Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne mieszkanie 58 m2, inspiracje dla rodziny 2+1

Tekst: Ewa Staręga

Puste mieszkanie Magdy i Maćka zakupione w stanie deweloperskim wymagało szybkiego projektu wnętrz i sprawnej ekipy remontowej. Właścicielom śpieszyło się z przeprowadzką ze względu na zbliżający się termin przyjścia na świat ich dziecka. Wygodne, nowoczesne mieszkanie zaprojektował młodym właścicielom architekt Krzysztof Miruć z programu HGTV „Zgłoś remont”.

Salon z jadalnią w industrialnym stylu
Inwestorzy marzyli o przytulnym wnętrzu, z odrobiną loftowego charakteru. Pokój dzienny z jadalnią został zaprojektowany jako spójna stylistycznie całość.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN

Młode małżeństwo prowadzi firmę, która zajmuje się techniką estradową. Na co dzień potrafią wykreować wspaniałe efekty specjalne, będące oprawą koncertów, imprez czy konferencji. Jednak z aranżacją własnego mieszkania postanowili zgłosić się do specjalisty. Potrzebowali pomocy w stworzeniu przytulnego i ciepłego wnętrza, w którym poczuliby się komfortowo. Dla Magdy, jako przyszłej mamy, ważny był wybór bezpiecznych, trwałych i łatwych w utrzymaniu w czystości materiałów wykończeniowych.

58-metrowe mieszkanie znajduje się na nowo budowanym osiedlu, w niskiej zabudowie apartamentowej. Do środka wchodzi się po schodach bezpośrednio z wewnętrznej, osiedlowej uliczki. Architekt postanowił przebudować nieco strefę wejścia, wyburzając tradycyjną ścianę z drzwiami oddzielającą przedsionek od mieszkania. Zaprojektował w tym miejscu duże, otwierane przeszklenie, montowane w czarnych, stalowych profilach. Dzięki temu strefa wejścia otworzyła się na cały dom. Szklane drzwi dodały lekkości węzłowi komunikacyjnemu, który tworzą w tym miejscu usytuowane blisko siebie ściany korytarza, łączącego po jednej stronie pokój dzienny z sypialniami po drugiej jego stronie. Jednocześnie przedsionek zachował funkcję wiatrołapu, który chroni przed napływem zimnego powietrza po otwarciu drzwi zewnętrznych. Wejście zyskało więcej wizualnej przestrzeni i trochę wpadającego tam światła dziennego. Stało się wizytówką mieszkania, które już od progu informuje przyjmowanych gości o stylowo zaprojektowanym wnętrzu.

Nowoczesne mieszkanie z aneksem kuchennym

Nieznacznej zmianie uległa również strefa kuchenna. Wyburzono wąską ściankę działową, która według założenia dewelopera miała wyznaczać granice zabudowy kuchennej we wnęce. Zamiast kuchni w kształcie litery L powstała duża, wygodna zabudowa na planie litery U.

Pomysły na nowoczesne mieszkanie

Inwestorzy szybko zaakceptowali drobne zmiany w przestrzeni mieszkania i Krzysztof mógł przejść do kolejnego etapu prezentowania projektu – do rozmowy o materiałach wykończeniowych, kolorach i meblach. Główne założenie aranżacji mieszkania architekt oparł na połączeniu bieli z szarością zastosowaną w delikatnych odcieniach, a także mocnych, grafitowych niuansach, a wszystko to w zestawieniu z ocieplającym atmosferę domu kolorem drewna. Tę klasyczną biało-szaro-drewnianą kolorystykę projektant przeplótł mocno kontrastującymi czarnymi akcentami w postaci linii o różnych grubościach. Skadrował białe powierzchnie ścian poprzez umieszczenie na ich obwodzie czarnych listew o kilkunastocentymetrowych wysokościach, zastosował czarne cienkie kontury w szklanych drzwiach, wybrał meble o konstrukcji opartej na delikatnych, czarnych profilach (lampa, stolik kawowy, ramy luster, fotel i regał w salonie, a także konsola w przedpokoju).

Podobna kolorystyka wykorzystana została również w pokoju małej Aurelii, córki właścicieli, która urodziła się w trakcie kręcenia programu. Na życzenie mamy i ku zadowoleniu architekta, pokój dziewczynki został urządzony w łagodnych szarościach. Ściany wykończono dwiema różnymi tapetami. Maciek wymarzył sobie dla córki motyw delikatnych motyli, a Magda, za wszelką cenę chcąc uniknąć typowej, dziecięcej stylistyki, wybrała klasyczne pionowe pasy. Krzysztof pogodził obydwie te propozycje, znajdując odpowiednie tapety i umieścił je na ścianach obok siebie. Odważne połączenie dwóch różnych konwencji od razu przypadło do gustu rodzicom. Jak sami przyznali, nigdy nie wpadliby na taki pomysł.

Ważnym elementem wystroju mieszkania Magdy i Maćka, oprócz kolorów, są wybrane materiały. Na szczególną uwagę zasługuje zastosowany na ścianach w salonie, kuchni i łazience kamienny fornir.  Aby przekonać do tego pomysłu inwestorów, Krzysztof zabrał małżeństwo do showroomu JWL kamienny fornir.pl w Piasecznie, w którym na żywo mogli obejrzeć próbki tego oryginalnego sposoby wykończenia ścian i mebli. – Najlepszym sposobem przedstawienia inwestorowi koncepcji aranżacji jest, oprócz komputerowych wizualizacji wnętrz, praca z próbkami materiałowymi – przekonuje architekt. – Ułatwia wyobrażenie sobie wyglądu poszczególnych elementów wyposażenia. Na motyw przewodni przeplatający się w mieszkaniu wybrałem kamienny fornir z łupka. 

Kamienny fornir z łupka z firmy JWL
Kamienny fornir z łupka został dostarczony w wielkiej, zwiniętej, zabezpieczonej folią rolce. Materiał jest lekki i ma elastyczną formę. Przywiezione arkusze zostaną przyklejone do płyty g-k, a potem do ściany. Aby wzmocnić powierzchnię płyty, trzeba ją przed przyklejeniem forniru zagruntować. Na zdjęciu po prawej widać detal zastosowanego łupka – z firmy JWL kamiennyfornir.pl w Piasecznie.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN (po lewej); kamiennyfornir.pl (po prawej

To naturalny, o wspaniałej strukturze, odporny na działanie promieni UV element wykończeniowy – mówi Krzysztof Miruć. –Wystarczy jeden taki motyw materiałowy zastosowany w kilku pomieszczeniach, a całe mieszkanie wydaje się być bardziej luksusowe niż jest. Cieszę się, że przypadł do gustu Magdzie i Maćkowi.

Przedsionek domu
Przedsionek oddziela od reszty mieszkania industrialna szklana ściana z drzwiami. Wyznacza granicę wejścia do domu, ale jednocześnie dodaje przestronności wąskiej przestrzeni. W środku znalazło się miejsce na pojemną szafę na kurtki, lustro oraz podręczną konsolę, na której można odłożyć torebkę czy klucze. Domowy nastrój małego pomieszczenia tworzy kameralne oświetlenie – elegancka lampa stołowa zaprojektowana i wykonana przez Hannę Kaczmarczyk (do kupienia na odeode.com).
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Montaż industrialnych drzwi
Krzysztof asystuje przy montażu systemu szklanej ściany w metalowych ramach, która oddziela przedsionek od wnętrza mieszkania. Wykonawcy najpierw mocują do ściany profile, a potem uzupełniają je szkłem. Modne, loftowe przepierzenie powiększy optycznie małą przestrzeń.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Korytarz mieszkania
Widok korytarza. Po lewej przeszklone drzwi przedsionka. Po prawej, na przeciwko nich, białe drzwi prowadzące do łazienki
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Aranżacja stołu w jadalni
Widok z jadalni w kierunku sypialni. Na pierwszym planie oryginalna lampa wisząca nad stołem - marka shilo.pl
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Aranżacja okien w salonie
Cechą charakterystyczną projektów architekta Krzyszofa Mirucia jest staranne planowanie dekoracji okiennych. Jak zawsze, tak i tutaj, stały się dobrze oświetloną i wymodelowaną scenografią do funkcjonalnie i estetycznie zaprojektowanego salonu.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały
Shuttersy w salonie
Architekt wybrał do dekoracji okien w pokoju dziennym shuttersy. To stylowe okiennice wewnętrzne, z ruchomymi lamelkami. Chronią przed nadmiernym nagrzewaniem i zapewniają zaciemnienie (producent Rolbest z Wesołej pod Warszawą).
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Kuchnia w kształcie litery U
Aneks kuchenny w kształcie litery "U" oddziela od strefy salonu dodatkowa półka zamocowana nieco powyżej szafek kuchennych. Granicę tych dwóch stref (kuchennej i wypoczynkowej) podkreśla dodatkowo dekoracyjne oświetlenie w postaci trzech złotych wiszących lamp. Meble na wymiar w całym mieszkaniu, w tym zabudowę kuchenną, wykonała firma Emila Gawinka www.w7meble.pl.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Kuchnia w kształcie litery U
Czarno-biała kolorystyka kuchni nawiązuje estetyką do reszty mieszkania. Wysoka zabudowa, która zajmuje tylko jedno skrzydło kuchni, jest niewidoczna przy wchodzeniu do pokoju dziennego. Dzięki temu meble nie skracają niedużej powierzchni salonu. Nad zlewem projektant zastosował lustro, które nadaje lekkości zwartej zabudowie meblowej.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Łupek na ścianie w łazience
Motywem przewodnim wnętrza jest zastosowany na ścianach kamienny fornir z łupka. W łazience jego surowy wygląd ociepla drewniany laminat, z którego wykonano szafkę pod umywalkę, obudowę wanny oraz wysoką zabudowę szafy, kryjącą pralkę.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Aranżacja sypialni
Umiejętnie dobrane czarno-białe elementy i materiały wykończeniowe wnętrza sypialni rodziców, nadają jej szykownego wyglądu. Pomimo zastosowania tych mocno kontrastujących ze sobą klasycznych barw, pokój wydaje się ciepły. Czarna, dominująca ściana za łóżkiem, która przyciąga wzrok po wejściu do pokoju, jest zupełnie niewidoczna z perspektywy osoby leżącej w łóżku.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Biała sypialnia
Widok na sypialnię rodziców od strony wejścia do pokoju. Sypialnia pomimo czarnej ściany za wezgłowiem łóżka, sprawia wrażenie jasnej, za sprawą białego wyposażenia. (Lampy stojące – odeode.com; pościel – projekt K. Miruć, wykonanie Magdalena Bartłomiejczak Berezzino).
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Pokój dla małej dziewczynki
Nieduży pokój córeczki musiał zmieścić kilka koniecznych przy pielęgnacji niemowlaka praktycznych mebli, a przy tym pozostać ładny i przytulny. Atmosferę ciepłego wnętrza tworzą tapety w delikatnych kolorach i wzorach, miękkie tkaniny, łagodne oświetlenie oraz obowiązkowo zdjęcia rodziców.
Zdjęcia: Krzysztof Miruć, TVN/Piotr Mizerski; materiały TVN
Rzut mieszkania 58 m2
Rzut projektowanego mieszkania Magdy i Maćka; powierzchnia 58 m2. Projekt wnętrza wykonał architekt Krzysztof Miruć.
Rys. Delfina Grzelak
architekt Krzysztof Miruć
Projekt wnętrza mieszkania wykonał architekt Krzysztof Miruć. Relację z prowadzenie prac wykończeniowych mieszkania Magdy i Maćka można oglądać w programie „Zgłoś remont”, na antenie kanału HGTV oraz w www.player.pl (fot. TVN)
Fot. Materiały TVN

Skomentuj:

Nowoczesne mieszkanie 58 m2, inspiracje dla rodziny 2+1