Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie łóżko dziecięce wybrać? Łóżka dla dzieci w różnych stylach

Redakcja

Łóżko dziecięce może przyjmować różne formy i oferować szereg funkcjonalności. Nie wiesz jaki styl wybrać? Poniżej znajdziesz krótki przewodnik, który pomoże ci podjąć decyzję. Pierwsza rzecz, o której musisz pamiętać, to rozmiar łóżka. Kolejna rzecz to materiał, z którego łóżko dziecięce jest zrobione - najlepszy wybór to drewno lub metal. Co jeszcze warto wiedzieć zanim się kupi łóżko dziecięce?

łóżko dziecięce
Jakie łóżko dziecięce wybrać? Łóżka dla dzieci w różnych stylach
Followtheflow/Shutterstock

Kupujemy łóżko dziecięce

Wybierając łóżko dziecięce, szukaj trwałej konstrukcji i nietoksycznego wykończenia - przyjaznego dla dziecka i środowiska. Istnieje prawdopodobieństwo, że twoje dziecko będzie na nim skakać, więc musi być bezpieczne - pozbawione ostrych kantów i szorstkiej powierzchni. Najlepiej wybrać łóżko dziecięce o zaokrąglonych brzegach i kantach. Dobrej jakości łóżka dla dzieci są produkowane tak, aby spełniały określone normy bezpieczeństwa. Nawet opakowanie jest testowane pod kątem uszkodzeń w transporcie, aby nie powodować zagrożenia potknięciem przez dziecko mniejszego elementu.

Kupując łóżko dziecięce, postawmy na ulubione kolory dziecka. Weźmy też pod uwagę aranżację pokoju dziecka, aby wszystkie elementy do siebie pasowały.

Bezpieczne łóżko dziecięce

Jeśli dziecko szczególnie boi się zasypiać, może potrzebować lampki nocnej lub małej zabawki, którą można umieścić w łóżku. W zadbaniu o jakość snu pomoże też odpowiednio dobrany materac - ten zakup dobrze jest skonsultować ze specjalistą. Łóżka dla dzieci mogą też oferować miejsce do przechowywania - a tego nigdy zbyt wiele, nawet w większym pokoju. Modele z szufladą (lub nawet kilkoma) odciążą inne meble, ponadto łatwiej będzie wyjmować z nich ubrania (lub inną zawartość) nawet małemu dziecku. Łóżko w takiej postaci może stać się nawet skarbnicą zabawek - chyba, że przeznaczymy część z szufladą na pościel i koce.

Łóżko dziecięce domek - modele

Łóżko domek to idealny wybór do pokoju dziecka na poddaszu. Skośna górna część ramy sprawia, że łóżko dopasowuje się do kąta nachylenia sufitu, dzięki czemu będzie ono przylegać do ściany, nie tworząc szczeliny. Ale łóżko domek to również świetna propozycja do nowoczesnej aranżacji pokoju w bloku. Najczęściej takie modele występują w rozmiarach 80x160 cm, 80x180 cm, 80x180 cm oraz 90x200 cm, ale można też zamówić u stolarza inny rozmiar - a nawet wykonać takie łóżko samodzielnie.

Innym popularnym stylem jest łóżko dziecięce w kształcie kabiny. To łóżko jest zarówno funkcjonalne, jak i konfigurowalne, z oknem w górnej części i przytulnym miejscem do siedzenia pod nim. Prosta, drewniana rama łóżka to świetny wybór do pokoju dziecięcego. Jeśli łóżko zostało umieszczone na wysokich nóżkach, "tęsknotę" za szufladą możemy zaspokoić pojemnikami na kółkach, które wstawimy pod łóżko.

Łóżko dziecięce z barierką

Wspomniany wcześniej domek można też umieścić w pokoju niemowlaka - pod warunkiem zainstalowania barierek zabezpieczających przed wypadnięciem. Materac w łóżku dla takich maluchów powinno się znajdować się na niższym poziomie, również ze względów bezpieczeństwa. Jeśli jest to łóżeczko ze szczebelkami, a dziecko nauczyło się już chodzić, możemy wyjąć dwa szczebelki, aby maluch mógł sam wydostawać się na zewnątrz.

W przypadku rodzeństwa możemy wstawić do pokoju dwa łóżka pojedyncze lub postawić na łóżko piętrowe. Ta druga opcja oszczędza miejsca, wielu producentów oferuje też meble łączone pod względem funkcjonalnym, czyli na przykład szafę i półki z boku, łóżko na piętrze i biurko pod spodem. Łóżko domek również może mieć dwa poziomy i schowki. Bez względu na rozmiar zabudowy pamiętajmy, że w niedużym wnętrzu najlepiej sprawdzą się białe meble.

Łóżko dziecięce podwójne

Łóżko "rosnące razem z dzieckiem" to kolejna ciekawa opcja. Taki model pozwala przekształcić w pełnowymiarowe łóżko mniejsze. Takie łóżko nie występuje z szufladą, więc funkcję przechowywania muszą przejąć inne meble. A co zrobić, kiedy mamy w domu dwójkę dzieci (w jednym pokoju), a łóżko piętrowe z różnych względów nie wchodzi w grę? Sprawdzą się łóżka pojedyncze z możliwością rozkładania. Wystarczy rozmiar 80x200 cm (choć rozmiar 90x200 cm byłby bardziej wygodny), z wysuwanym spod spodu drugim materacem na stelażu. Takie łóżko dziecięce podwójne zajmuje tyle samo miejsca, co pojedyncze, a zapewnia miejsce do spania dwóm osobom.

Zobacz także:

Jak zrobić łóżko domek dla dziecka?

Aranżacja pokoju dla dziecka to jedna z tych rzeczy, które sprawiają ogromną radość rodzicom. W końcu można zabrać się za urządzanie miejsca, w którym ich pociechy będą mogły się czuć wyjątkowo. Jeśli chodzi o łóżko, warto postawić na coś niebanalnego i oryginalnego, takiego jak np. łóżko domek dla dziecka. Jak się je zrobi? Oto kilka porad.

  • Po pierwsze, trzeba będzie kupić odpowiednie materiały. Do stworzenia łóżka domku dla dziecka potrzebne będą: płyta wiórowa, deski, klej, farby i lakiery. Wszystkie te materiały można kupić w markecie budowlanym, a projekt pokazujący, jak wykonać łóżko, ściągnąć z internetu.
  • Po drugie, trzeba będzie pociąć płytę wiórową na elementy odpowiedniej wielkości. Pamiętaj, że łóżko ma być bezpieczne dla dziecka, więc musisz dokładnie przemyśleć rozmiar i kształt poszczególnych elementów.
  • Po trzecie, należy zeszlifować powierzchnię desek i wypolerować ją. Następnie można przystąpić do ich malowania. Do tego celu najlepiej użyć farby akrylowej. Jeśli chcesz, możesz pomalować łóżko na dowolne kolory.
  • Na koniec trzeba wszystkie elementy przykręcić do siebie. Łóżko musi być stabilne i bezpieczne dla dziecka.

Łóżka dla dzieci - inspiracje

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie łóżko dziecięce wybrać? Łóżka dla dzieci w różnych stylach