Kwiaty na cmentarz wiosną
Kwiaty na cmentarzu? Po zimowych ozdobach na grobach naszych bliskich nie ma już śladu. Nadszedł czas na akcenty wiosenne. Są nimi zarówno kwiaty cięte, rośliny w doniczkach, jak i barwne pędy, mech i inne dodatki. Umieszczamy je w wazonie, dużym koszu lub w misie.
Kwiaty na cmentarz pojemniki
Na cmentarzu często zauważamy przewrócone przez wiatr wazony i doniczki. Aby uniknąć tego problemu, wybierzmy możliwie ciężki i stabilny pojemnik. Jeśli wazon – to najlepiej kamienny lub ceramiczny, a przy tym niski. Gdy mamy już wysoki (np. plastikowy), Wrzućmy na jego dno ciężki kamień, albo obłóżmy go dokoła kilkoma kamieniami, maskując je np. płatami mchu.
Również pojemnik na rośliny sadzone z korzeniami powinien być ciężki. Polecam ceramiczne misy z mrozoodpornych materiałów, które, choć droższe od plastikowych, przetrwają przez kilka lat. Dobre są również pojemniki drewniane, ale koniecznie trzeba je zabezpieczyć przed destrukcyjnym działaniem wody, np. olejem impregnacyjnym.
Poza tym donice na cmentarz powinny być dość duże, bo w małych szybko wysycha podłoże. Nie wszyscy przecież mają czas na częste odwiedzanie grobów i podlewanie roślin.
Kwiaty na cmentarz. Najlepsze rośliny na groby. Rośliny do cienia i na słońce
Kwiaty na cmentarz do wazonu
Dopóki temperatura w nocy spada poniżej zera, woda w wazonie może zamarzać, co w przypadku wazonów szklanych bądź ceramicznych grozi pęknięciem. Dlatego na czas przedwiośnia najlepsze są pędy drzew i krzewów, wstawione do pojemnika bez wody. Wybór jest spory, bo gatunków i odmian o barwnych pędach nie brakuje.
- W grodach, ale też na nieużytkach ścinamy czerwone pędy derenia białego ‘Sibirica’ oraz zielonożółte derenia rozłogowego ‘Flaviramea’.
- Polecam też złocistozielone, a przy tym pogięte gałązki wierzby babilońskiej ‘Tortuosa’ – można je kupić na bazarkach lub przy cmentarzach.
- Wiosną pojawią się też w sprzedaży pęczki bazi, czyli gałązki wierzbowe z na wpół rozwiniętymi kwiatostanami męskimi („kotkami”). W wazonie najdłużej przechowują się na sucho.
- Czasem można kupić barwione pędy brzozy, albo ściąć z drzewa jej gałązki z rozwijającymi się długimi kwiatostanami męskimi (też zwanymi kotkami), które powiewają na wietrze.
- Podobny efekt dają kwitnące łodygi leszczyny. Ale, uwaga: pylą, co może uczulać wrażliwe osoby.
Aby łodygi prosto się trzymały, do pojemnika można włożyć odpowiednio przycięty kawałek gąbki do suchych kompozycji. Pędy wbija się w nią bardzo łatwo.
Gdy się ociepli, do pojemników wlewamy wodę i wstawiamy pędy forsycji, śliwy ałyczy lub tarniny. które wkrótce zakwitną bardzo obficie. Natomiast na grubych ściętych pędach kasztanowców rozwijają się włochate liście. Polecam wstawianie do wody gałązek modrzewi – ich drobniutkie igły wychodzące z pąków, które dają efekt świeżej zieleni.
Eksperci radzą: Jakie kwiaty na grób
Wiosenne kwiaty na cmentarz do wazonu
Z typowych kwiatów z kwiaciarni wiosną najlepiej sprawdzą się cięte róże i goździki, natomiast np. lilie i gerbery mogą szybko zmarznąć.
Aby przedłużyć żywotność kwiatów w wazonie, warto dosypać do wody odżywkę do kwiatów ciętych. Małe saszetki dostępne są w kwiaciarniach, w sklepach i centrach ogrodniczych.
Jeśli zamiast wazonu do układania kwiatów przeznaczymy misę, to najlepiej włożyć do niej gąbkę do kompozycji z kwiatów żywych, która utrzymuje łodygi w odpowiedniej pozycji i magazynuje wodę.
Wiosenne kwiaty na cmentarz
Najbardziej odporne na chłody i trwałe są tulipany. Wczesną wiosną mogą zdobić grób przez ponad tydzień. Podobną wytrzymałością odznaczają się cięte szafirki oraz pierwiosnki (szczególnie te z ogródka). Te niewielkie kwiatki pasują do małych wazoników.
Kwiaty na cmentarz na Wielkanoc
W okresie wielkanocnym do wody często wstawiamy pęczki narcyzów. Te są jednak mniej trwałe, zwłaszcza przy ciepłej pogodzie.
Kwiaty na cmentarz żywe w doniczce
Bardzo efektownie wyglądają na grobach kosze z wiosennymi roślinami. Umieszcza się w nich głównie pędzone gatunki cebulowe, takie jak: hiacynty, miniaturowe narcyzy, niskie botaniczne tulipany, szafirki i cebulice, ale także wielobarwne pierwiosnki. Są to mieszańcowe odmiany pierwiosnka pospolitego i wyniosłego, odznaczające się dużymi i licznymi kwiatami.
W takich kompozycjach pojawiają się też białe, różowe i czerwone stokrotki, niebieskie niezapominajki i bratki w różnych kolorach.
Te kwiatowe kosze można kupić w kwiaciarniach i na bazarach. Pięknie zdobią grób, ale pamiętajmy o ich podlewaniu, bo bez tego rośliny szybko zaschną.
Kompozycję w koszyku możemy wykonać samodzielnie. Używamy do niej wymienionych wyżej roślin kupionych w doniczkach. Dno kosza wykładamy folią i robimy w niej kilka dziurek, by nadmiar wody mógł wyciec. Następnie wsypujemy trochę ziemi, a na niej ustawiamy doniczki. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełniamy ziemią, torfem lub mchem. Ten ostatni nadaje się także do zamaskowania doniczek od góry. Zamiast niego możemy użyć sizalu lub małych gałązek jałowca, tui lub cyprysika.
Przestrzegam przed umieszczaniem w koszach popielników i pantofelników zbyt wczesną wiosną –przemarzną nawet przy lekkim przymrozku.
Kwiaty na cmentarz w misach
Pojemniki dla roślin które chcemy posadzić wraz z korzeniami mogą mieć kształt okrągły lub podłużny. W dnie powinny mieć otwory, bo trudno z nich wylać nadmiar wody po obfitym deszczu. Jeśli są z plastiku, obciążamy je kamieniami. Sypiemy też warstwę keramzytu lub żwirku, stanowiącego drenaż. Teraz sypiemy ziemię ogrodniczą (np. uniwersalną lub do trawników), dosypujemy garść nawozu granulowanego o przedłużonym działaniu, a następnie sadzimy rośliny.
Do wiosennego kanonu należą stokrotki i bratki. Spośród tych ostatnich polecam odmiany miniaturowe, które są bardziej odporne na chłód od wielkokwiatowych i obficiej kwitną, nawet w półcieniu. Rośliny te będą zdobić grób aż do wczesnego lata.
Wiosennym hitem są też niezapominajki, jednak one już pod koniec mają stają się bardzo wyciągnięte i tracą ładny wygląd.
Jeśli dla uzupełnienia kompozycji chcemy dodać niskie rośliny cebulowe, to pozostawmy je w doniczkach – łatwiej je będzie wyjąć, gdy ich liście zaczną żółknąć.
Jeśli w kwiatowej misie przetrwały posadzone jesienią „mrozy”, czyli starzec o szarych liściach, to skróćmy jego pędy do około 15 cm, żeby się zagęścił.
Nie sadźmy zbyt wcześnie na grobach pelargonii i begonii. Poczekajmy z tym do końca maja, kiedy minie groźba późnych przymrozków.
Stroiki na cmentarz. Wszystkich świętych pomysły na dekoracje
Kwiaty na grobach ziemnych
Na niektórych grobach nie ma płyty, albo pozostawiono przy niej niewielkie miejsce z ziemią na rośliny. Tutaj wiosną uzupełniamy podłoże, które zwykle osiada po zimie. Używamy tego samego, które polecałam w przypadku mis nagrobnych. Tutaj także warto dosypać trochę nawozu granulowanego.
Rośliny wybieramy spośród podobnych gatunków, jak do mis. Warto jednak pokusić się o kilka niskich bylin, takich jak kwitnące w maju konwalie (lepiej sadzić je na jesieni), czy zimozielona trójka: runianka, barwinek i kopytnik. Najładniej z nich, na niebiesko kwitnie wiosną barwinek. Trzeba go jednak przycinać, by nie zagłuszył innych roślin.
Na grobach moich bliskich od kilu lat rosną niskie, kwitnące w maju na żółto tulipany późne (Tulipa tarda)oraz ciemnoniebieska cebulica. Inne rośliny cebulowe owszem, kwitły w pierwszym roku po posadzeniu, ale potem ginęły.
Kwiaty na groby dziecięce
Przyozdabiamy je zazwyczaj ulubionymi kwiatami dziecka. Często bliscy ustawiają też na grobie pluszaki lub inne zabawki, to sprawa bardzo indywidualna. Przyjęło się, że kwiaty – i te w wazonie i te rosnące w ziemi, powinny mieć jasne, pastelowe kolory. Często wybieramy po prostu białe. Spośród gatunków wiosennych dostępne są białe stokrotki, bratki, tulipany i narcyzy, nieco później konwalie.
Jeśli wybieramy bukiet, to pasują tu raczej drobne kwiaty, przewiązaną cienką wstążeczką.
Na grobie ziemnym ładnie wygląda niewielki, starannie pielęgnowany trawnik, wokół którego sadzimy np. białe pierwiosnki lub przebiśniegi (jego cebule umieszczamy w ziemi już jesienią).
Obwódkę dla trawnika może stanowić biało kwitnąca smagliczka. Jeśli posadzimy ja w maju, będzie kwitła i pachniała do jesieni
- Więcej o:
Jak przechować nasiona i cebulki roślin na przyszły sezon?
Letnie przygotowanie do nasadzeń cebulowych jesienią
Róże mrozoodporne - 10 najbardziej popularnych odmian
Jesienne cebulki kwiatowe - które z nich warto posadzić w ogrodzie?
Co posadzić pod katalpą?
Kwiaty i rośliny, które możemy siać wprost do gruntu wczesną wiosną
Japońska metoda wysiewu ogórków - czy warto?
Towarzystwo dla hortensji bukietowej - co sadzić obok hortensji?