Lampy stojące - w salonie, w sypialni, w ogrodzie. Lampa podłogowa
Lampy stojące to świetne rozwiązanie do salonu i sypialni. Stworzą przytulną atmosferę i będą spełniać funkcje praktyczne. Lampy stojące są też chętnie stosowane na zewnątrz – zapewnią bezpieczeństwo i będą ozdobą ogrodu lub tarasu.
Lampa podłogowa do salonu
Lampy stojące pasują do każdego pomieszczenia bez względu na jego wielkość. Są ergonomiczne, łatwo je przesuwać i dowolnie ustawiać w zależności od potrzeby. Dzięki temu sprawdzą się przede wszystkim w salonie. Tu możemy łączyć światło ogólne z miejscowym, a także zastosować regulację natężenia oświetlenia, dzięki czemu będziemy mogli swobodnie tworzyć nastrój. Lampy podłogowe emitują dużo światła głównie ku sufitowi, co daje efekt delikatnej poświaty, odpowiedniej np. podczas oglądania telewizji. Lampy stojące można podzielić na typowo dekoracyjne i pełniące funkcje zdecydowanie praktyczne.
W pierwszej kategorii znajdą się lampy stojące w stylu glamour, retro, z abażurami czy designerskimi kloszami, a także konstrukcje awangardowe, często nieprzypominające lamp z podstawą i kloszem. Do klasycznych salonów pasować będą na pewno stojące lampy drewniane. W tych urządzonych w stylu skandynawskich sprawdzą się białe lampy stojące. Jeśli chcemy czytać przy lampie, warto wybrać modele z regulowanym ramieniem z punktowym źródłem światła. Dobrze jest je ustawić w pobliżu sofy lub fotela.
Lampy stojące do sypialni. Nastrojowe wnętrza
Sypialnia to wyjątkowe miejsce w domu. Tu wypoczywamy, czytamy, zbieramy siły po całym dniu. Bardzo ważną rolę odgrywa tu oświetlenie. Nie tylko pełni ono funkcje doświetlenia konkretnej strefy, ale umożliwia nadanie stylu wnętrza. Niezależnie od głównego oświetlenia, warto postawić tu lampy stojące. W zależności od tego, czy bardziej zależy nam na czytaniu czy tworzeniu atmosfery, można wybrać lampy o węższych, bardziej punktowych kloszach lub te o większych kloszach, wykonanych np. z wysokogatunkowego lnu – będą ładnie rozpraszały światło. Jeśli stawiamy na funkcjonalność, powinniśmy wziąć pod uwagę lampy stojące bezprzewodowe. Ich główną zaletą jest mobilność. Możemy dowolnie przearanżować przestrzeń i zmieniać ustawienie lampy, nie przejmując się tym, czy akurat mamy w pobliżu gniazdko albo jak pociągnąć kabel przedłużacza tak, żeby nie było on widoczny.
Zobacz także...
Lampy stojące - modne oświetlenie
Klasyczne lampy stojące przenoszą nas w czasie. Ich zazwyczaj obite tkaniną klosze rozpraszają światło, sprawiając, że staje się ono subtelne tworząc przyjemny klimat. Nawet wyłączone są ozdobą, ich zdobione podstawy nadają charakteru i urody wnętrzom.
Lampy podłogowa na trójnogu. Choć znane są już od dawna, najbardziej modne stały się wraz ze wzrostem popularności stylu skandynawskiego – trójnóg z podstawą z jasnego drewna był niemal obowiązkowym elementem wnętrz urządzonych w tym stylu. Obecnie nadal lubimy ten rodzaj lamp, ale już nie tylko w takiej odsłonie.
Dobry design. To nie jest tajemnicą, że projektanci lubią bawić się formą, zaskakiwać i tworzyć rzeczy zabawne, dlatego wśród nowoczesnych modeli znajdziesz kolorowe, wielokształtne i nietuzinkowe modele. Co oczywiście nie oznacza, że do nowoczesnego wnętrza nie znajdziesz lamp stojących o bardziej spokojnym designie, przypominającym tradycyjny.
Zobacz też... Zrób to sam: lampa z miedzi
Zobacz też... Modna lampa, którą wykonasz sam
Zobacz też... Zrób to sam: lampa w stylu eko
Zobacz też... Zrób to sam: orientalna lampka z tykwy
Lampy stojące do ogrodu
Oświetlenie ogrodu czy tarasu jest niezbędne. Pozwoli nam dłużej przebywać na dworze, ale przed wszystkim zapewni bezpieczeństwo. Lampy stojące ogrodowe dostępne są w różnych formach i różnych wysokościach. Bez problemu można dobrać je zatem do charakteru ogrodu i stylu budynku. Wśród oferowanych modeli z łatwością znajdziemy lampy w stylu retro, przypominające uliczne latarnie, a także nowoczesne, minimalistyczne. Kupując lampy stojące do ogrodu, należy zwracać uwagę na stopień ochrony.
Lampy ogrodowe stojące są narażone na opady deszczu, powinny więc mieć co najmniej stopień ochrony IP44 (pierwsza cyfra oznacza ochronę przed ciałami obcymi, natomiast druga przed wilgocią). IP44 zabezpiecza przed ciałami obcymi o średnicy powyżej jednego milimetra, a także przed rozpryskami wody. Dzięki temu można mieć pewność, że urządzenie – w tym komponenty elektryczne – nie będzie stanowić źródła zagrożenia.
Zobacz także... Światło na pasku – ponadczasowy, neonowy design w wersji SMART
Zobacz także... Dekoracyjne lampiony - DIY
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach