyć ilość gwoździ, śrub i kontowników i zakupić je z mały zapasem
 • zaplanować miejsce w którym postawimy naszą budowę i wcześniej wyrównać i utwardzić grunt

W domku na narzędzia bardzo ważne jest odpowiednia organizacja przestrzeni w przeciwnym razie w naszym domku szybko zapanuje haos. Musimy przemyśleć odpowiednie rozplanowanie regałów, półek i wieszaków na przechowywane przedmioty. Inspiracji warto przeszperać internet - można tam znaleźć wiele sprytnych niskobudżetowych rozwiązań.

Decydując się na budowę drewnianego domku narzędzia należy pamiętać, że są one dość kłopotliwe w utrzymaniu. Drewno narażone jest na szkodliwe działanie wilgoci czy drobnoustrojów. Należy je impregnować, a w późniejszych latach regularnie konserwować.

Domek narzędziowy drewniany - projekt

Przed budową zaplanujmy szerokość, długość i wysokość naszego domu tak by jak najbardziej odpowiadał naszym potrzebom. Rozpatrzmy budowę standardowego domku w kształcie prostokąta o długości 5 m i szerokości 2 m. Wysokość która powinna odpowiadać nawet tym wysokim to ok 2,5 m do połaci dachu.

Konstrukcja domku to nic innego jak mały szkieletowiec. Potrzebne będą belki pionowe i poziome dla wzmocnienia konstrukcji. W tego typu domku rozstaw belek poziomych to ok. 60- 100 cm.

Dach płaski jest tańszy i łatwiejszy w budowie, ale też mniej estetyczny. Przy budowie dachu dwuspadowego kąt nachylenia powinien oscylować pomiędzy 30 a 40 %. Projektując zadaszenie nie zapominajmy o okapie (50-80 cm) który pomoże nam w przyszłości ochronić ścianki domu przed deszczem czy śniegiem.

W przypadku budowania małego domku - takiego jak nasz- możemy zrezygnować z okna, gdyż osłabi on konstrukcję domku. Funkcje doświetlające w zupełności spełnia otwarte drzwi wejściowe. Jeśli w dalszej części eksploatacji będzie nam brakowało okna zawsze możemy je zamontować później.

Najtańsze rozwiązania to standardowe rozwiązania - drzwi o szerokości 80- 90 cm powinny wystarczyć.

Domek narzędziowy drewniany z drewutnią

Domek przy którym można bezpiecznie składować drewno to świetny pomysł dla wszystkich tych którzy uwielbiają spędzać wieczory wokół lub dla właścicieli kominków i wędzarni opalanych drewnem. To prawda że można pocięte drewno przechowywać w specjalnych drewutniach, ale skoro już decydujemy się na domek na narzędzia można pomyśleć o opcji 2 w 1. na rynku jest kilka ciekawych rozwiązań. Wybierając odpowiednią dla siebie dokładnie przemyślmy swoje potrzeby.  

Domek narzędziowy z drewutnią

To najprostsze rozwiązanie. Dach domku z jednej strony wydłużony jest o 1-2 m i wsparty na 2-3 belkach pionowych. Boki drewutni są wykonane z poprzecznych rzadko osadzonych desek - tak by następowała swobodna cyrkulacja powietrza pomiędzy składowanymi partiami drewna.

Domek narzędziowy drewniany
Domek narzędziowy drewniany
Fot. Allegro/ E_Maciejczek

Domek narzędziowy z drewutnia i altaną

To rozwiązanie na nieco większe działki. Domek na narzędzia znajduje się w centralnej części budowli - altana i drewutnia po przeciwnych stronach lub czasem po jednej i tej samej.  Całe założenie ma wspólny dach i podłogę. Część na drewutnię jest zamknięta ażurowymi listewkami , a altana ma tylko zadaszenie lub ażurowe ścianki.

Domek narzędziowy drewniany 4x3 m
Domek narzędziowy drewniany 4x3 m
Fot. Allego/stylowa29

Domek narzędziowy drewniany - 4x3 m

Domek narzędziowy o wymiarach podstawy 300 cm x 400 cm, to bardzo popularna i funkcjonalna konstrukcja domku. W bryle budynku mieści się jeszcze drewutnia o szerokości 300 cm i głębokości 100 cm.

Przykładowy domek narzędziowy Bartek

 • Domek wykonany z suchego oraz heblowanego drewna sosnowego
 • Impregnowany dwukrotnie impregnatem Drewnochron (kolor do wyboru z naszej palety)
 • Ściany oraz dach wykonane z desek o grubości 20mm łączoną metodą kanadyjską na pióro-wpust
 • Konstrukcja dachu oraz ścian domku wykonana z kantówek 4x8 cm i 8x8 cm
 • Wysokość całkowita ok 3.2 m
 • Jedno okno PVC z systemem regulacji
 • Drzwi zamykane na skobel
 • Dach pokryty gontem bitumicznym (kształt i kolor do wyboru z naszej palety)

Cena 5000 zł

Domek narzędziowy drewniany czy metalowy?

Zanim podejmiemy decyzję, o budowie domu drewnianego czy metalowego powinniśmy wiedzieć, jakie są plusy i minusy każdego z nich. Domki wykonane z blachy ocynkowanej zdecydowanie lepiej znoszą wszelkie warunki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji. Przy ich wyborze trzeba pamiętać by umieścić je w takim miejscu ogrodu, gdzie bezpośrednio nie świeci słońce, ponieważ latem przy wysokich temperaturach blacha nagrzewa się i w domku jest bardzo gorąco. Drewniane natomiast świetnie komponują się w każdym ogrodzie i można je łatwo modernizować - jeśli pojawi się taka potrzeba.

Domek narzędziowy. Jaki domek wybrać do ogrodu przydomowego?

Drewniany domek narzędziowy - pozwolenie

Domek narzędziowy nie wymaga pozwolenia budowlanego jeśli jego powierzchnia nie przekracza 25 m 2. Trzeba jednak pamiętać by 10 dni przed budową zgłosić zamiar budowy w lokalnym urzędzie lub starostwie.

Skomentuj:

Domek narzędziowy drewniany