Katalpa bigoniowa. Drzewo, które szybko rośnie i daje cień
Katalpa to coś w rodzaju ideału drzewa. Ma malowniczą, szeroką koronę, duże liście dające latem chłodny cień, zachwycające, wonne kwiaty podobne do storczyków, a ekstrawagancji dodają jej długie strąki, utrzymujące się na gałęziach nawet zimą.
Katalpa drzewo
Katalpa - cena
Gdzie posadzić katalpę
Katalpa - kiedy sadzić?
Katalpę w pojemniku możemy sadzić przez cały sezon. Sadzonkę z gołym korzeniem sadzimy na wiosnę lub jesienią.
Katalpa odporna na suszę
Katalpy są dość odporne na suszę. Z pewnością bez większego uszczerbku zniosą upalne, okresowo bezdeszczowe lato. Trzeba jednak pamiętać, że nie dotyczy to roślin młodych, dopiero co posadzonych. Takie rośliny, należące do najodporniejszych nawet gatunków, wymagają regularnego nawadniania przynajmniej raz na dwa tygodnie.
Katalpa - nawożenie
Katalpa dobre drzewo do miasta
Katalpa zimą
Katalpa - choroby i szkodniki
Nie powinno się także zaniedbywać jesienią dokładnego grabienia liści, które - jak wiadomo - są zimową "przechowalnią" szkodników i zarodników chorób.
Niektórzy uważają też za wadę tych drzew to, że bardzo długo śpią po zimie. Pierwsze liściowe pąki pojawiają się dopiero w drugiej połowie maja, a wcześniej drzewko wygląda jakby uschło albo zmarzło, podczas gdy reszta ogrodu już od dawna buzuje pełnią życia...
Katalpa - kwiaty
Katalpa odmiany
- Nana - jest najmniejszą ze wszystkich odmian. Jej wysokość zależy od wielkości pnia, na którym szczepi się koronę. Niestety, ta odmiana nie wytwarza kwiatów, ale za to jej korona jest prawie kulista. Polecana zwłaszcza do małych ogrodów.
- Aurea - ta odmiana osiąga już normalną wielkość. Charakteryzuje się jasnym, zielono-żółtym zabarwieniem liści. Ze względu na tę cechę, polecana jest jako mocny akcent kolorystyczny w ogrodzie. Jest to odmiana kwitnąca.
- Purpurea - osiąga około 8 m wysokości. Młode liście mają kolor brązowo-purpurowy, potem jednak zielenieją. Odmiana ta okazale kwitnie. Ma stożkowatą, a w starszym wieku - owalną koronę. Niestety, jest dość podatna na przemarzanie.
Katalpa - przycinanie
Pierwszym w sezonie jest cięcie sanitarne wczesną wiosną - usuwamy chore i przemarznięte pędy. Jeśli drzewo jest w dobrej kondycji po zimie możemy również przeprowadzić cięcie zagęszczające koronę (w pierwszych latach gałęzie skracamy o połowę). Drzewo dobrze znosi cięcie i pod jego wpływem ładnie się zagęszcza.
- Więcej o:
Tulipanowiec - drzewo, które szybko rośnie
Hortensja czyli pnącze w cieniu
Rośliny ogrodowe - ciemiernik, kwiat zimy
Złotokap - krzew kapiący złotem
Szpaler z hortensji i traw - jak przygotować? Inspiracje i porady
Krzewy kwitnące latem i jesienią - które wybrać do ogrodu? Poradnik
Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium). Uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Magnolia drzewo - odmiany do małego i dużego ogrodu oraz na balkon. Uprawa i pielęgnacja magnolii