Aranżacja wnętrz. Mieszkanie architekta wnętrz z miedzianymi dodatkami
Urządzając swoje mieszkanie i zarazem domowe biuro, architektka wnętrz musiała pogodzić duże wymagania estetyczne z niewielkim budżetem, jakim dysponowała. Znajomość branży budowlanej była w tym pomocna, ale jednocześnie utrudniała trochę podejmowanie decyzji.
Agnieszka Konieczna, właścicielka pracowni architektonicznej Ambience. Interior Design wraz z mężem Michałem kupili mieszkanie w nowym bloku wkomponowanym w krakowskie osiedle z wielkiej płyty. – Osobiście bardzo lubię to połączenie – przyznaje architektka – bo chociaż wielka płyta nie grzeszy pięknem, to jednak osiedla z lat 70. były projektowane z uwzględnieniem zieleni, skwerków, przestrzeni wspólnych i ścieżek. Pod tym względem są bardziej przyjazne do życia niż wiele współczesnych osiedli.
Ile kosztuje wykończenie mieszkania?
Właściciele mieli do dyspozycji budżet może nie największy, ale pozwalający na zrobienie mebli na zamówienie i zastosowanie materiałów dobrej jakości. Realizacja projektu kosztowała ich ok. 90 tys. złotych (Kraków, 2017 r.), łącznie z robocizną, materiałami budowlanymi i całym wyposażeniem. – Dla wielu osób będzie to duża kwota, ale musicie mi wierzyć, że urządzanie wnętrz to trochę taka skarbonka bez dna. Nie ma takich pieniędzy, których nie da się wydać – przekonuje architektka.
Zapytana o to, czy woli projektować dla siebie czy dla inwestorów, odpowiada: – Myślę, że zdecydowanie łatwiej jest projektować dla klienta. Największym problemem było dla mnie ciągle powtarzające się pytanie: a może w innym sklepie znajdę coś jeszcze ładniejszego, inny stolik czy umywalkę? Te dylematy sprawiły, że praca nad projektem trwała dużo dłużej niż powinna.
Mieszkanie architekta - aranżacja salonu i kuchni
Układ pomieszczeń zaproponowany przez dewelopera okazał się na tyle funkcjonalny, że nie trzeba było w niego znacząco ingerować. W jednej z dwóch sypialni projektantka urządziła swoją pracownię: – To była świetna decyzja – mówi. – Pracuję w domu i jest to dla mnie fantastyczna wygoda. Gdy jestem w gabinecie, to pracuję. Gdy tylko z niego wychodzę, to tak jakbym wychodziła z klasycznego biura i „wracała” do domu. Tyle, że mój dom jest za progiem.
Agnieszka przearanżowała część dzienną, w której aneks kuchenny był przewidziany przez dewelopera zaraz przy wejściu. Teraz został zamieniony miejscami ze strefą wypoczynku. Nowy układ bardzo dobrze sprawdza się szczególnie przy przyjmowaniu gości, którzy nie muszą za każdym razem przechodzić przez kuchnię. Ponadto przestrzeń przeznaczona na gotowanie i jedzenie została dzięki tej zmianie doświetlona światłem dziennym.
Pomysł na kolory we wnętrzach
We wnętrzach bazę stanowią neutralne barwy, a uzupełniają je szykowne miedziane i marmurowe dodatki. W kolorystyce przeważa biel, szarość, czerń i głęboki granat, który pojawia się w tapicerowaniu łóżka. Pomysł na kolor miedzi zrodził się dzięki inspiracjom podejrzanym w internecie. – Uznałam, że takie akcenty ożywią szarą kolorystykę i wprowadzą elegancję – wspomina projektantka. Poza tym miedziane dodatki nie były kosztowne, tak więc – mieszcząc się w budżecie – udało się dzięki nim uzyskać wnętrze z klasą, ale bez efektu pałacu w bloku.
Zobacz także: Projekt mieszkania 50 m kw. w Warszawie >>
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Aranżacja apartamentu - 90 m2 w stylu klasycznym
Projekt mieszkania 50 m kw. w Warszawie
Projekt mieszkania dla singla. Dwa pokoje i otwarta na salon kuchnia bez okna
90-metrowe mieszkanie w Łodzi z dekoracyjną cegłą w roli głównej
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie