Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak z dwóch pokoi zrobić trzy? Aranżacja małego mieszkania w bloku

Tekst: Ewa Staręga

Małe mieszkanie w bloku Igi i jej córki Anieli składało się z dwóch pokoi – salonu otwartego na kuchnię i osobistego lokum dziewczynki. Iga, po trzech latach spania na kanapie w salonie i uciążliwego, porannego rytuału sprzątania w pośpiechu pościeli oraz składania dużego mebla, marzyła już tylko o własnej, chociaż najmniejszej sypialni. W realizacji pragnienia pomógł jej architekt Krzysztof Miruć z ekipą budowlaną programu HGTV „Zgłoś remont”.

Aranżacja małego salonu z aneksem kuchennym
Z dawnego salonu otwartego na kuchnię trzeba było utworzyć salon, sypialnię i nową kuchnię. Architekt w miejscu starej kuchni zaprojektował wymarzoną sypialnię Igi, a kuchnię zaplanował w pozostałej części pomieszczania. Nowe szafki kuchenne płynnie przechodzą w niską szafkę, nad którą umieszczono telewizor. Powstał aneks kuchenny z małym stolikiem do jedzenia posiłków, a obok stanęła wygodna kanapa ze stolikiem kawowym.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN

Dodatkowa sypialnia potrzebna od zaraz

Iga i córka Aniela zamieszkały trzy lata temu w 60-metrowym mieszkaniu na kameralnym warszawskim osiedlu. Początkowo pozornie niemałe jak dla dwójki pań mieszkanie, które składało się z salonu z dużym aneksem kuchennym, pokoju córki, łazienki i garderoby, wydawało się spełniać ich wymagania. Jednak z czasem Idze zaczęło brakować jej własnego miejsca – sypialni, w której mogłaby się po całym dniu pracy zamknąć i wyciszyć. A rano bez wyrzutów sumienia zostawić szybko przykryte łóżko i po prostu zatrzasnąć za nim drzwi. Zmiany wymagały również meble kuchenne, których górne drzwiczki ciągle opadały w niekontrolowany sposób, przytrzaskując ręce, a nawet głowę. Właścicielki postanowiły wymienić je na nowe. Panie potrzebowałby pomocy w aranżacji ich małego mieszkania w bloku.

Z dwóch pokoi trzy – jak to zrobić? Aranżacja sypialni w małym mieszkaniu w bloku

Zadaniem architekta Krzysztofa Mirucia było wygospodarowanie z części dziennej, którą tworzył salon z otwartą kuchnią, osobnej sypialni dla Igi. A dalej zaprojektowanie aneksu kuchennego w nowym miejscu i zaaranżowanie pozostałej w pomniejszonym salonie przestrzeni wypoczynkowej.

Zaprojektowałem sypialnię w miejscu istniejącej kuchni – mówi architekt. – Z każdej przestrzeni można wydzielić dodatkowy pokój, pod warunkiem, że będzie w nim okno. W mieszkaniu Igi i Anieli mieliśmy do dyspozycji nieduże, ale dwudzielne okno, które doświetlało do tej pory kuchnię. To wystarczyło, żeby stworzyć przytulną, z naturalnym światłem sypialnię. W pomieszczeniu zmieściło się nie tylko wygodne, pełnowymiarowe łóżko, ale również płytkie szafy o głębokości 40 cm, praktyczne do przechowywania leżących ubrań.

Małe mieszkanie w bloku - przed remontem
Salon z kuchnią. Z tej części mieszkania właścicielka chciała wyodrębnić sypialnię dla siebie. Trzeba było również znaleźć nowe miejsce na kuchnię. Salon po remoncie miał być mniejszy. Wymagał nowej aranżacji tak, aby mimo ograniczonego metrażu spełniał swoje funkcje.
Zdjęcia: materiały TVN

Ściana oddzielająca planowaną sypialnię od strefy dziennej stanęła w miejscu dawnego, znienawidzonego przez właścicielkę murka, który wyznaczał granicę zasięgu kuchni.

Murek kuchenny
W miejscu dawnego murka kuchennego, który prowizorycznie oddzielał kuchnię od salonu (Krzysztof Miruć wyburzył go własnoręcznie z małą pomocą właścicielki mieszkania), powstaje nowa ściana z drzwiami prowadzącymi do przyszłej sypialni. Krzysztof prezentuje miejsce, w którym stanie łóżko i kierunek jego ustawienia. Minimalna przestrzeń, którą trzeba zostawić, aby przejść chociaż bokiem wokół mebla, to 35 cm. Warto o tym pamiętać wybierając łóżko i materac do wąskiego pokoju.
Zdjęcia: materiały TVN

Ekipa budowlana rozmontowała meble kuchenne i wyburzyła istniejącą zabudowę gipsowo-kartonową. Stare płytki podłogowe zastąpiła miękka, przyjemna do chodzenia boso wykładzina w jasnym, szarym kolorze. Wyrazistego klimatu nadał wnętrzu wykonany na zamówienie według projektu Krzysztofa zagłówek łóżka. Utworzyła go kompozycja wykończonych granatowym welurem prostokątów, oddzielonych od siebie aluminiowymi profilami. Materiał został starannie zamocowany na drewnianej podkonstrukcji tak, aby w jednolity sposób łapać światło. Welur bowiem jest tkaniną, która w zależności od tego, w którą stronę włosa zostanie ułożona, staje się jaśniejsza lub ciemniejsza.

Obok łóżka zamontowano systemowe szafy ze sklepu Ikea. Gotowe meble często trudno jest wpasować idealnie od ściany do ściany i na końcach tworzą nieznaczne szczeliny. Architekt postanowił więc pomalować na czarny kolor wnękę, którą zajmują. Dzięki czerni, szczeliny są niezauważalne i nie musiał ich zabudowywać stolarz.

Wszystkie płaszczyzny w sypialni podkreślają elegancki wygląd zagłówka. Wspomniane czarne ściany, biała tafla szaf, ale także mocno udrapowane zasłonki rozciągnięte na całej ścianie okiennej są tłem, na którym elegancko prezentuje się efektowny, granatowy zagłówek.

Aranżacja kuchni w małym mieszkaniu w bloku

Od strony salonu, na nowej ścianie Krzysztof przewidział zabudowę kuchenną w kształcie litery L. Zamówione w sklepie Ikea meble przechodzą płynnie w niską zabudowę szafki RTV. Łączy je wspólny blat, opadający skokowo na multimedialny mebel. Telewizor i okap kuchenny umieszczone obok siebie na tej samej ścianie, tworzą kompozycję dwóch prostokątów. Chociaż są w czarnym, wydawałoby się dominującym kolorze, pozostają mało widoczne dzięki interesującemu wykończeniu drewnopodobnym gresem pionowej płaszczyzny, na której zostały zamontowane. Gdyby powiesić je na białej powierzchni, raziłyby zbyt dużym kontrastem. A tak ryflowany gres, do złudzenia przypominający drewno, odciąga uwagę od czarnych sprzętów. Dodatkowo, podświetlony reflektorami ożywa, dostaje światłocienia, stając się główną atrakcję pomieszczenia.

Projektując to mieszkanie, miałem ograniczone możliwości kreowania przestrzeni. Tak naprawdę mogłem popracować tylko ze ścianami – opowiada Krzysztof. – W sypialni zaproponowałem optyczne współgranie między płaszczyzną granatowego zagłówka, a dekoracją ściany okiennej. W salonie skupiłem się na powiększeniu okna, które nadaje oddechu małej przestrzeni pomniejszonej o zabudowę dawnego aneksu kuchennego. Dekoracja ściany okiennej w postaci udrapowanej zasłonki z jednej strony i płaszczyzna wykończona gresem z drugiej strony optycznie powiększyły okno. Najważniejsze jednak, że osiągnęliśmy cel. Iga ma własną sypialnię, o której tak marzyła.

 

Aranżacja nowoczesnego aneksu kuchennego
Najważniejszym elementem dekoracyjnym salonu, widocznym zaraz po wejściu do pokoju, miała być ciekawie wykończona ściana z telewizorem i okapem kuchennym. Architekt zaproponował wykończenie jej frezowanym gresem, do złudzenia naśladującym drewno. Trzeba podejść i go dotknąć, żeby zorientować się, że nie jest to prawdziwa deska.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Aranżacja nowoczesnego salonu
Kolorystyka salonu opiera się na jasnych i ciepłych barwach drewna, które wprowadza do wnętrza harmonię i spokój. Przełamują ją czarne elementy wykończenia takie, jak błyszczące szkło lacobel zastosowane między szafkami kuchennymi czy czarny blat i boki zabudowy kuchennej.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Drewnopodobny gres na ściany w kuchni
Drewnopodobny gres kupiony w sklepie Galerie Venis (galerievenis.com.pl) po ułożeniu tworzy ciekawy, graficzny wzór, który może być ozdobą samą w sobie lub być świetnym tłem do ekspozycji czarnych elementów wyposażenia wnętrza.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Salon z wysokimi oknami
W strefie wypoczynku stanęła duża narożna sofa, fotel i drewniany stolik, które właścicielka zachowała sprzed remontu. Architekt dopełnił wnętrze dekoracjami ze sklepu Miloo Home (www.miloohome.pl) – figurki koni, którymi pasjonują się Iga i Anielka, wazony, kosze, kubik pod lampę i sama lampa. A wszystko to na tle wyrazistej dekoracji ściany okiennej, w postaci mocno udrapowanych zasłonek, która powiększa okno (dekoracje okienne Magdalena Bartłomiejczak Berrezino).
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Fotel w salonie
Dodatki - wazony, kosz - pochodzą ze sklepu Miloo Home, fotel z IKEA
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Dodatki do dekoracji wnętrz
Dodatki do dekoracji mieszkania pochodzą ze sklepu Miloo Home
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Aranżacja sypialni
Z kuchni, przy otwartych drzwiach widać fragment sypialni Igi. Uwagę przyciąga wspaniały welurowy zagłówek łóżka.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Welurowy zagłówek łóżka
Dominujący we wnętrzu sypialni elegancki, welurowy zagłówek przełamuje swoim granatowym kolorem neutralną biało-beżową kolorystykę mieszkania. Zastosowane na ścianach i podłodze tkaniny nadają wnętrzu przytulnego wyglądu i tłumią pogłos. Dzięki nim sypialnia staje się cicha i kameralna.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
architekt Krzysztof Miruć
Architekt Krzysztof Miruć na planie zdjęciowym w mieszkaniu Igi i Anieli.
Zdjęcia: TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Rzut mieszkania
Projekt wnętrza mieszkania wykonał architekt Krzysztof Miruć. Relację z prowadzenie prac wykończeniowych mieszkania Igi i Anieli można oglądać w programie „Zgłoś remont”, na antenie kanału HGTV oraz w www.player.pl
rys. Delfina Grzelak

Skomentuj:

Jak z dwóch pokoi zrobić trzy? Aranżacja małego mieszkania w bloku