Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łódź Design Festival 2021. Dobre projektowanie, lepsze życie. 2 x ŁDF

mat. prasowe

Wciąż pamiętamy o majowej odsłonie festiwalu, okazuje się jednak, że może być... LEPIEJ! Już 16 września rusza Łódź Design Festival pod hasłem LEPIEJ 2.0. W ciągu czterech dni, w Centrum Festiwalowym przy ulicy Tymienieckiego w Łodzi, odwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 10 wystaw w ramach cyklu opowieści o designie. Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

łódź design festical
Łódź Design Festival LEPIEJ 2.0
mat. prasowe

Pierwsza, majowa, część tegorocznej edycji Łódź Design Festival została zorganizowana w szczególnych warunkach, bo pandemicznych. Okoliczności zmusiły organizatorów do rezygnacji z dotychczasowej formuły wydarzenia oraz przedsięwzięcia specjalnych środków bezpieczeństwa. W związku z tym w różnych częściach miasta postawiono przeszklone pawilony wystawowe, których zadaniem było przybliżenie przechodniom najważniejszych projektów w ramach dwóch bloków tematycznych:

  • make me! - czyli innowacji, które mogą zmienić świat,
  • must have – najlepszych polskich wdrożeń oraz wystaw komentujących współczesną rzeczywistość. 

Zobacz także: Cały czas musimy się starać! - rozmowa z Michałem Piernikowskim, dyrektorem Łódź Design Festival >>

Postanowiliśmy przygotować drugą edycję, kontynuując nasze działania skierowane przede wszystkim do łodzian, ale i do wszystkich osób zainteresowanych wybitnym i zmieniającym świat wzornictwem. Druga odsłona ŁDF wraca do prezentacji obiektów w dobrze znanych wnętrzach Art_Inkubatora przy Tymienieckiego 3. Dlatego cieszymy się, że zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami będziemy mogli zaprosić wszystkich do Centrum Festiwalowego, które wypełnimy najciekawszymi projektami i pracami twórców chcących zmieniać świat na lepsze.

mówi Michał Piernikowski, dyrektor ŁDF, podkreślając, że wie, jak bardzo festiwalowa publiczność stęskniła się za tą przestrzenią.
łódź design festival
Centrum Festiwalowe, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3
mat. prasowe

Warto podkreślić, że wszystkie wystawy, udostępnione odwiedzającym w ramach LEPIEJ 2.0, będą całkowicie bezpłatne. Organizatorom zależy na tym, aby dotrzeć do jak najszerszej publiczności, a tym samym zacząć na nowo cykl opowieści o wzornictwie. Wrześniowa edycja festiwalu ma dodatkowo zapowiadać przemiany, jakie festiwal będzie przechodził w najbliższych latach. Według twórców ŁDF, transformacji należy poddać również sposób mówienia o designie - powinien się opierać na przesłankach naukowych, a także zmierzać do rozwiązywania rzeczywistych problemów, z jakimi przychodzi nam się mierzyć w codziennym życiu.

Zorientowaliśmy się, że nie tylko aspekt wizualny jest istotny. Bardzo ważne jest to, jak nasze mieszkania pachną czy brzmią, jak się w nich oddycha i czy możemy w ich przestrzeni być aktywni fizycznie. Wyniki badania zaprezentujemy podczas specjalnego bloku konferencyjnego.

zapowiada Aleksandra Kietla, rzecznik prasowa ŁDF.

Wrześniowa odsłona festiwalu to również początek refleksji, którą organizatorzy chcą realizować w trzyletnim rytmie, a zapoczątkowaną dyskusję kontynuować w przyszłości z udziałem publiczności i zaproszonych ekspertów. Festiwal kieruje swój program do różnych grup wiekowych. Poświęcone polskiemu wzornictwu wystawy historyczne zachęcają, aby zwiedzać je rodzinnie. W ten sposób każdy z widzów będzie mógł z własnej perspektywy odkrywać, jak projektowano na przestrzeni ostatniego wieku.

Edukacyjny charakter będzie mieć ekspozycja „Elementarz polskiego designu” Ewy Solarz, prezentująca 100 lat polskiego projektowania poprzez pryzmat 100 obiektów. Wśród nich: meble, szkło czy porcelana, czyli przedmioty powszechnie kojarzone z designem, ale też obiekty mniej oczywiste: kroje liter, logotypy, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo. Wystawa łączy również przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki – prezentuje 100 dzieł projektantów zinterpretowanych przez 25 znakomitych ilustratorów.

Na drugim biegunie zaprezentowane zostaną nowe rozwiązania, które proponują młodzi projektanci. Organizatorzy chcą dać szansę studentom i wykładowcom na skonfrontowanie ich pomysłów z rynkową i społeczną rzeczywistością. Zmierzą się oni z takimi tematami, jak praca w domu, zieleń w miastach czy wykorzystanie odpadów.

W rezultacie ich prace będą mogły trafić do szerokiej grupy odbiorców, co w branży wzorniczej jest szczególnie istotne. To jest szansa na to, żeby dostać feedback, spotkać się z inwestorem, wywołać zachwyt u publiczności. Zależy nam na tym, żeby te projekty wyszły z uczelnianych pracowni i żebyśmy rzeczywiście zaczęli o nich rozmawiać w różnych środowiskach. To, w jaki sposób studenci będą się uczyć, co będą projektować, wpłynie na nas wszystkich w przyszłości.

zapowiada Piernikowski.

Misją, jaką stawiają przed sobą organizatorzy ŁDF, jest ukazywanie wzornictwa w całym jego bogatym spektrum – od rozwiązań niezbędnych po projekty zachwycające i luksusowe. W tym duchu w maju, wspólnie z Mazda Polska, zaprezentowali wspaniałe obiekty autorstwa Pani Jurek, natomiast we wrześniu zapraszają na wystawę jednego z najlepszych współczesnych projektantów, polskiego „star designera” Oskara Zięty. To artysta, którego prace są wielowymiarowe i odpowiadające na zróżnicowane wyzwania współczesności.

Wystawa „INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty” jest przykładem myślenia o projektowaniu w sposób odpowiedzialny, cyrkularny. Stal i aluminium wykorzystane przez Ziętę to materiały, które mogą być wielokrotnie przetwarzane. Projekty należące do ekspozycji wzbudzają zachwyt swoją unikalnością, stają się obiektami fascynacji i pożądania. Wśród nich znajdzie się m.in. najlżejsze ekologiczne krzesło świata, czyli Ultraleggera. To zapowiedź jednej z najbardziej atrakcyjnych wizualnie wystaw na ŁDF w ostatnich latach.

Ten sposób opowiadania o przedmiotach, które nas otaczają, będzie towarzyszył również wystawie „Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka”, przygotowanej przez Aleksandrę Koperdę z Hygge Blog. Czym jest przedmiot w codziennym świecie człowieka? Jak nadajemy mu wartość, dzięki której żyje? Zbiór przedmiotów codziennego użytku, wybranych przez 15 bohaterów książki „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie”, to 35 eksponatów funkcjonujących w domowym kontekście, mających zarówno subiektywną, jak i obiektywną wartość. Każdy z przedmiotów ma swoje znaczenie, inaczej widziane przez właścicieli i przez historyków designu, których perspektywy łączy ta wystawa. 

Pod hasłem „100%LoveOriginal“ Stowarzyszenie #loveOriginal zaprezentuje na swojej wystawie wybór przedmiotów stworzonych przez artystów i designerów. Przekazują w nich oni swoją osobowość i talent, wyrażają siebie, tworzą własne trendy, czerpią z tradycji i delektują się materiałami, pisząc historię wzornictwa użytkowego. W ten sposób Stowarzyszenie #loveOriginal chce po raz kolejny zaapelować do polskiego konsumenta o wybieranie oryginalnych produktów, a zarazem bojkot wnętrzarskich podróbek.

Naszą misją jest propagowanie etycznych zachowań konsumenckich. Tylko one tworzą podstawę swobodnej, twórczej pracy projektantów, sprzyjają rozwojowi kultury materialnej i pielęgnowaniu dziedzictwa.

przekonuje Berenike Milkowska-Milbrodt ze Stowarzyszenia #loveOriginal.

Organizatorzy szykują na wrzesień jeszcze wiele atrakcji – to m.in. specjalna, autorska selekcja ŁDF, prezentująca producentów z Polski, przygotowana przez czołowe polskie projektantki kolekcja dywanów Agnelli, zanurzona w tkance miejskiej wystawa fotograficzna „Mesydż” Dawida Furkota czy premiera wyjątkowego, łódzkiego słuchowiska dla dzieci.

                                                                               ***

Organizację Łódź Design Festival wspiera Łódzkie Centrum Wydarzeń oraz Miasto Łódź. ŁDF dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

15. Łódź Design Festival   LEPIEJ 2.0   16–19.09.2021 
lodzdesign.com 
makeme.lodzdesign.com 
musthave.lodzdesign.com 

                                                                               ***

Archiwalne artykuły dotyczące poprzednich edycji Łódź Design Festiwal znajdziecie tutaj:

    Więcej o:

Skomentuj:

Łódź Design Festival 2021. Dobre projektowanie, lepsze życie. 2 x ŁDF