Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kupujemy pokrycie dachowe

ISz

Teoretycznie zakup pokrycia na dach jest bardzo prosty – wybieramy to, które nam się podoba, a jego cena jest dla nas atrakcyjna. W praktyce jednak jest to o wiele bardziej skomplikowane, ponieważ o doborze materiału na dach decyduje kilka ważnych aspektów.

pokrycie dachowe dach dachówki ceramiczne dachówki betonowe blachodachówka
Przed podjęciem decyzji o rodzaju pokrycia dobrze jest porównać koszty zakupu i ułożenia. Najlepiej jeśli oferty zawierają takie same pozycje – wstępne krycie, pokrycie, niezbędne akcesoria i – jeśli są – osadzenie okien dachowych.
Fot.: Wienerberger

Pierwszym i dość oczywistym kryterium wyboru pokrycia dachowego jest estetyka. Dobrze dobrany kolor oraz model sprawią, że będziemy cieszyć się wyborem przez długie lata. Dopasowanie barwy pokrycia do elewacji domu jest ważne, ale warto też zwrócić uwagę na sąsiadujące budynki i warunki zabudowy terenu. To jednak nie wszystko. Wielu z nas niezdaje sobie sprawy z tego, jak wiele kryteriów trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem pokrycia. Dopiero, gdy stajemy przed decyzją, okazuje się, że wybór nie jest łatwy, głównie ze względu na różnorodność modeli i kolorów pokrycia. Nie ułatwia go świadomość, że to decyzja na lata. Przecież pokrycia nie wymienia się co roku wraz ze zmieniającymi się trendami w architekturze. Najlepiej więc pomyśleć o pokryciu na etapie tworzenia projektu. Na początek dobrze jest więc zdać się na projektanta, który tak dobierze materiał na dach, aby wyglądał estetycznie i był funkcjonalny, a koszty były w zasięgu naszych możliwości. Nie warto zmieniać rodzaju pokrycia tylko dlatego, że inne wydaje się ładniejsze lub tańsze. Sprawdźmy dokładniej, czym się kierować przy wyborze najpopularniejszych pokryć – dachówek i blachy.

Kto decyduje o wyborze pokrycia dachowego?

Jeśli wybieramy projekt domu z katalogu, mamy z góry narzucone informacje dotyczące pokrycia dachu. Architekci planują je, biorąc pod uwagę wytyczne miejscowego planu zagospodarowania terenu (MPZT), bryłę budynku i kąt nachylenia połaci. Najczęściej jest to dachówka ceramiczna, blachodachówka lub blacha, bez wskazania konkretnego produktu i koloru. Ostateczna decyzja, jaki model wybrać, należy do nas. I tu zwykle zaczynają się problemy. O ile kolor możemy zmienić zwykle bez żadnych konsekwencji, to rodzaj już niekoniecznie. Może się to wiązać z problemami, związanymi z masą pokrycia. Ułożenie materiału cięższego może wiązać się z koniecznością wprowadzenia zmian konstrukcyjnych więźby dachowej, a niekiedy całego budynku. Oznacza to dodatkowe koszty, gdyż takie zmiany musi wprowadzić projektant.

 

pokrycie dachowe dach dachówki ceramiczne dachówki betonowe blachodachówka
Przy wyborze warto wziąć pod uwagę także koszty zakupu pokrycia. Tu decyzję pomogą podjąć dekarze
Fot. Budmat

Dachówka czy blacha?

Teoretycznie możemy wybrać każde rozwiązanie, ale nie zawsze jest ono ekonomiczne. Zarówno dachówka, jak
i blachodachówka ma szerokie grono zwolenników. Wybór konkretnego materiału nie jest jednak prosty. Wiele też zależy od kształtu dachu. Musimy się liczyć z tym, że im bardziej skomplikowany i rozbudowany, tym będzie droższy – zarówno, jeśli chodzi o materiał, jak i o robociznę.
Z katalogu, w internecie czy w hurtowni. Trudno sobie wyobrazić, jak pokrycie będzie wyglądać na dachu. Wybór koloru i odcienia z katalogu może być mylący, ponieważ druk na papierze może odbiegać od rzeczywistości. Efekt końcowy może być inny niż zamierzony, a gwarancja zazwyczaj nie obejmuje kolorystyki.
Znacznie lepiej wybrać się do profesjonalnej hurtowni dachowej ze specjalną ekspozycją, najlepiej na zewnątrz. Wtedy można się przekonać, jak duży jest wybór pokryć dachowych. Z fragmentami pokryć ułożonych na stojakach wewnątrz hurtowni jest podobnie jak z katalogiem – kolory mogą się różnić ze względu na oświetlenie.
Dobrym sposobem jest obejrzenie realizacji wybranego dekarza. Każda firma ma takie domy w swoim portfolio. Sprzedawcy pokryć dachowych znają adresy zrealizowanych inwestycji i chętnie udostępnią je nowym klientom, aby można było zobaczyć, jak wygląda model dachówki czy blachy po ułożeniu na dachu.
Lokalizacja domu. Dachówki sprawdzą w rejonach, gdzie najczęściej występuje mocny wiatr (Pomorze, również strefa podgórska). Nawet jeśli dach zerwie część z nich, straty będą niewielkie.
Kupując dachówki ceramiczne, trzeba także mieć na uwadze warunki panujące w miejscu, gdzie stanie dom. Jeśli dom jest budowany na terenach uprzemysłowionych, o zanieczyszczonym powietrzu, najczęściej polecane sa dachówki glazurowane o gładkiej powierzchni, z której zabrudzenia zmywa deszcz. Jeżeli będzie położony blisko lasu lub dużego skupiska drzew, dach będzie szczególnie podatny na porastanie mchem. Warto wtedy wybrać dachówki angobowane lub glazurowane, ponieważ są one bardziej odporne na to zjawisko. Mech rośnie na nich mniej chętnie niż na porowatych dachówkach naturalnych.
Do krycia dachu domu położonego na zadrzewionej działce lub w pobliżu lasu, najlepiej kupić blachodachówkę lub blachę płaską (ze stali powlekanej) z powłoką z połyskiem, odporną na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, które mogą powodować spadające gałęzie, szyszki, igliwie. Na gładkiej, błyszczącej osadza się znacznie mniej zabrudzeń, a jeśli już są, bardzo łatwo się je zmywa.
Z kolei nad morzem, na terenach o wysokiej wilgotności powietrza, zasoleniu i na terenach przemysłowych zanieczyszczonych związkami siarki, chloru i azotu, zalecane jest stosowanie pokryć z blachy zabezpieczonej powłokami poliuretanowymi
o wysokiej klasie korozyjności R. Mają one większą odporność na zwykły brud, sadzę oraz na agresywne czynniki atmosferyczne.
Koszty. Jeśli podstawowym kryterium jest cena, najlepiej sprawdzić dostępność materiałów w okolicy oraz umiejętności lokalnych wykonawców. Warto rozważyć zmianę pokrycia, jeśli mamy okazję kupić inne w promocyjnej cenie lub mamy świetną ekipę dekarską, którą specjalizuje się w układaniu wybranego rodzaju pokrycia. Warto zlecić jej zakup materiału na dach.

pokrycie dachowe dach dachówki ceramiczne dachówki betonowe blachodachówka
Wybór pokrycia dachu to jedna z ważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć, budując dom. Jednym z najczęściej wybieranych są dachówki
Fot. BMI Braas
pokrycie dachowe dach dachówki ceramiczne dachówki betonowe blachodachówka
Jeśli nie mamy narzuconego rodzaju pokrycia, zdecydujmy się na takie, które najbardziej nam się podoba i pochodzi od cieszącego się dobrą opinią producenta
Fot. Blachy Pruszyński

Gdzie kupić pokrycie?

Każdy inwestor chciałby, aby jego dom był zbudowany z jak najlepszych materiałów. Ceny tych samych produktów mogą nieco się różnić w zależności od tego, gdzie je kupujemy.
Najwygodniej kupno materiałów powierzyć firmie wykonawczej, która zajmuje się budową domu. Dobry i uczciwy fachowiec pomoże nam dokonać najlepszego wyboru lub zamówi to, co jest zapisane w projekcie. Zaletą takiej współpracy jest to, że dekarze, kupując materiały w zaprzyjaźnionych składach budowlanych, otrzymują często dość duże rabaty, ponieważ składy doceniają swoich wiernych klientów. To najzwyklejsza rzecz na świecie. Poza tym zamówi on precyzyjnie właściwą ilość materiału oraz wszystkie niezbędne akcesoria.
Materiały na dach możemy również kupić sami. Zanim jednak to zrobimy, porównajmy ceny w kilku sklepach i negocjujmy rabaty, szczególnie jeśli u tego samego dostawcy nabędziemy również folię wstępnego krycia, rynny i obróbki dachowe. Warto zwrócić uwagę, czy dany skład budowlany ma swojego doradcę, możliwość wymiany materiału, dokupienia go, czy oferuje własny serwis
i transport. Nierzadko zdarza się, że pokrycia zabraknie, że trzeba coś dokupić bądź wymienić. Punkty sprzedaży, które nie mają zaplecza logistycznego, mogą nie dawać takiej możliwości. Kupując pokrycie, należy też dopytać o szczegóły dostawy, warunki ewentualnego zwrotu palet i kaucji za nie, ponieważ może ona być wliczona w cenę dachówek.

 

pokrycie dachowe dach dachówki ceramiczne dachówki betonowe blachodachówka
Dobrze jest kupić więcej pokrycia niż potrzeba, ponieważ może się okazać, że trzeba będzie wymienić kilka dachówek lub arkuszy uszkodzonych przez wiatr, grad lub spadające gałęzie
Fot. Creaton

Gwarancja na pokrycie dachowe

Jeśli z jakiegoś powodu pokrycie okaże się wadliwe, można je reklamować. Zwykle gwarancja na wyroby dachowe udzielana jest na 15-30 lat. Przed planowanym zakupem warto dokładnie zapoznać się z warunkami gwarancji i procesem reklamacji. To ważne, bo często dajemy się skusić tylko na długość okresu gwarancji, nie sprawdzając, jakie wady obejmuje.
Procedura reklamacyjna odbywa się zgodnie z wytycznymi producenta pokrycia. Zazwyczaj zastrzega on w gwarancji, że podstawą do złożenia reklamacji jest dowód zakupu, czyli faktura, rachunek lub paragon. Wtedy naszym obowiązkiem jest przechowywanie tych dokumentów przez cały okres gwarancyjny. Producent nie jest jednak odpowiedzialny za błędy wykonawcze
i nie można reklamować na przykład tego, że dachówki mają nierówne długości, co w rzeczywistości wynika z nieprawidłowego przybicia łat. W kontekście gwarancji warto pamiętać też, by po 2-3 latach od krycia dachu firma dekarska wykonała przegląd gwarancyjny dachu.

 

pokrycie dachowe dach dachówki ceramiczne dachówki betonowe blachodachówka
Zdecydowana część klientów nie pyta o podstawową rzecz, czyli o warunki gwarancji. Wybieramy te najdłuższe, lecz nie czytamy o obostrzeniach
Fot. Roben

Skomentuj:

Kupujemy pokrycie dachowe