Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Małe zwierzęta domowe

AI/Ilona Boszko/MŚ

Małe zwierzęta domowe są coraz bardziej popularne wśród rodzin, które szukają towarzystwa i przyjaciela do zabawy dla swoich dzieci. Są to zwierzęta, które zazwyczaj łatwo można utrzymać w domu i nie wymagają dużej przestrzeni. W tym artykule omówimy najpopularniejsze małe zwierzęta domowe oraz ich zalety i wady.

Małe zwierzęta domowe
Małe zwierzęta domowe - królik
Catherine Southhouse/Shutterstock

Królik miniaturka

Króliki są bardzo delikatne i wrażliwe, nie wolno ich na siłę przytulać, a klatka powinna być ustawiona w cichym miejscu. To jego azyl - miejsce odpoczynku, jadalnia i toaleta. W swoim domku zwierzątko powinno dobrze się czuć i swobodnie poruszać: kicać, stawać, odwracać się - minimalne rozmiary to 100 cm dł., 50 cm szer. i 40 cm wys. Najlepsze będzie dno plastikowe. Królik lubi się chować, więc w klatce dobrze jest umieścić domek, najlepiej drewniany. Nie należy trzymać królika w akwarium.

Menu. Od czasu do czasu można królikowi podawać (w niewielkich ilościach) niektóre świeże owoce i warzywa. Uzupełnieniem diety powinny być gałązki - gryząc je, pupil ściera zęby. Do tego celu służą też specjalne kolby. Królikowi jest potrzebny paśnik na siano, miseczka na suchy pokarm oraz poidełko z wodą. Zwierzątko należy karmić o regularnych porach. Podstawą pożywienia jest siano i suszone zioła, dodatkowo można podawać sprzedawaną w sklepach zoologicznych suchą karmę, zwierającą wszystkie niezbędne składniki.

Wyposażenie klatki. Klatkę należy podzielić na dwie części: toaletową i wypoczynkową. W części toaletowej najlepiej wysypać żwirek, który wchłania mocz i niweluje przykry zapach. W wypoczynkowej można położyć ciepły kocyk albo wyłożyć ją sianem. Królik będzie miał miękko. UWAGA! To rozwiązanie nie sprawdzi się, jeżeli pupil będzie załatwiał na sianie swoje potrzeby fizjologiczne. Wtedy siano stanie się niebezpieczne dla zwierzaka, gdyż mogą się w nim lęgnąć larwy much.

Regularnie myjmy klatkę, wymieniajmy żwirek w toalecie i siano w części wypoczynkowej. Takie porządki należy robić mniej więcej raz na dwa tygodnie. Królików nie kąpiemy! Pamiętajmy za to o regularnym szczotkowaniu futerka i przycinaniu pazurków.

Małe zwierzęta domowe
Małe zwierzęta domowe - chomik
TShaKopy/Shutterstock

Chomiki syryjskie

Chomiki to niewielkie oraz łatwe i tanie w utrzymaniu zwierzęta domowe. Są one bardzo czyste i nie potrzebują dużo przestrzeni. Chomiki są łatwe w pielęgnacji i wymagają tylko odpowiedniej diety oraz zabawy. Jednakże chomiki są mniej towarzyskie niż koty czy psy, więc nie są odpowiednie dla osób szukających zwierząt do głaskania i przytulania. Chomiki to zwierzęta stadne, dlatego warto kupić kilka i od razu większą klatkę.

Podstawowym wyposażeniem klatki będzie domek dla gryzoni, kuweta dla chomików, miseczki na jedzenie i poidło na wodę. Na dno klatki sypiemy odpowiednią ściółkę dla gryzoni. Żyją około 2 lat. Chomiki syryjskie pochodzą z Azji Mniejszej. Można je trzymać pojedynczo.

Trzeba zapewnić im odpowiedni wybieg lub zabezpieczyć teren, po którym się poruszają, by nie stała się im krzywda (lub żeby nie schowały się w ciasnym kącie). Chomiki karłowate potrzebują klatek o wielkości co najmniej 60x40 cm, zaś syryjskie – co najmniej 80x40 cm.

Chomik syryjski jest roślinożernym gryzoniem i jego dieta powinna składać się głównie z wysokiej jakości suchych karm dla gryzoni, które można kupić w sklepie zoologicznym. Warto wybierać karmy bogate w błonnik, ponieważ pomaga to w utrzymaniu zdrowia układu trawiennego chomika. W diecie chomika powinny również znaleźć się warzywa i owoce, takie jak marchewka, brokuły, sałata, jabłka i banany. Pamiętaj, aby ograniczyć ilość cukru i tłuszczu w diecie chomika, ponieważ mogą one prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych. Woda świeża i czysta powinna być zawsze dostępna dla chomika.

Małe zwierzęta domowe
Małe zwierzęta domowe - świnki morskie
Hinzefoto/Shutterstock

Świnki morskie

Świnki morskie to popularne zwierzęta domowe i mogą żyć od 5 do 8 lat w dobrych warunkach pielęgnacyjnych. Jednak niektóre osobniki mogą żyć dłużej lub krócej w zależności od swojego zdrowia, genetyki, diety i środowiska, w którym żyją. Ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią dietę, wodę do picia, regularną opiekę weterynaryjną. 

Cavia (świnka morska) Pochodzi z Ameryki Południowej. Łatwo się oswaja i lubi towarzystwo człowieka. Jest zwierzęciem stadnym i źle znosi samotność. Jeśli trzymamy tylko jedną sztukę, powinniśmy poświęcać jej sporo czasu. Klatka dla świnki powinna być duża - najlepiej taka, jak dla królika miniaturki.

Świnki morskie są roślinożerne, więc powinny być karmione przede wszystkim świeżymi warzywami i owocami, takimi jak: sałata (najlepiej ciemnozielona, takie jak rukola, endywia, liście szpinaku), papryka (najlepiej czerwona lub zielona), ogórek, marchew, dynia, brokuły, kalafior, koper włoski, pietruszka, jabłka, truskawki, maliny.

Nie można karmić świnki morskiej jednym rodzajem jedzenia, ale podawać różne warzywa i owoce w celu zapewnienia odpowiedniej ilości składników odżywczych. W diecie świnki morskiej powinna być również obecna siano, które stanowi ważne źródło błonnika, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. W sklepach zoologicznych można kupić specjalne mieszanki karmy dla świnki morskiej, ale powinny być one traktowane jako uzupełnienie diety, a nie podstawowe źródło pożywienia.

Małe zwierzęta domowe
Małe zwierzęta domowe - rybki. Akwarium słodkowodne
Bukhta Yurii/Shutterstock

Rybki akwariowe

Poszukując współlokatorów do małego mieszkania, którzy nie będą gubić sierści, czy też wymagać opieki ze strony swoich opiekunów, warto rozważyć hodowlę rybek akwariowych. Są to bowiem stworzenia, które nieraz zachwycają swoim wyglądem, a ich obserwacja to czysta przyjemność, która może towarzyszyć odpoczynkowi po całym dniu pracy.

Pięknie zaaranżowane akwarium może stać się wspaniałą ozdobą całego mieszkania. Mieszkańcy zbiornika nie wymagają wiele uwagi, dlatego bez problemu mogą spędzić nawet cały dzień w samotności. Dziecko nie ma jednak możliwości bezpośrednich interakcji z rybkami.

Akwarium może być słodkowodne lub słonowodne - każde z nich będzie wymagało innej pielęgnacji, roślin, ryb. Zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu jest akwarium słodkowodne.

W zależności od gatunku ryb akwariowych, ich preferencji żywieniowych oraz wielkości i typu akwarium, dieta może się różnić. Ogólnie jednak, większość ryb akwariowych potrzebuje zróżnicowanej diety składającej się z suchych pokarmów w postaci płatków, granulek, tabletek, a także żywych lub mrożonych pokarmów takich jak dafnie, krewetki, larwy owadów czy robaki.

Jeśli chodzi o ilość karmienia, to zazwyczaj zależy to od gatunku ryb i ich aktywności. W przypadku większości ryb wystarczy karmić raz lub dwa razy dziennie, jednak niektóre gatunki wymagają częstszych posiłków. Warto pamiętać, że nadmierne karmienie może prowadzić do zanieczyszczenia wody w akwarium, dlatego ważne jest, aby dostarczać rybom odpowiednią ilość karmy.

Małe zwierzęta domowe
Małe zwierzęta domowe - rybki. Akwarium słonowodne
Dobermaraner/Shutterstock

Zwierzątko domowe - papużki faliste

Papużki faliste (Melopsittacus undulatus) to niewielkie ptaki z rodziny papugowatych, które są popularnymi zwierzętami domowymi. Są one pochodzenia australijskiego i występują w naturalnym środowisku na terenie całego kontynentu, z wyjątkiem pustyni.

Papużki faliste są bardzo towarzyskie i inteligentne, co sprawia, że są one świetnymi zwierzętami domowymi. Są łatwe w hodowli i można je trzymać w klatce lub wolierze. Należy jednak pamiętać, że są to ptaki, które potrzebują odpowiedniej opieki i uwagi, w tym regularnego karmienia i dbałości o higienę klatki.

Papużki faliste są znane z charakterystycznego upierzenia, które w naturze jest zwykle zielone z czerwonymi plamami na twarzy. Jednak w hodowli wyhodowano wiele odmian kolorystycznych, które różnią się kolorami piór. Wielu właścicieli papużek falistych uczy swoje ptaki różnych sztuczek, takich jak powtarzanie słów lub śpiewanie piosenek.

Należy jednak pamiętać, że papużki te są gatunkiem stadnym, a ich naturalnym środowiskiem są duże stada. Dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią stymulację, w tym możliwość latać po pomieszczeniu lub wolierze, a także kontakt z innymi ptakami swojego gatunku.

Małe zwierzęta domowe
Papużka falista
Thomas Skjaeveland/Shutterstock

Bez względu na to, jakie małe zwierzę domowe wybierzemy, pamiętajmy, że każde zwierzę potrzebuje pielęgnacji, odpowiedniego żywienia i bezpiecznego miejsca. Tylko odpowiednie warunki do życia zwierząt domowych zapewnią im zdrowie, a nam zadowolenia z towarzystwa małego kompana. A jeśli planujemy zakup małych zwierząt dla swojego dziecka, pamiętajmy, aby regularnie sprawdzać, czy dane zwierzę jest odpowiednio pielęgnowane. I niech to nie będą egzotyczne zwierzęta - ich hodowla jest bardziej wymagająca, szczególnie w warunkach domowych. Z kolei w trosce o własny komfort wybierzmy zwierzę, które prowadzi dzienny tryb życia - wtedy nie będzie hałasowało w nocy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Małe zwierzęta domowe