Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zaimpregnować balkon?

Materiały prasowe

Balkon może być wykorzystywany jako funkcjonalne przedłużenie oraz jako sposób na zwiększenie powierzchni mieszkalnej w mieszkaniu. Jest to również bardzo wymagający konstrukcyjnie element budynku, który jest narażony na działanie czynników atmosferycznych. Odpowiednia hydroizolacja jest więc dużym wyzwaniem.

Butyl do hydroizolacji
Uszczelnienie balkonu - taśmy butylowe
Fot. Lifelong

Balkon musi być zbudowany w sposób bezpieczny i trwały. Jest on wystający i wystaje poza konstrukcję budynku, podobnie jak taras. Ważne jest, aby był zabezpieczony przed wilgocią i wnikaniem wody, a także wahaniami temperatury. Nie wystarczy tylko zastosować okładziny ceramiczne. Nieodpowiedni montaż lub brak hydroizolacji może spowodować zawilgocenie ścian zewnętrznych i sufitów wewnętrznych, a także rozwój pleśni i grzybów. Płyta balkonowa może ulec uszkodzeniu pod wpływem wilgoci, w tym wykruszeniu betonu i korozji.

Hydroizolacja balkonu - trwała i elastyczna

Przed wykonaniem hydroizolacji płytę balkonową należy dokładnie oczyścić i zagruntować preparatem, który ją wzmocni i dodatkowo zwiąże. Do wykonania hydroizolacji, w zależności od rodzaju konstrukcji, mogą być potrzebne specjalne masy uszczelniające, szlamy lub membrany czy folie. Ważne jest, aby przy wyborze rozwiązania wziąć pod uwagę jego elastyczność. Elastyczne powłoki, które mogą wytrzymać cykle zamrażania i rozmrażania, lepiej sprawdzą się w niskich temperaturach. Kluczowe jest zachowanie ciągłości hydroizolacji i zapewnienie, że pokrywa ona cokół.
Ważne jest również uszczelnienie punktów krytycznych, takich jak narożniki i obróbki blacharskie. Zatrzymuje to wilgoć i wodę przedostającą się do warstwy konstrukcyjnej. Niezbędne będzie również elastyczne, odporne na naprężenia wypełnienie. Dobrym wyborem do uszczelniania spoin jest butylowa taśma klejąca Lifelong AIB. Może ona zapewnić 25-letnią ochronę przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi (w zakresie od 40 do 90 stopni Celsjusza) i samoczynnie się zabliźnia. Jest łatwa w użyciu, nie wymaga gruntowania, przykleja się do różnych podłoży i jest odporna na starzenie. Można wybierać spośród wielu kolorów i wykończeń warstwy zewnętrznej.

Balkon - dobry projekt i wykonanie

Jak zadbać o to, by balkon był funkcjonalny i łatwy w użytkowaniu? Aby zapewnić odprowadzenie wody deszczowej z balkonu, należy zachować spadek 1,5-2 procent. Dzięki temu woda będzie mogła swobodnie spływać z powierzchni, nie zalegając między płytkami lub w szczelinach.
Równie ważna jest izolacja termiczna balkonu. Pozbawiona ocieplenia płyta balkonowa bardzo dobrze przewodzi ciepło. Powstaje wtedy mostek termiczny, który wychładza przylegający do niego strop. Najlepiej jest zaizolować balkon zarówno od dołu, jak i od góry. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni materiał izolacyjny i grubość do danej konstrukcji. Na styku stropu i płyty balkonowej stosuje się specjalne łączniki termiczne.
Drzwi lub okno balkonowe również mogą powodować znaczne straty ciepła. W tym miejscu należy wykonać izolację termiczną przed hydroizolacją całej płyty. Możliwe jest wykonanie podkładu termicznego, który będzie izolował termicznie próg. Następnie należy zamontować stolarkę z wykorzystaniem systemu ciepłego montażu.
Remont lub budowa balkonu wymaga sprostania kilku wyzwaniom konstrukcyjnym. Balkon musi być zabezpieczony przed wodą opadową i wilgocią. Skuteczny system hydroizolacji nie tylko powstrzyma odpadanie płytek, ale także wpłynie pozytywnie na estetykę i bezpieczeństwo konstrukcji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zaimpregnować balkon?