Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Malinojeżyna

Robert Gutowski

Sadzić, czy nie sadzić – oto jest pytanie. W przypadku malinojeżyny to pytanie bardzo stosowne. Nie wszyscy amatorzy jej wyjątkowego smaku są bowiem w stanie później uporać się z tą silnie rozrastająca rośliną.  Malinojeżyna kusi jednak dużymi, bardzo smacznymi owocami, które są źródłem wielu witamin; Wit. C, a także żelaza i fosforu. Można ją mrozić, wykorzystywać do przetworów, soków, a nawet win. Chcecie posadzić w swoim ogródku malinojeżynę? Dowiedzmy się o niej czegoś więcej.

Owoce malinojeżyny Idealny owoc na wszelkie przetwory i do bezpośredniego spożycia. Plonowanie ma tak obfite, jak to u jeżyn bywa, ale łagodniejszy smak.
Owoce malinojeżyny Idealny owoc na wszelkie przetwory i do bezpośredniego spożycia. Plonowanie ma tak obfite, jak to u jeżyn bywa, ale łagodniejszy smak.
Fot. Shutterstock

Malinojeżyna - odmiany

Malinojeżyna to wyhodowana w Szkocji krzyżówka dwóch gatunków: maliny właściwej (Rubus idaeus) oraz jeżyny krzewiastej (Rubus fruticosus). Uprawiana jest głównie amatorsko. W Polsce popularne są odmiany: Tayberry,  Buckingham Tayberry, Loganberry, Tayberry Medana Rubus.

MALINOJEŻYNA ODMIANA 'TAYBERRY'
MALINOJEŻYNA ODMIANA 'TAYBERRY'
Fot. Józef Gwozdecki

Malinojeżyna 'Tayberry'

Tayberry to popularna odmiana malinojeżyny. Posiada długie, wiotkie pędy, które odziedziczyła po jeżynie oraz duże, czerwone bądź bordowe owoce jak malina. Jak każda odmiana malino jeżyny, owocuje na pędach dwuletnich od lipca do sierpnia. Owoce są bardzo słodkie oraz soczyste i znajdują wiele zastosowań w kuchni. Można je jeść bezpośrednio z krzaka, ale także przyrządzić z nich dżemy, soki i wina. Możemy je także mrozić.

Malinojeżyna 'Buckingham Tayberry'

Buckingham Tayberry to ciesząca się dużym powodzeniem bezkolcowa wersja malinojeżyny Tayberry. Kwitnie w czerwcu, a owocuje od lipca do sierpnia. Posiada duże, ciemnoczerwone owoce, które mają takie samo zastosowanie jak Tayberry. Buckingham Tayberry jest dość odporna na choroby i nie wymaga specjalnej gleby. Krzak może osiągnąć wysokość do 3 m, warto o tym pamiętać sadząc ją w swoim ogródku.

Malinojeżyna 'Loganberry'

Odmianę Loganberry, która przybyła do nas z Ameryki, charakteryzują podłużne owoce o zgaszonej czerwonej barwie, które smakiem są bardziej zbliżone do jeżyny niż maliny. Możemy je zrywać od lipca do sierpnia. Loganberry owocuje bardzo obficie. Krzew silnie się rozrasta, więc potrzebuje dużo miejsca w naszym ogrodzie. Pamiętajmy o silnym cięciu rośliny.

Malinojeżyna 'Tayberry Medana Rubus'

Tayberry Medana Rubus to lubiana odmiana ze względu na bardzo obfite plony i dużą odporność na choroby. Owoce tej odmiany są podłużne, ciemnoczerwone, bardzo słodkie i aromatyczne. Można je zbierać od połowy lipca do końca sierpnia. Tak, jak poprzedniczki, charakteryzuje ją silny wzrost, dlatego warto pamiętać o tym przy planowaniu miejsca sadzenia, a także o regularnym przycinaniu. Pędy Tayberry Medana Rubus są bardzo długie i kolczaste, warto przy nich zastosować podpory.

Malinojeżyna czarna

Istnieje odmiana malinojeżyny o owocach ciemnobordowych, wpadających w czerń. To Boysenberry. Charakterystyczny dla tej odmiany jest wyjątkowy smak owoców, które same w sobie są bardzo duże, bo osiągają nawet 6 cm. Tak jak inne odmiany bardzo szybko rośnie i dodatkowo wyróżnia się dużą tolerancją na mrozy.

Malinojeżyna bezkolcowa

Jeżeli szukamy bezkolcowych malinojeżyn, szukajmy odmian: Buckingham Tayberry i Loganberry. Ich owoce są równie smaczne, co odmian z kolcami, a nie będą tak uciążliwe podczas ich przycinania, bezpieczniejsze dla dzieci i małych zwierząt domowych.

Malinojeżyna – opinie

Uprawa malinojeżyny na szeroką skalę jest mało opłacalna, dlatego swoje miejsce znajduje głównie w ogródkach ogrodników amatorów. Jest bardzo popularna, ale posiada swoje wady. Zaglądając na specjalistyczne fora ogrodnicze spotkamy się więc z wieloma skrajnymi opiniami na temat malinojeżyn. Z jednej strony hodowcy zachwycają się ich niepowtarzalnym smakiem, z drugiej narzekają na szybki, ciężki do opanowania wzrost i zmęczeni ciągłym przycinaniem, usuwają rośliny. Przed posadzeniem malinojeżyny we własnym ogrodzie warto więc poczytać na jej temat, aby nie była dla nas bardziej kłopotliwa niż miała przynosić z plonów.

Malinojeżyna – sadzonki

Sadzonki malinojeżyny są powszechnie dostępne w sklepach ogrodniczych, hipermarketach, a nawet dyskontach spożywczych. Bardzo duży wybór różnych odmian i zarazem dokładne informacje o nich znajdziemy w sklepach internetowych. Spotkamy się z dwoma rodzajami sadzonek: z gołym korzeniem i ukorzenione w donicy z ziemią. 

Malinojeżyna - jak sadzić?

Sadząc malinojeżynę musimy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Po pierwsze, malinojeżyna silnie się rozrasta, także musimy jej zostawić sporo miejsca (sadząc malinojeżynę w szpalerze trzeba zachować przynajmniej metrowe odstępy między sadzonkami) i później odpowiednio przycinać. Jej pędy można także prowadzić po pergoli, niektóre odmiany będą potrzebowały podpór. Po drugie, roślina ta preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatru. Ponieważ nie toleruje dużych mrozów, w niektórych regionach Polski będzie potrzebowała okrycia na zimę. Warto też nie pozostawiać po sadzeniu dołka wokół pnia, aby zbierająca się woda nie przymroziła rośliny. Malinojeżyna lubi żyzną ziemię o lekko kwaśnym odczynie, ale niektóre odmiany będą silnie się rozrastały pomimo braku tych warunków. Ważne, aby podłoże nie było gliniaste, ale nie może być też zbyt piaszczyste. Sadzonki malinojeżyny wysadzamy wiosną lub jesienią (z gołymi korzeniami) lub przez cały sezon ogrodniczy (ukorzenione w doniczkach z ziemią).

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Malinojeżyna