Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Industrialne wnętrze i stalowe ościeżnice

AS

Styl industrialny zdominował wnętrza lokali użytkowych. Umożliwia projektantowi na dużą dozę swobody, więc często spotkać możemy właśnie w tym stylu zaprojektowane restauracje, hotele czy kluby. Myliłby się jednak ten, kto uznałby, że w tym stylu projektuje się wyłącznie budynki użyteczności publicznej, czy tak popularne teraz lofty. Jego zastosowanie jest znacznie szersze, o czym przekonują nas projekty prezentowane raz po raz w magazynach wnętrzarskich. Wkradł się przebojem także do mieszkań Polaków. Upodobali go sobie zwłaszcza ludzie młodzi, którzy preferują wnętrza nieszablonowe, odważne, a jednocześnie dość proste. Niezaprzeczalnie jest to styl efektowny i niebanalny.

.
.
PORTA DRZWI

Z pewnością znajdzie się grono osób, które stwierdzą, że przestrzeń zaaranżowana w ten sposób jest zbyt chłodna czy też nieszczególnie przytulna. To tylko pozory! Niesłabnące zainteresowanie zarówno projektantów wnętrz czy bardziej przebojowych inwestorów dowodzi, że można w ten sposób zaprojektować wnętrze przyjazne dla każdego.

Co charakteryzuje ten niewątpliwie atrakcyjny styl?

Bezsprzecznie na szczególną uwagę zasługują spore przestrzenie w często wysokich pomieszczeniach. To tutaj popularne są choćby antresole. Unika się za to podziałów, nie stawia się ścian, które dzielą przestronne pomieszczenia, tnąc je bez potrzeby na mniejsze.  Zaaranżowane z pomysłem wnętrze to takie, w którym wyznaczone są po prostu określone strefy.

Industrialny styl to także beton, tynk, cegła, no i nade wszystko – surowa stal! Popularne są także szklane ścianki w stalowych ramach. To właśnie one stanowią częstokroć o charakterze wnętrza. Do tak zaaranżowanych wnętrz idealnie wpasują się stalowe ościeżnice drzwiowe.

.
.
PORTA DRZWI

Stanowią one nie tylko atrakcyjną oprawę drzwi. Przede wszystkim są jednak bardzo trwałe, ale i nadają wnętrzu charakterystyczny industrialny styl. Na uwagę zasługuje fakt, że dzięki swojej odporności na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, będzie to praktyczne rozwiązanie, niezawodne przez wiele lat. Parametry ościeżnic stalowych i ich niezwykle estetyczne wykonanie sprawiają, że będzie to propozycja odpowiednia tak do nowych apartamentów, jak i do remontowanych budynków. Ze względu na swoją wytrzymałość, stanowią idealną alternatywę dla tradycyjnych ościeżnic drewnianych, okleinowanych. Można je z powodzeniem zamontować we wnętrzach takich jak łazienka czy kuchnia, gdzie panuje zazwyczaj podwyższona wilgotność, a podłogi zmywane są na mokro, przez co tradycyjne ościeżnice mogą nie sprostać tak trudnym warunkom.

Warto zwrócić też uwagę na niezaprzeczalny atut ościeżnic stalowych – prosty design. To właśnie on sprawia, że pięknie komponować się będą z aranżacją naszego domu czy mieszkania – niezależnie od tego, gdzie będą się znajdować - w części sypialnianej, garderobie, salonie czy jadalni.

Pamiętać należy, że styl industrialny to także drewno! Zachwycający efekt osiągniemy łącząc stalowe ościeżnice drzwiowe ze skrzydłami wykończonymi okleinami, imitującymi właśnie naturalne drewno np. z kolekcji Porta LOFT lub Porta RESIST. Z pozoru zestawienie to może wydawać się nieodpowiednie - chłodna stal zbyt kontrastująca z ciepłym drewnem. Materiały te jednak tak naprawdę znakomicie się łączą i w sposób ciekawy uzupełniają. To właśnie to nieszablonowe połączenie sprawi, że wnętrze będzie nie tylko przytulne, ale i ekscentryczne w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

Nowoczesny efekt uzyskamy poprzez połączenie czarnej ościeżnicy ze skrzydłem, pokrytym okleiną, imitującą beton np. z kolekcji Porta CPL. Przestrzeń taka jest niebanalna i wykończona zgodnie z najpopularniejszymi trendami.

Obie propozycje są odpowiednie dla osób, które cenią sobie rozwiązania praktyczne i trwałe. Równocześnie jednak którym zależy na tym, by wnętrze prezentowało się jak z modnego wnętrzarskiego katalogu.

Niekwestionowanym liderem wśród firm oferujących stalowe ościeżnice jest PORTA. To producent, który przywiązuje olbrzymią wagę do detali. Produkty tej marki wykonywane są z niezwykłą starannością. Na szczególną uwagę zasługuje szeroka paleta nowości. Ciekawą propozycją do industrialnych wnętrz są ościeżnice przylgowe Stalowa Porta SYSTEM oraz w systemie bezprzylgowym - Stalowe Porta SYSTEM ELEGANCE. Dzięki zastosowaniu do ich produkcji ocynkowanej stali i zabezpieczeniu ich przy użyciu systemu galwaniczno-lakierniczego, są one zdecydowanie bardziej odporne nie tylko na wilgoć, ale i częste zmiany temperatur.

Projektowane w stylu industrialnym wnętrze powinno być utrzymane w barwach, które nie tylko optycznie powiększą ograniczony często metraż, ale też spotęgują wrażenie przestronności. W tak zwanych hard loftach efekt ten często tworzą odsłonięte okna, przez które wpada sporo naturalnego światła. Niebagatelną rolę w doborze kolorów gra też osiągnięcie wrażenia panującego we wnętrzu minimalizmu. Efekt ten osiągniemy choćby poprzez zastosowanie neutralnych bieli oraz jasnych, betonowych szarości. Kolory te stanowić będą też świetną bazę dla niezwykle ważnych w industrialnych wnętrzach stalowych dodatków – jak choćby ościeżnic właśnie.

Projektanci, aranżując reprezentacyjne wnętrze o niebanalnym, nowoczesnym charakterze decydują się zazwyczaj na stalowe ościeżnice w odcieniach czerni. Szczególnym uznaniem designerów cieszą się czarny struktura czy też czarny MAT w ofercie firmy PORTA. Oba warianty znajdują się w palecie kolorystycznych nowości. Projektanci podkreślają, że to właśnie one cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wymagających klientów i wywołują u nich niekłamany entuzjazm.

Magdalena Jakóbiak, Product Promotion Department Manager, PORTA DRZWI
.
.
PORTA DRZWI

Pamiętać należy jednak, że poza czernią jest jeszcze wiele innych propozycji. O atrakcyjności oferty firmy PORTA świadczy niezwykle szeroka paleta barw ościeżnic. Wybierać możemy spośród wielu wariantów. Najpopularniejsze zaś to: biały MAT, popielaty MAT, antracytowa struktura, beżowy MAT czy też brązowy MAT. Tak szeroka możliwość wyboru sprawia, że nawet najbardziej wymagający klienci z pewnością znajdą kolor ościeżnicy, który nie tylko dopasuje się do koloru skrzydła drzwiowego, ale i nada charakteru urządzanemu wnętrzu.

Wnętrza industrialne projektuje się często w budynkach poprzemysłowych lub takich, które się na takie stylizuje. Popularny jest także wśród osób, które aranżują przestrzeń w starach kamienicach. Ściany w tego typu budynkach są często niestety nierówne. Naprzeciw tego typu trudnościom wychodzą właśnie stalowe ościeżnice. Dzięki możliwości delikatnego dogięcia, idealnie dopasowują się nawet do bardzo nierównych powierzchni. Pamiętać jednak należy, że minimalny zakres grubości muru dla obu najnowszych modeli ościeżnic to 95 mm, zaś regulacja to +20 mm i -5 mm. Możliwość dostosowania na minus wynika z faktu, że stal jest podatna na łagodne modelowanie. To właśnie ona pozwala na jej dopasowanie do ścian, na których pojawiają się pewne nierówności.

O atrakcyjności stalowych ościeżnic z pewnością stanowi jeszcze jeden ich niewątpliwy walor! wizualnie (poza rodzajem materiału, z którego są wykonane) praktycznie niczym nie różnią się od tradycyjnych ościeżnic okleinowanych.

Możemy więc wybrać stalową ościeżnicę tylko do najbardziej wymagającego pomieszczenia – jak kuchnia czy łazienka, a w pozostałych pomieszczeniach zastosować ościeżnice okleinowane. Nadal utrzymamy stylistyczną spójność w całym domu. Ważne jednak, by pamiętać podczas zakupów o zwrócenie uwagi na opaski zachodzące na ścianę. W przypadku ościeżnic stalowych PORTA mają one szerokość 55 milimetrów. Ościeżnice okleinowe są nieco szersze – mają 60 lub 80 mm. Firma PORTA jest jednak otwarta na potrzeby klientów, a przy tym naprawdę elastyczna. Można zatem, dbając o estetykę wnętrza, ujednolicić wszystkie ościeżnice, składając niestandardowe zamówienie.

.
.
PORTA DRZWI

Stalowe ościeżnice efektowanie prezentować się będą nie tylko z charakterystycznymi dla industrialnego stylu oknami, podzielonymi stalowymi szprosami. Stanowić będą też dobre uzupełnienie dla wyeksponowanych przewodów elektrycznych, kabli, rur czy elementów konstrukcyjnych budynku.

Początki stylu loftowego to lata pięćdziesiąte XX wieku. Stany Zjednoczone borykały się wtedy z olbrzymią recesją. Rynek nieruchomości zalewały licznie bardzo duże, puste przestrzenie poprzemysłowe. To właśnie potrzeba ich zagospodarowania pod obiekty mieszkalne przyniosła nam tak popularny w architekturze styl industrialny. Początkowo był więc on pokłosiem pewnego zubożenia mieszkańców. Dzisiaj zaś cieszy się uznaniem nie tylko wśród projektantów wnętrz. Przez ich klientów postrzegany jest jako odpowiednik luksusu i pewnej ekstrawagancji.

Pamiętać należy, że styl loftowy określany jest często jako prostota w designie. Projektowanie w tym stylu nie wymaga olbrzymich nakładów finansowych, co jest świetną informacją dla młodych osób, które mają często dość ograniczony budżet. Stalowe ościeżnice firmy PORTA są nie tylko bardzo atrakcyjne wizualnie, ale i cenowo. O ich atrakcyjności stanowi także z pewnością fakt, że są też niezwykle wytrzymałe, a dzięki temu będzie to inwestycja na wiele lat.

Przy projektowaniu industrialnych wnętrz warto zwrócić uwagę na to, jak niebagatelną rolę odgrywają w nich detale. Powinniśmy jednak ograniczyć liczbę gadżetów i bibelotów. To nie o to w tym stylu chodzi.  Zastąpmy je stylowymi, metalowymi lampami, odsłoniętym okablowaniem czy też odkrytymi, charakterystycznymi żarówkami Edisona.

Popularne we wnętrzach odcienie stali i szarości warto przełamać poprzez wprowadzenie do nich odrobiny szaleństwa. Efekt ten osiągnąć można choćby poprzez zastosowanie tętniących kolorami mebli wypoczynkowych. Wnętrze ożywi nam choćby odnowiony, stary fotel z tapicerką w energetycznym kolorze. Nawet jeśli wydaje nam się, że lata świetności ma już dawno za sobą – wymiana tapicerki nie jest dużym kosztem, a cieszyć się będziemy mogli atrakcyjnym i praktycznym elementem wystroju wnętrza. Jego barwne obicie stanowić zaś będzie bardzo ciekawy kontrapunkt dla monochromatycznego z pozoru wnętrza.

Projektując industrialne wnętrze zredukujmy jednak liczbę kolorów do naprawdę niezbędnego minimum. Pamiętajmy o zasadzie „mniej znaczy więcej”.

Warto mieć jednak świadomość, że styl industrialny pozwala nie tylko na uruchomienie pokładów kreatywności, ale i sporą dozę szaleństwa. Ta mieszanina elementów o surowym charakterze, ocieplona drewnianymi dodatkami, ale też stali, rdzy czy cegły stanowi bardzo ciekawe połączenie. Na zaprojektowanie wnętrza w tym stylu pozwolić sobie mogą nie tylko właściciele opustoszałych fabryk czy mieszkań w wiekowych kamieniach w centrum miasta. Wystarczy postawić na kreatywność, a także dobrze dobrać dodatki. Okaże się wtedy, że nie będzie konieczne ani burzenie ścian, ani wymiana okien na te ze stalowymi szprosami, ani doszukiwanie się w budynku poprzemysłowej historii.

    Więcej o:

Skomentuj:

Industrialne wnętrze i stalowe ościeżnice