Sypialnia na poddaszu: pomysły na aranżację pod skosami
Sypialnia na poddaszu to aranżacyjne wyzwanie. Z jednej strony taka lokalizacja pozwala na stworzenie przytulnej przestrzeni do wypoczynku, z drugiej obecność skosów narzuca pewne ograniczenia w kwestii wyboru mebli oraz ich ustawienia. O czym należy pamiętać, aby sypialnia na poddaszu była nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również funkcjonalna?
Sypialnia na poddaszu: funkcje
Projektowanie sypialni na poddaszu należy zacząć od przemyślenia, jakie funkcje - a co za tym idzie, również meble - znajdą się w tym pomieszczeniu. Większą swobodę aranżacyjną mamy w sytuacji, gdy planujemy tylko łóżko, szafki nocne i komodę. Poziom trudności wzrasta, kiedy chcemy tam zmieścić również toaletkę z siedziskiem oraz szafy ubraniowe - lub wręcz wydzieloną garderobę. Ustawienie mebli w sypialni na poddaszu musi też zapewniać możliwość swobodnego poruszania się, więc ciągi komunikacyjne nie mogą "biec" pod skosami.
Sypialnia na poddaszu: przechowywanie
Szafy, jako meble o największej wysokości, ustawiamy zwykle przy ścianie z drzwiami. Podobnie lokalizujemy garderobę w obrębie pomieszczenia, jeśli powierzchnia sypialni na poddaszu na to pozwala. Zamiast uchylnych drzwi w garderobie zdecydowanie lepszym pomysłem będą przesuwne lub zasłona umieszczona na szynie na suficie - takie rozwiązanie przy okazji sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Przechowywanie ubrań możemy zorganizować też w zabudowie meblowej pod skosami. Ta opcja najczęściej wymaga pomocy stolarza, który wykona meble na wymiar - ale możemy też podjąć się tego zadania na własną rękę. Zaczynamy od pomysłu na podział szafek, ich styl i wykończenie. Rozrysowujemy (wraz z wymiarami) poszczególne elementy, przeliczamy potrzebną liczbę i rodzaj, a następnie zamawiamy wszystko na przykład w hurtowni materiałów meblowych. Elementy składamy samodzielnie w naszej sypialni na poddaszu według przygotowanego wcześniej projektu.
Zobacz także...
Sypialnia na poddaszu: ustawienie łóżka pod skosami
W sypialni na poddaszu ustawienie łóżka narzuca się samo - szczególnie w przypadku skromnego metrażu. Położenie pod skosami nie jest jednak zalecane - skos tuż nad głową sprawia, że zaczynamy odczuwać przytłoczenie, a wypoczynek staje się o wiele mniej komfortowy. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zabudowanie tych miejsc szafkami na wymiar lub ustawienie koszy do przechowywania. Sypialnia na poddaszu, podobnie jak każda inna, powinna być pozbawiona telewizora. Jego obecność zakłóca higienę snu, na dłuższą metę może nawet powodować bezsenność.
Zobacz także...
Aranżacja na poddaszu: jak zbudować klimat wnętrza?
W pomieszczeniu przeznaczonym do nocnego wypoczynku należy umiejętnie zaplanować oświetlenie - powinno być subtelne i nie razić w oczy, kiedy będziemy leżeć w łóżku. W sypialni na poddaszu sprawdzi się kilka źródeł światła - przy czym każda oprawa powinna mieć klosz rozpraszający strumień. Na szafkach lub stolikach nocnych ustawmy nieduże lampki - ich miejsce mogą też zająć kinkiety na ścianie przy łóżku, najlepiej z możliwością regulacji kąta padania światła, co przydaje się przy czytaniu przed snem. Światło górne nie jest niezbędne w sypialni na poddaszu - lampę sufitową z powodzeniem zastąpi stojąca na podłodze. Pomoże stworzyć przytulny klimat we wnętrzu, sama w sobie może też być ciekawą dekoracją.
Ciepły charakter aranżacji zapewnią też tekstylia - gruby pled na łóżku, duża liczba poduszek, tapicerowany zagłówek, miękkie zasłony na oknach oraz abażury lamp. Pamiętajmy też o dywanie - popularny "włochacz" świetnie uzupełni aranżację sypialni na poddaszu. Duże znaczenie ma dobór kolorów - powinny być stonowane, najlepiej z palety barw nawiązujących do natury. Unikajmy czerwieni - ma działanie pobudzające, nie jest zatem wskazana we wnętrzu przeznaczonym do odpoczynku.
Zobacz także...
- Więcej o: