Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Aranżacja wnętrz. Mieszkanie architekta wnętrz z miedzianymi dodatkami

Ewa Staręga, Agnieszka Konieczna

Urządzając swoje mieszkanie i zarazem domowe biuro, architektka wnętrz musiała pogodzić duże wymagania estetyczne z niewielkim budżetem, jakim dysponowała. Znajomość branży budowlanej była w tym pomocna, ale jednocześnie utrudniała trochę podejmowanie decyzji.

miedziane dodatki w salonie
Projekt salonu, jak i całego mieszkania jest odzwierciedleniem teorii projektantki Agnieszki Koniecznej, która głosi, że najlepsze wnętrza łączą w sobie piękno, funkcjonalność i indywidualizm. Architektka zaprojektowała mieszkanie w duchu łączenia nowoczesności z klasyczną elegancją. (fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk)
fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk

Agnieszka Konieczna, właścicielka pracowni architektonicznej Ambience. Interior Design wraz z mężem Michałem kupili mieszkanie w nowym bloku wkomponowanym w krakowskie osiedle z wielkiej płyty. – Osobiście bardzo lubię to połączenie – przyznaje architektka – bo chociaż wielka płyta nie grzeszy pięknem, to jednak osiedla z lat 70. były projektowane z uwzględnieniem zieleni, skwerków, przestrzeni wspólnych i ścieżek. Pod tym względem są bardziej przyjazne do życia niż wiele współczesnych osiedli.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Właściciele mieli do dyspozycji budżet może nie największy, ale pozwalający na zrobienie mebli na zamówienie i zastosowanie materiałów dobrej jakości. Realizacja projektu kosztowała ich ok. 90 tys. złotych (Kraków, 2017 r.), łącznie z robocizną, materiałami budowlanymi i całym wyposażeniem. – Dla wielu osób będzie to duża kwota, ale musicie mi wierzyć, że urządzanie wnętrz to trochę taka skarbonka bez dna. Nie ma takich pieniędzy, których nie da się wydać – przekonuje architektka.

Zapytana o to, czy woli projektować dla siebie czy dla inwestorów, odpowiada: – Myślę, że zdecydowanie łatwiej jest projektować dla klienta. Największym problemem było dla mnie ciągle powtarzające się pytanie: a może w innym sklepie znajdę coś jeszcze ładniejszego, inny stolik czy umywalkę? Te dylematy sprawiły, że praca nad projektem trwała dużo dłużej niż powinna.

Mieszkanie architekta - aranżacja salonu i kuchni

Układ pomieszczeń zaproponowany przez dewelopera okazał się na tyle funkcjonalny, że nie trzeba było w niego znacząco ingerować. W jednej z dwóch sypialni projektantka urządziła swoją pracownię: – To była świetna decyzja – mówi. – Pracuję w domu i jest to dla mnie fantastyczna wygoda. Gdy jestem w gabinecie, to pracuję. Gdy tylko z niego wychodzę, to tak jakbym wychodziła z klasycznego biura i „wracała” do domu. Tyle, że mój dom jest za progiem.

Agnieszka przearanżowała część dzienną, w której aneks kuchenny był przewidziany przez dewelopera zaraz przy wejściu. Teraz został zamieniony miejscami ze strefą wypoczynku. Nowy układ bardzo dobrze sprawdza się szczególnie przy przyjmowaniu gości, którzy nie muszą za każdym razem przechodzić przez kuchnię. Ponadto przestrzeń przeznaczona na gotowanie i jedzenie została dzięki tej zmianie doświetlona światłem dziennym.

Pomysł na kolory we wnętrzach

We wnętrzach bazę stanowią neutralne barwy, a uzupełniają je szykowne miedziane i marmurowe dodatki. W kolorystyce przeważa biel, szarość, czerń i głęboki granat, który pojawia się w tapicerowaniu łóżka. Pomysł na kolor miedzi zrodził się dzięki inspiracjom podejrzanym w internecie. – Uznałam, że takie akcenty ożywią szarą kolorystykę i wprowadzą elegancję – wspomina projektantka. Poza tym miedziane dodatki nie były kosztowne, tak więc – mieszcząc się w budżecie – udało się dzięki nim uzyskać wnętrze z klasą, ale bez efektu pałacu w bloku. 

Zobacz także: Projekt mieszkania 50 m kw. w Warszawie >>

salon z aneksem kuchennym
Fronty szafek mają odcień jasnej szarości. Blat z białej płyty laminowanej marki Egger projektantka skontrastowała z eleganckimi płytkami marmurowymi Tubądzin/Paris Madeleine. (fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk)
fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk
białe meble w kuchni
Styk czarnej ściany z białą linią zabudowy kuchennej jednoznacznie wyznacza granicę. między dwoma strefami wnętrza – kuchnią i salonem. Ściana została pomalowana farbą tablicową z myślą o rysunkach, które właścicielka będzie mogła wykonać w wolnej chwili. (fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk)
fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk
Miedziane lampy wiszące
Miedziane dodatki – miedziane lampy, nogi stolika kawowego, świeczniki – mocno widoczne zwłaszcza w zestawieniu z neutralną szarością i bielą sprawiają, że wnętrze jest szykowne. (fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk)
fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk
Aranżacja sypialni w niebieskich kolorach
Sypialnia zaskakuje połączeniem przytulnego wystroju, który tworzy tapicerowane łóżko, stylizowana toaletka czy delikatne zasłony, z intrygującą w odbiorze tapetą marki Wonderwall. (fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk)
fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk
Tapicerowane łóżko
Łóżko tapicerowane w intensywnej niebieskiej barwie materiału (sklep BRW, model Wiktoria) w połączeniu z otaczającą szarością ożywia pomieszczenie. (fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk)
fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk
Szare ściany w sypialni
Szare ściany w sypialni są wspaniałym, neutralnym tłem dla innych kolorów. (fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk)
fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk
Aranżacja łazienki
Płytki marki Paradyż My Way Agat są mocnym elementem wystroju wnętrza łazienki. W połączeniu z dużymi lustrzanymi drzwiami szafy gospodarczej i nowoczesnym oświetleniem w szklanych oprawach tworzą elegancki klimat. (fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk)
fot. Michał Skorupski, stylizacja Agnieszka Wrodarczyk
Rzut mieszkania
Rzut mieszkania w Krakowie; powierzchnia 57 m2. Projekt wnętrza wykonała architekt wnętrz Agnieszka Konieczna, która prowadzi Pracownię Ambience. Interior Design, www.ambience.com.pl (rys. Delfina Grzelak)
Rys. Delfina Grzelak

Skomentuj:

Aranżacja wnętrz. Mieszkanie architekta wnętrz z miedzianymi dodatkami