Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jadalnia - jak ją urządzić?

Monika Grabowska/MŚ

Jadalnia to niezwykle ważne miejsce w każdym domu. Urządzając to wnętrze (czy choćby strefę jadalnianą w obrębie np. salonu) powinniśmy poświęcić mu dużo uwagi. To w jadalni będziemy spędzali czas z rodziną przy wspólnych posiłkach i z przyjaciółmi w trakcie okolicznościowych spotkań. Jak dobrze urządzić jadalnię? Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli i oświetlenia do jadalni?

jadalnia
Jadalnia - inspiracja
Autor: Gaf_Lila/Shutterstock

Według słownika PWN jadalnia to pomieszczenie, w którym spożywa się posiłki. Obecnie jadalnia ma jednak coraz częściej nowe funkcje:

  • przy stole w jadalni dzieci odrabiają lekcje, malują, układają puzzle,
  • chętnie czytamy tam i wykonujemy niektóre domowe prace, jak na przykład szycie czy własnoręczne tworzenie dekoracji,
  • stół w jadalni bywa dodatkowym blatem roboczym, jeśli znajduje się tuż obok kuchni.

Jadalnia w osobnym pomieszczeniu jest idealnym rozwiązaniem. Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić. Nawet, jeżeli dysponujemy niewielka przestrzenią w kuchni czy wielofunkcyjnym pokoju dziennym, również możemy stworzyć przytulną i nastrojową część jadalnianą. Można ją wyodrębnić za pomocą odpowiedniego światła, ruchomego parawanu, a nawet symbolicznego oznaczenia w postaci np. innego materiału na podłodze.

Zobacz także:

Jadalnia - stół

Stół jest najważniejszy w jadalni. Jego wybór powinien uwzględniać nasze potrzeby i preferowany styl w aranżacji wnętrz. Aby swobodnie się przemieszczać dookoła stołu, powinniśmy go odsunąć od ścian i mebli o 45-60 cm. Idealne wymiary stołu dla czterech osób to 90 x 130 cm. Minimalne wymiary to z kolei 80 x 120 cm. Jakie rozwiązanie jest najlepsze do jadalni o niewielkiej powierzchni? Rozkładany stół, ewentualnie narożna ława do siedzenia przy stole zamiast krzeseł. Ława wprowadzi bardziej domową, nieformalna atmosferę.

Kształt stołu dobieramy do kształtu samej jadalni. Okrągłe stoły będą odpowiednie do małych pomieszczeń. W dużych możemy pozwolić sobie na podłużne oraz kwadratowe o większych rozmiarach. Zawsze można też zamówić wykonanie stołu na wymiar, który będzie idealnie dopasowany do posiadanej jadalni. Jeżeli lubimy drewniane, solidne stoły, powinniśmy przejrzeć ofertę firm sprzedających meble egzotyczne. Modele ze szklanym blatem będą się prezentowały nowocześnie i wyjątkowo lekko, z drugiej jednak strony będą bardziej uciążliwe w utrzymaniu czystości.

Zobacz także:

Jadalnia - krzesła

Krzesła w jadalni zajmują minimum 60 cm przy stole. Jeżeli po jednej stronie chcemy postawić krzesła dla trzech osób, potrzebujemy stołu o długości 180 cm. Wysokość siedziska krzesła znajduje się na wysokości 45-49 cm - warto o tym pamiętać przy samodzielnym projektowaniu stołu, który chcemy zamówić na wymiar u stolarza. Drewniane krzesła są łatwe w utrzymaniu czystości, w przypadku tapicerowanych najlepiej jest wybierać takie, które mają zdejmowane pokrowce - wtedy bez problemu je upierzemy i przywrócimy pożądany wygląd. Ciekawym pomysłem może być ustawienie przy stole w jadalni różnych krzeseł - zamiast kompletu takich samych.

Jadalnia - przechowywanie

W jadalni nie powinno zabraknąć komody lub kredensu do przechowywania zastawy stołowej i sztućców. Może się tu również znaleźć miejsce na obrusy, serwetki, świeczniki i elementy ozdobne na święta i inne wyjątkowe okazje. Składowanie takich drobiazgów można zorganizować również w skrzyniach ław do siedzenia lub wiszących szafkach. Jeśli dysponujemy dekoracyjną zastawą, warto zadbać o jej właściwą ekspozycję - aby cieszyła oczy nie tylko wtedy, kiedy jest używana.

Zobacz także:

Jadalnia - oświetlenie

Oświetlenie jest istotnym elementem każdego wnętrza, w tym również jadalni. Potrafi wprowadzić przyjemny nastrój i wizualnie ocieplić pomieszczenie. Powinniśmy dobrać nie tylko odpowiednią formę i kolor abażuru, ale również natężenie i odcień źródła światła. Oświetlenie o wysokim wskaźniku oddawania barw sprawi, że potrawy będą wyglądały naturalnie i apetycznie. Lampa w jadalni powinna wisieć 50-60 cm nad blatem, tak aby nie zasłaniała osób siedzących przy stole.

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Jadalnia - jak ją urządzić?