Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak i kiedy fugować płytki ścienne i podłogowe?

MK

Płytek nie układa się na styk, zawsze pozostawia się pomiędzy nimi szczeliny, które wypełnia się odpowiednią zaprawą. Właściwie dobrane i wykonane fugi zapewniają odpowiednie wykończenie płytek ściennych i podłogowych.

Fugowanie płytek
Fugowanie płytek
BAUMIT

O wyborze odpowiedniej zaprawy decyduje nie tylko kolor, ale i rola, jaką ma odgrywać spoina. W zależności od miejsca, gdzie mają być ułożone płytki, wybiera się fugę o odpowiednich właściwościach. Spoiny można tak wykonać, że są niemal niewidoczne albo się wyróżniają.

 

Fugowanie płytek ceramicznych - szerokość spoin

Jeśli okładzina z płytek ułożonych wewnątrz domu nie jest narażona na oddziaływanie skrajnej temperatury, szerokość spoin może być dowolna. Jeżeli zaś płytki poddawane są dużym zmianom temperatury, na zewnątrz, na tarasie czy jako obudowa kominka albo na ogrzewaniu podłogowym, spoiny muszą być szerokie.

Spoiny mogą zajmować do 5 procent powierzchni okładziny. Ich szerokość zależy od wielkości płytek. Przyjmuje się, że nie powinny być węższe niż 2 mm. Im większa płytka, tym spoiny mogą być szersze. Na powierzchni ogrzewanej muszą być bardzo szerokie, żeby mogły skompensować ewentualne naprężenia termiczne - nie węższe niż 5 mm. Płytki o nieregularnych i zaoblonych krawędziach, mają szerokie spoiny, nawet centymetrowe. Podobnie wygląda fugowanie płytek fazowanych. Z kolei elementy kalibrowane o dokładnie ściętych krawędziach łączy się najcieńszymi spoinami.

 

Fugowanie płytek ściennych i podłogowych – rodzaj zaprawy

Spoiny cementowe mają postać suchej mieszanki, którą trzeba rozrobić wodą. Masy cementowe są łatwo dostępne w szerokiej palecie kolorów, z dodatkami uatrakcyjniającymi wygląd spoin, na przykład z brokatem.

Na rynku jest też wiele mas cementowych, które mają modyfikowane właściwości, na przykład zwiększoną odkształcalność albo zawierają dodatki hydrofobizujące, wywołujące efekt perlenia na powierzchni spoiny. Fugi cementowe są łatwe do układania. Spoina cementowa uelastyczniona sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, do spoinowania płytek ceramicznych i większości kamiennych. Można ją nakładać na powierzchniach odkształcalnych.

Zaprawa cementowo-epoksydowa przeznaczona jest głównie do spoinowania nieporowatych płytek ceramicznych, czyli do takich prac jak fugowanie płytek gresowych czy fugowanie płytek granitowych. Fuga wykonana z tej zaprawy jest odporna na ścieranie i działanie wody, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach wilgotnych.

Spoiny epoksydowe tworzą spoiny wodoodporne i odporne na mróz, sprawdzają się na ogrzewaniu podłogowym, bo są elastyczne. Można je stosować w basenach. Są niewrażliwe na substancje chemiczne. Są bardzo twarde i trudno je uszkodzić mechanicznie.

Silikonowe masy elastyczne służą do fugowania szczelin, w których stykają się różne powierzchnie, np. naroża ścian, szczeliny wokół wanien czy umywalek. Fugowanie płytek silikonem jest trwałe, bo silikon nie ulega spękaniom i zapewnia szczelne i wodoodporne wypełnienie spoiny.

Fugowanie płytek klinkierowych przeprowadza się z użyciem specjalnie przeznaczonej do tego zaprawy do klinkieru, która nie dopuszcza do powstawania wykwitów wapiennych na materiale.

 

Jak fugować płytki?

Do zapewnienia równych spoin przeznaczone są krzyżyki odpowiedniej szerokości, które umieszcza się między płytkami. Przed wykonywaniem spoin ze szczelin trzeba usunąć resztki kleju i pozostawić do jego dokładnego wyschnięcia. Fugi w narożach, wokół przyłączeń i elementów ruchomych wykonuje się na koniec.

Zaprawę do fugowania nanosi się gumową packą i wciera w szczeliny przesuwając materiał prostopadle i ukośnie. Nadmiar materiału zbiera się z płytek po przekątnej. Gdy zaprawa stanie się matowa, płytki czyści się delikatnie lekko nawilżoną gąbką lub packą z gąbką. Należy to zrobić kilka razy, a ewentualny osad cementowy usunąć przy pomocy specjalnego środka, uważając by nie wymyć spoin.

 

Fugowanie płytek – cena

Najmniej zapłacimy za tradycyjne zaprawy cementowe – 20-30 zł/kg suchej mieszanki, gdzie zużycie wynosi 0,4-0,8 kg/m2, w zależności od wielkości płytek i szerokości spoin. Dwuskładnikowe fugi epoksydowe są ponad dwukrotnie droższe i ich wykonanie kosztuje najwięcej. Jeśli chodzi o robociznę, cena fugowania ujęta jest w cenie za układanie płytek i waha się od ok. 80 zł/m2 w przypadku zwykłych płytek o wymiarach 30 x 30 cm i tradycyjnej zaprawy do 150 zł/m2 w przypadku płytek wielkoformatowych.

Fugowanie płytek na ścianie
Fugowanie płytek na ścianie
BAUMIT
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak i kiedy fugować płytki ścienne i podłogowe?