Domek narzędziowy. Jaki domek wybrać do ogrodu przydomowego?
Gdy domowe pomieszczenie gospodarcze jest niewielkie i nie zmieści się w nim już sprzęt ogrodniczy, dom nie ma piwnicy, a miejsce garażu zajmuje wiata, trzeba zadać sobie pytanie: gdzie schować narzędzia ogrodnicze, w które z pewnością "obrośniemy" przez lata? Najlepszym pomysłem będzie wyposażenie w domek narzędziowy. Prezentujemy kilka rodzajów.
Szukając dla siebie idealnego domku ogrodowego pamiętaj, że cena ma znaczenie - zazwyczaj zawsze idzie w parze z jakością. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany i czy posiada ważne elementy, które ułatwią przechowywanie narzędzi oraz czy wytrzyma bez szwanku trudne warunki atmosferyczne tj.: atmosferyczne takie jak śnieg, deszcz czy wiatr. Istotnym atutem domków ogrodowych wykonanych z dobrej jakości produktów jest długi okres gwarancyjny.
Domek narzędziowy - projekt
Można go wybudować samodzielnie lub kupić gotowy do samodzielnego montażu w sklepie lub centrum ogrodniczym (cena: od 600 zł). Decydując się na wybudowanie domku według projektu, warto wiedzieć, że jeśli jego powierzchnia nie przekracza 25 m2 nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Wystarczy tylko zgłoszenie w lokalnym urzędzie lub starostwie 10 dni przed rozpoczęciem budowy. Gdy konstrukcja domku nie jest związana z gruntem, nie trzeba płacić za niego podatku.
Jeśli mamy zmysł inżyniera samemu można stworzyć prosty projekt takiego domku, jeśli nie to warto poszukać w internecie gotowców lub poprosić fachowców o zrealizowanie naszego projektu.
Domek narzędziowy - rodzaje
W sklepach ogrodniczych mamy do wyboru wiele rodzajów domków przeznaczonych do przechowywania narzędzia. Zanim wybierzemy ten najlepszy dla siebie przyjrzyjmy się im. Domek na narzędzia powinien być funkcjonalny oraz powinien posiadać nie za duże gabaryty i stabilną konstrukcję. Nie bez znaczenia są jego walory estetyczne - powinien dobrze się wkomponowywać w przestrzeń ogrodu i kolorystykę budynku mieszkalnego. Materiał z którego będzie wykonany powinien być odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Te właśnie cechy będą dominującym czynnikiem przy wyborze domku ogrodowego.
Domek narzędziowy drewniany
Na rynku dostępnych jest wiele domków drewnianych o rozmaitej kubaturze. Najpopularniejsze to:
- 1,5m x 2m- powierzchnia 3 m 2
- 2,5x2,5m - powierzchnia 6 m 2
- 2,5x3m -powierzchnia 7,5 m 2
- 3x2m- powierzchnia 7,5 m 2
- 3x3m -powierzchnia 7,5 m 2
Materiał budowlany z którego najczęściej się buduje to deska świerkowa albo sosnowa. Bardziej wytrzymałe, ale i droższe jest drewno ze świrku syberyjskiego. Drewniane domki najczęściej mają spadziste dachy tak by nie zalegała na nich woda ani śnieg. Drewno z którego wykonane są domki jest dobrze zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, ale można go swobodnie przemalowywać na najbardziej szalony kolor jaki sobie wymarzymy. Przy wyborze domku warto kierować się rodzajem wentylacji jaki posiada - to ona zapewnia dobre warunki do przechowywania narzędzi przez cały rok. Najlepiej jak jest zamontowana w ścianach i dachu. Dobrze by składzik miał chociaż jedno okno - dzięki temu nie musimy ciągnąć instalacji elektrycznej. Nieprzejrzyste drzwi i solidna zasuwka zabezpieczy nasz dobytek przed złodziejami. Jeśli wybierzemy domek narzędziowy z drewna, pamiętajmy o jego systematycznej konserwacji (przynajmniej co 2-3 lata).
Domek narzędziowy z drewutnią
Jeśli mamy w domu kominek i nie mamy gdzie składować drewna do niego to naturalnym wyborem wydaje się zaopatrzenie się w domek narzędziowy z drewutnią. Obecna oferta gotowych domków jest tak bogata, że nie będziemy mieli najmniejszego problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie. Największym zainteresowanie ciszą się indywidualne projekty, które można znaleźć na OLX. W takim domku nie dość, że znajdzie się miejsce na narzędzia to można będzie swobodnie magazynować drewno potrzebne do opału w kominku czy zrobienia ogniska ze znajomymi. Taki domem nie tylko jest funkcjonalny i świetnie w nim schnie drewno, ale potrafi fajnie urozmaicić krajobraz ogrodu. Jeśli nie chcemy by był widoczny ustawmy go gdzieś w głębi ogrodu i puścmy po jego ścianach pnącza - wówczas zupełnie wtopi się w tło.
Domek narzędziowy - metalowy
Zaletą metalowych domków jest to że wykonane są z wysoko gatunkowych metali fabrycznie zabezpieczonych przed korozją. Domki te są sprzedawane w elementach - ale ich montaż jest na tyle prosty, że każdy powinien sobie z nim poradzić. Dachy ich często są płaskie. Podwójne drzwi warto wybrać w wersji rozsuwanej tak by można było swobodnie np. wprowadzić tam rowery. Dostępne są w bardzo szerokiej kolorystyce. Posiadają wygodne progi, które utrudniają wyłamywanie drzwi. Wentylacja zwykle zamontowana jest pod sufitem. Metalowy domek wymaga zakotwienia w terenie, gdyż nie jest wystarczająco ciężki. Gdy zdecydujemy się na metalowy domek na narzędzia, dopasujmy go dobrze do ogrodowej aranżacji by nie przykuwał wzroku.
Domek narzędziowy metalowy. Jaki wybrać?
Domek narzędziowy - blaszany
Domki te wyróżniają się nowoczesną stylistyką i są dostępne w bardzo przystępnych cenach. Blaszane domki produkowane są najczęściej z najwyższej jakości blachy ocynkowanej, w pełni zabezpieczonej przed korozją. Jest ona praktycznie niezniszczalna na dowód czego wielu producentów daje na nie kilkunastoletnią gwarancję. Konstrukcja ich niczym nie różni się od domków metalowych. Taki materiał ułatwia konserwacje oraz czyszczenie budki ogrodowej. Wszystkie elementy tj. śruby kotwy również są wykonane z materiałów odpornych na korozję.
Domek narzędziowy - plastikowy
Ten rodzaj domku cieszy się największym zainteresowaniem wśród kupujących, ponieważ można go praktycznie można mieć go natychmiast i można swobodnie przenosić do terenie ogrodu. Składzik z tworzywa sztucznego nie wymaga specjalnego zabezpieczania, jest odporny na niekorzystne oddziaływanie wody, temperatury, promieniowania UV i śniegu, z zewnątrz może być wykończony wzorem nawiązującym do struktury drewna. Nie wymaga żadnej troski - do czyszczenia domku wystarczy obmycie myjką samą wodą lub wodą z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Plastiki z jakich wykonane są współczesne domki są bardzo estetyczne i odporne na wysokie i niskie temperatur oraz nie blakną. W trosce o nasze środowisko - przed zakupem upewnijmy się, że plastik z którego wykonano domek jest wtórnie przetworzony i czy nadaje się do recyclingu.\
Jak tanio zbudować domek narzędziowy?
Najtańszym sposobem na budowę domku jest jego własnoręczne wykonanie. Na początku warto pozyskać surowiec do jego budowy. Najprościej będzie budować z drewna. Jeśli uda nam się odzyskać deski z recyklingu to warto je pociąć na równe kawałki i oszlifować i zaimpregnować przed budową. Używajmy tylko dobrych desek, nadgniłe czy zmurszałe wyrzućmy. Będziemy mieć wówczas pewność że nasza budowla będzie nam służyć lata.
Jeśli my lub nasi sąsiedzi planujemy wycinkę niepotrzebnych drzew z ogrodu - możemy zawieść je do stolarni i poprosić o przygotowanie z nich desek. Z tak pozyskanego surowca nie możemy od razu budować lecz musimy pozostawić nasze deski do wysuszenia. Jeśli nie mamy na to cierpliwości możemy z najbliższego nam tartaku zakupić potrzebną nam ilość desek - warto pytać o jakieś spady bo one zawsze są sprzedawane w bardziej dostępnej cenie.
Ostatnio bardzo modnym surowcem do budowy małej architektury ogrodniczej są deski z palet. Są łatwo dostępne i przyjazne w obróbce.
Domek narzędziowy - ile od granicy działki?
Istnieją określone przepisy regulujące odległość. Jest to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Dla domku narzędziowego - budynku gospodarczego - ma zastosowanie § 12 w brzmieniu:
§ 12.15
1. Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271–273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy;
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli wynika to z ustaleń planu miejscowego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271–273, dopuszcza się:
1) sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości mniejszej niż 16 m;
2) sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą po-wierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowane-go, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej;
3) rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wy-miary, a także nadbudowę tak usytuowanego budynku o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych;
4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.
4. Usytuowanie budynku na działce budowlanej w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, powoduje objęcie sąsiedniej działki budowlanej obszarem oddziaływania w rozumieniu art. 3 pkt 20 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.
5. Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:
1) 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa;
2) 4 m do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w dachu lub połaci dachowej.
6. Budynek inwentarski lub budynek gospodarczy, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271–273, nie może być sytuowany ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejące-go na sąsiedniej działce budowlanej budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego lub budynku użyteczności publicznej, lub takiego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
7. Odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną do podziemnej części budynku, a także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku, znajdujących się całkowicie poniżej poziomu otaczającego terenu, nie ustala s
- Więcej o:
Szpaler z hortensji i traw - jak przygotować? Inspiracje i porady
Krzewy kwitnące latem i jesienią - które wybrać do ogrodu? Poradnik
Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium). Uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Magnolia drzewo - odmiany do małego i dużego ogrodu oraz na balkon. Uprawa i pielęgnacja magnolii
Jakie kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania wybrać? Inspiracje
Aranżacja ogrodu: projekty ogrodów
Jak wykonać taras ze schodami? Wskazówki
Palisada betonowa do ogrodu - wszystko, co musisz wiedzieć