Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kwietna łąka zamiast trawnika

MP, KJ

Łagodzi skutki suszy, oczyszcza powietrze, pięknie wygląda i zwiększa bioróżnorodność – zastąpienie trawnika kwietną łąką przynosi same korzyści. Poza tym taki naturalny ogród nie wymaga częstego koszenia, nawożenia i podlewania.

Łąka kwietna
Łąka kwietna
Fot. Fot. Keith Davey on Unsplash/Castrorama

Kwietna łąka w ogrodzie

Kwietne łąki coraz częściej zastępują trawniki. Barwne, kwitnące rośliny stają się domem dla różnorodnych zwierząt i zapylaczy. Każda z nich może dać schronienie nawet dla 300 gatunków owadów, małych ssaków czy płazów. Ich korzenie magazynują deszczówkę, dzięki czemu nie wymagają dodatkowego podlewania. To szczególnie ważne z uwagi na panującą w Polsce dotkliwą suszę. Co więcej, łąki kwietne obniżają temperaturę powietrza, ponieważ zapobiegają nagrzewaniu się gleby. Świetnie sprawdzają się nie tylko w ogrodach i na tarasach, ale też w miastach.

Łąka kwietna

Łąka kwietna - do kiedy?

Ziemię, na której planujemy założenie kwietnej łąki, należy przekopać i oczyścić z roślin i chwastów. Rośliny możemy tak dobrać, żeby nasza łąka kwitła nieustannie od wiosny do jesieni. Gotową mieszankę odpowiednich nasion można kupić m.in. w sklepach Castoramy. Warto pamiętać, że na początku czerwca nie jest jeszcze za późno, by je wysiać. Na około 1 m2 ogrodu należy wysypać od 1 do 2 gramów nasion jednorocznych roślin łąkowych. Najefektowniej prezentują się chabry, maki, złocień, jaskier, łubin czy krwawniki. Po pierwszym zasiewie warto zadbać o odpowiednią wilgotność gleby dla ich skutecznego kiełkowania.

Łąka kwietna - uśmiech natury

Kwietna łąka mieszanka

Łąki kwietne dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach i nie wymagają częstego podlewania. Warto wiedzieć, które gatunki kwiatów będą dobrze rosły w określonych miejscach. W wilgotnych warunkach warto posiać bodziszek łąkowy, koniczynę białoróżową, firletkę poszarpaną, krwawnicę pospolitą, miętę polną, niezapominajkę błotną, rdest wężownik, rzeżuchę łąkową, złocień właściwy, żywokost lekarski. Na średnio wilgotnych łąkach najlepiej sprawdzą się: chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, łubin trwały, mak polny, wiesiołek czworokątny, nachyłek lancetowaty, wyka kosmata. Natomiast w suchych miejscach dobrze urosną: dziurawiec, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, goździk kropkowany i piaskowy, macierzanka, gipsówka, rogownica polna czy szałwia łąkowa.

Jak stworzyć kwietną łąkę w drewnianej donicy?

Łąka kwietna - pielęgnacja i koszenie

Aby cieszyć się urokiem kwietnej łąki od wiosny do jesieni nie trzeba jej nawozić i podlewać. Jedynym niezbędnym zabiegiem, o którym trzeba pamiętać, jest koszenie, ale najczęściej tylko kilka razy w roku. Suchej łąki, na której rośliny rosną i rozwijają się wolno, nie należy kosić przez cały sezon. Rośliny można ściąć dopiero po koniec września. W pogodne dni warto zebrać ich nasiona. Łąkę najpiękniej kwitnącą latem osiągniemy, jeśli pierwszy raz skosimy ją do połowy czerwca. Wówczas kwiaty pojawią się już w lipcu i będą zdobić łąkę aż do września. Kolejne koszenie można wykonać dopiero w październiku. Najczęściej trzeba kosić łąkę, która ma efektywnie kwitnąć wiosną. Po raz pierwszy należy zrobić to rok wcześniej na koniec czerwca. Kwiaty, byliny i trawę należy ściąć na wysokość około 10 cm i powtórzyć tę czynność kilkukrotnie do jesieni. Skoszone rośliny można zostawić na kilka dni, aby obsypały się z nich nasiona. Unikniemy w ten sposób konieczności regularnego zasiewania. Samoistnie rozsiewające się rośli stworzą zbliżony do naturalnego ekosystem.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Kwietna łąka zamiast trawnika