Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domy o ciekawej bryle

opracowanie EWA STROIK, MONIKA WACH

Architekci coraz częściej chcą wyróżnić swoje projekty, stawiają na niepowtarzalność i oryginalność. To przekonuje też inwestorów, którzy poszukują domów ciekawych, niebanalnych i innych od tradycyjnych propozycji.

DOM Z GONTU
DOM Z GONTU
Fot.: MOONSTUDIO PRACOWNIA ARCHITEKTONICNZA

Dom z gontu

Dom z Gontu to prywatna rezydencja położona w jednej ze spokojnych dzielnic Krakowa. Budynek usytuowany jest pomiędzy wzgórzami niedaleko Lasku Wolskiego. Ma wiele odniesień do otaczającej go topografii, głównie dzięki naturalnej okładzinie z gontu. Jednoznacznie wyraża ideę domu rodzinnego i jednocześnie wyzwala ekspresję otoczenia. Stąd powstała jednorodna bryła, mocna i zwarta, odwołująca się jasnymi odniesieniami do ikony domu z dwuspadowym dachem. Radykalność ikony wymagała potraktowania wszystkich powierzchni jednakowo, co umożliwiła wyjątkowa w swojej strukturze właściwość gontu. Gont skutecznie i naturalnie osłania ściany oraz dach domu. Fasada została zaprojektowana jako płynna powierzchnia przewiązana na przemian pasami okien i gontu. Kąty i załamania tradycyjnej formy są poddane zmiękczeniom w wyniku przepływu wewnętrznych przestrzeni i wobec topografii terenu. Jeden ze szczytów budynku został obniżony, co spowodowało odejście od klasycznej formy. Zewnętrzna powłoka nie narzuca podziału we wnętrzach – to raczej niekonwencjonalne podejście do tworzenia poszczególnych przestrzeni. Dom został zaprojektowany tak, by pomieścić trzy rodziny. Wydzielono trzy różne powierzchniowo apartamenty z wyjątkowymi przestrzeniami i widokami. Na poziomie przyziemia budynek jest niemal standardowy. Wraz z wysokością zmienia swój rzut w charakterystyczny dla niego kształt dzioba łodzi natomiast na wysokości piętra zwęża się prawie do punktu. Specyficzna bryła z w pełni szklonymi panelami ściennymi tworzy ciekawą grę trzech apartamentów zapewniając jednocześnie, każdemu z nich optymalną ilość światła dziennego.

Projekt: MoonStudio Pracownia architektoniczna, www.moonstudio.com.pl
Architektura wnętrz: jw.
Architektura krajobrazu: jw.
Powierzchnia terenu: 1000 m2
Powierzchnia zabudowy: 285 m2
Powierzchnia użytkowa mieszkalna: 514 m2
Powierzchnia użytkowa z garażem: 730 m2
Powierzchnia całkowita: 856 m2
Kubatura: 3651 m3
Projekt: 2001
Realizacja: 2002

Zastosowane rozwiązania

KONSTRUKCJA: fundament płytowy żelbetowy, stropy żelbetowe, monolityczne, ściany ceramiczne, zewnętrzne kryte gontem impregnowanym na podkonstrukcji drewnianej.
MATERIAŁY: dach: płatwie stalowe, krokwie drewniane, pokrycie gontem impregnowanym; ślusarka aluminiowa.
INSTALACJE: kocioł gazowy, ogrzewanie wodne, wentylacja grawitacyjna i mechaniczna.

DOM Z GONTU
DOM Z GONTU
Fot.: MOONSTUDIO PRACOWNIA ARCHITEKTONICNZA

Dom na planie trapezu

Dom RE: TRIANGLE HOUSE projektu REFORM Architekt powstał na planie trapezu. Dynamiczna bryła i trójkątne formy elewacji – to cechy charakterystyczne kolejnej realizacji architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. To właśnie kształt działki wpłynął na wygląd bryły. Niepozorna okolica domów jednorodzinnych, a wśród nich budynek o powierzchni 280 m² liczący dwie kondygnacje, zlokalizowany na 800-metrowej działce w województwie zachodniopomorskim. To zdecydowanie nie jest zwykła bryła – dom przypomina rzeźbę, a trójkątne formy odgrywają tu główną rolę. Początkowe założenia inwestora były jednak nieco inne. – Klient zadzwonił z prośbą o przebudowę budynku, który już wtedy był w fazie budowy. Był to projekt w stylu toskańskim.

Zaproponowałem nową bryłę i tak w połowie zrealizowany projekt został wyburzony i postawiony na nowo – zdradził autor projektu, architekt Marcin Tomaszewski. Dom umieszczono w północno--wschodniej części działki. Każda elewacja jest trójkątna, zaś dach zaprojektowano w kształcie pochylonego trapezu. – Jest to dom z jednospadowym dachem. A wszystko jest wynikową geometrii. Sam kształt bryły to także zasługa nierównej działki – dodaje architekt. Wspomniane trójkąty podkreślone zostały za pomocą kolorów na elewacji. Biel i czerń odgrywają główną rolę, wzajemnie się kontrastując. Ten zabieg dodatkowo wyeksponował budynek, potęgując wrażenie, że ma się do czynienia z niezwykłą rzeźbą, nie zaś domem mieszkalnym.

Na fasadę bryły składają się czarne fasady, biały tynk oraz beton. Oryginalności elewacji dodaje wykorzystanie spieków i blachy. Zastosowano tradycyjną technologię oraz wypełnienie Porothermem. Projekt obejmował także wnętrze budynku, które utrzymano w szarości i bieli. Zastosowana kolorystyka została przełamana drewnem w odcieniu orzecha amerykańskiego. Architektowi zależało na utrzymaniu stylu nawiązującego do zewnętrznej bryły, stąd ukośne sufity i lampy.

Dom: RE: TRIANGLE HOUSE
Projekt: Pracownia REFORM Architekt
Realizacja: 2019 r.

Zastosowane rozwiązania 

KONSTRUKCJA: żelbetowa
MATERIAŁY ELEWACYJNE: spieki kwarcowe Laminam, Blacha Prefa FX12
INSTALACJE: gazowa, rekuperacja, inteligentne sterowanie

Dom na łące

Ten dom jest położony w miejscowości Cisie, koło Blachowni w powiecie częstochowskim. Inspiracją do projektu były pobliskie zabudowania starych domów w drewnianej konstrukcji zrębowej. Są to budynki w kolorze ciemnoszarym lub czarnym z tradycyjnym dachem dwuspadowym. Wszystkie są na planie prostokąta z dostawionym obok przedsionkiem. Dom na łące to budynek parterowy, zbudowany podobnie jak stare domy na planie prostokąta z podcieniami od strony tarasu i wejścia. Z zewnątrz obłożono go deską elewacyjną z modrzewia polskiego. Całość przykryto dachem dwuspadowym, który dla osiągnięcia ciekawszej formy został „przekręcony”. Budynek stanął na środku łąki, co pozwoliło na znaczną odległość od drogi i wyeksponowanie piękna otaczającej go przyrody. Obiekt został zaprojektowany dla pięcioosobowej rodziny. Sposób kształtowania wnętrza umożliwia zmianę aranżacji niektórych pomieszczeń, a nawet łączenia ich ze sobą. Pokoje te zmieniają się wraz z wiekiem i potrzebami mieszkańców.

Projekt: architekt Kamil Cierpioł, grupa Verso, biuro@grupaverso.com.pl
Lokalizacja: Cisie
Inwestor: prywatny
Realizacja: 2018

Dom przełamany

Dom został zaprojektowany na wrocławskim osiedlu Oporów, w historycznym układzie osiedla domów jednorodzinnych. To miejsce o szczególnym znaczeniu dla miasta, ponieważ zachowano tutaj charakterystyczny układ domów z niewielką skalą budynków, wąskimi frontami oraz kalenicowymi skośnymi dachami. Na działce pierwotnie stał niewielki przedwojenny dom. Warunki zabudowy nałożone przez Miejskiego konserwatora Zabytków zakładały ograniczenia dla szerokości elewacji, wysokości okapu i kalenicy, oraz ich układzie w stosunku do drogi. Z kolei założeniem inwestorów było stworzenie współczesnego domu, którego program użytkowy znacznie przekraczał powierzchnię użytkową dawnej zabudowy. Aby wpisać się w postawiony koncept, zdecydowano o wyłączeniu garażu z programu użytkowego, co pozwoliło na swobodniejsze kształtowanie funkcji i formy, ze szczególną dbałością o skalę. Garaż został zamieniony na zadaszony, zintegrowany z budynkiem podjazd, pod którym swobodnie zaparkują 3 duże auta. Ostatecznie powstał dom o współczesnym charakterze, z zachowaniem wszystkich istotnych urbanistycznie cech zabudowy, tworząc ich przestrzenną syntezę.

Projekt: architekt Igor Każmierczak S3NS ARCHITEKTURA
Lokalizacja: Wrocław
Inwestor: prywatny
Realizacja: 2019

Dom architektów w symbiozie z otoczeniem 

Budynek stoi na mocno zwężającej się w kierunku wschodnim, nieregularnej działce o dwunastu wierzchołkach. Orientacja wjazdu na działkę od strony północno-wschodniej pozwoliła na usytuowanie domu w taki sposób, by zminimalizować wzajemne zacienianie dwóch odrębnych połówek. Dzięki zwartej zabudowie koszty budowy i użytkowania zostały zredukowane, a tym samym zmniejszony ślad węglowy. Do budowy posłużyły głównie materiały naturalne: ceramika, drewno sosnowe i modrzewiowe, polski kawe efekty światłocieniowe, pozwala również sytuowanym na froncie oknom łapać promienie wschodzącego słońca. Faktura i kolorystyka elewacji nawiązuje do kory licznych drzew, pośród których usytuowany jest dom. Ciemny, prawie czarny kolor płytek klinkierowych optycznie zmniejsza bryłę i pozwala jej lepiej ukryć się w gęstwinie. Pionowe ułożenie okładziny elewacyjnej wyszczupla kamień. Kluczem do ich wyboru były głównie aspekty środowiskowe. Stropy gęstożebrowe wybrane zostały ze względu na ograniczanie ilości betonu i stali, których produkcja wiąże się z dużą emisję gazów cieplarnianych. Do niezbędnego utwardzenia terenu posłużył żwir i nawierzchnia wodoprzepuszczalna mineralno-epoksydowa, sprzyjająca naturalnej retencji wodnej. Od strony północnej budynek zbliżony jest do ulicy, tak by jak największa nasłoneczniona część działki od strony południowej pozostała niezabudowana. Wklęsła elewacja frontowa razem z ogrodzeniem (wykończonym tą samą okładziną) kształtują przestrzeń akcentującą wejście do domu, chroniącą prywatność i zwiększającą dystans od drogi. Wklęsłość elewacji wysmukla bryłę budynku, dając cień, wyszczupla masywną sylwetę budynku oraz pomaga wpisać się jej w wertykalny krajobraz lasu sosnowego. Zastosowany materiał jest odporny mechanicznie, nie widać na nim zanieczyszczeń, nie osiadają na nim pyłki roślin. W przeciwieństwie do innych materiałów elewacyjnych nie wymaga dodatkowych zabiegów konserwacyjnych. Fragment elewacji frontowej i zlicowana z nią brama garażowa wykończona została modyfikowaną termicznie deską sosnową. Ułożone pionowo i pomalowane na czarno drewno nie kontrastuje z ceramiczną okładziną. Układ funkcjonalny domu podporządkowany jest ściśle założeniom optymalnego wykorzystania powierzchni. Dzięki dwukondygnacyjnemu otwarciu fragmentu pokoju dziennego widać korony drzew.

Projekt otrzymał wyróżnienie w konkursie Brick Award 2021 w kategorii „Feeling at home”
Architekci: Anna Pydo (www.tatemono.pl) i Krzysztof Pydo
Projekt: 2018
Realizacja: 2019
Powierzchnia: 370 m2

Dom z trójkątów

O architektonicznej formie przesądziła działka w kształcie trapezu z biegnącą po skosie linią zabudowy (efekt sąsiedztwa wału przeciwpowodziowego). Plan domu jest wyraźnym echem kształtu terenu przeznaczonego pod zabudowę, dzięki temu pozwala go maksymalnie wykorzystać. Białe ramy otaczające dwie mieszkalne bryły zamykają się w kształt zbliżony do trójkąta. Za ich sprawą dom, który ma 300 m2 powierzchni użytkowej, sprawia wrażenie kilkukrotnie większego. Oprócz wrażeń estetycznych ramy odgrywają także ważne role praktyczne – ramowe zadaszenia osłaniają taras i miejsca postojowe. Kolejne interesujące rozwiązanie to rząd „przekręconych” okien ustawionych pod takim kątem, by pokazywały najładniejszy widok na działce. Układ pomieszczeń w całym domu został tak zaplanowany, aby część dzienna i sypialniana otwierała się na ogród, a pokoje, które wymagają mniej prywatności, skierowane zostały w kierunku wjazdu. Natomiast zadaszenie powoduje skos dachu, który zwęża się od strefy dziennej do strefy sypialnianej. Tym samym taras przy salonie zyskuje najwięcej zadaszonej przestrzeni, przy której można odpocząć. Trójkąty, które pojawiły się w elewacji, to ukryta przesuwna brama, prowadząca do miejsc postojowych.

Projekt: 81.WAW.PL/Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż
Lokalizacja: okolice Warszawy
Powierzchnia użytkowa: 300 m2

Dom asymetryczny

Dom asymetryczny projektu pracowni INOSTUDIO powstał na Śląsku, a dokładniej w Tarnowskich Górach. Budynek jest nietypowy, dlatego, że ma oryginalny kształt, łącznie z dachem, który nie od razu przywodzi na myśl standardowy podmiejski dom. Niektórzy mówią o nim kościół i śmieją się, że brakuje na nim jedynie krzyża. „Koncepcje przygotowywaliśmy dwa miesiące. A właściwie dwa jej warianty. Jeden wariant była to klasyczna nowoczesna stodoła, która była poprawna i grzeczna. Ale sercem czuliśmy, że nasi klienci chcą czegoś oryginalnego, co wyróżni ich dom na tle wielu podobnych. Dlatego w drugim wariancie pokazaliśmy coś pozornie ekstrawaganckiego, co wynikało jednak z analizy dość trudnej działki i otoczenia” – mówią architekci.

Choć dom ma oryginalną bryłę, to jej forma powstała przede wszystkim z bardzo funkcjonalnego podejścia do projektu. O jej kształcie przesądziło kilka czynników, między innymi kierunki świata, widoki i usytuowanie dwóch dróg dojazdowych. Podczas tworzenia schematu projektowego architekci najpierw znaleźli optymalne miejsce dla bryły, zapewniające jak najlepszy widok – na las, następnie powiększyli ją i tak formowali, by powstał osłonięty taras. Postanowili też obniżyć dom od frontu i podwyższyć go z tyłu.

Na koniec tak zaprojektowali połać dachu, by zapewnić jak najlepsze nasłonecznienie dziedzińca i wnętrz. W efekcie powstała rozrzeźbiona bryła przekryta asymetrycznym dachem. Wszystko w tym domu było logiczne i z czegoś wynikało, a to, co powierzchownie i dziwne, było tak naprawdę praktyczne. Tym sposobem inwestorzy stali się właścicielami oryginalnego i niebanalnego domu, który przykuwa uwagę przechodniów, zachwyca i subtelnie sygnalizuje innym, że ktoś, kto w nim mieszka jest odważny i wyjątkowy, jak jego dom.

Projekt: INOSTUDIO architekci – pracownia projektowa, www.inostudio.pl
Inwestor: prywatny
Powierzchnia użytkowa: 250 m2 plus garaż
Ogród: projekt i wykonawstwo: OGRODY DRAMA Zbrosławice

KONSTRUKCJA tradycyjna murowana, płyta fundamentowa, stropy żelbetowe, więźba drewniana, ocieplenie dachu nakrokwiowe płytami PIR.
MATERIAŁY Materiały wykończeniowe zewnętrzne: ściany tynkowane w kolorze białym, pokrycie dachu: blacha cynkowo-tytanowa na rąbek stojący oraz rynny ukryte Reizing, okna aluminiowe - ciepła belka montażowa, brama garażowa zlicowana Hörmann w kolorze antracytowym.
Materiały wykończeniowe wewnętrzne: podłoga beton szlifowany w kolorze naturalnym, sanitariaty – żywica epoksydowa szara, schody półkowe na podkonstrukcji stalowej obłożonej drewnem – wykonawstwo INOSTUDIO, drzwi wewnętrzne zlicowane bezprzylgowe.
 

    Więcej o:

Skomentuj:

Domy o ciekawej bryle