Mini boisko w ogrodzie
Ogrodowe mini boisko to pomysł wart realizacji i z pewnością wniesie dużo śmiechu i radości do domowej codzienności oraz urozmaicenia podczas wakacji w ogrodzie czy na działce. Możliwość gry w piłkę nożną, kosza, siatkówkę, nieco zapomnianego badmintona czy tez uprawiania gimnastyki sprawi przyjemność dzieciom i dorosłym, a głównie zapewni formę aktywnego spędzania czasu.
Korzyści z posiadania własnego mini boiska jest bez liku, ale takie mini boisko przede wszystkim zachęca do ruchu po miesiącach zimowego lenistwa i po okresie ścisłych ograniczeń spowodowanych sytuacją epidemiczną. Jest też bezpieczną przestrzenią do uprawiania aktywnej rekreacji w ograniczonym gronie. Potrzebny jest tylko pomysł na boisko, a następnie dbanie o niego.
Mini boisko w ogrodzie - jak zrobić?
Ogrodowe boisko to kwestia umowna, bo nie musi ono mieć przepisowych wymiarów ani profesjonalnego, kosztownego podłoża. Boisko może powstać na trawniku – przydomowym, ogrodowym. Można po prostu wygospodarować przestrzeń na istniejącym już trawniku tak, by zapewnić dogodne warunki aktywności rekreacyjno-sportowej, a jednocześnie zapewnić roślinom w ogrodzie swobodę życia w przypadku, gdy boisko powstanie na terenie ogrodu.
Kontury boiska można oznaczyć na przykład linią z piasku. Kreatywność w tej kwestii nie ma granic, a we wszystkie prace „budowalne” i konserwatorskie można włączyć dzieci, które z pewnością z zapałem będą uczestniczyć w takim przedsięwzięciu.
W przypadku tworzenia od nowa trawiastego boiska, podłoże powinno być przygotowane dokładnie tak jak w procesie zakładania trawnika. Ważne, by teren był wyrównany i stabilnie utwardzony.
Prace należy zacząć od wyboru miejsca, a następnie powinno się oczyścić teren z kamieni, chwastów, liści, itp., przeprowadzić wałowanie, wysiać trawę – najlepiej trawą sportową lub ułożyć trawę z rolki. Wysiane nasiona należy przykryć cienką warstwą piasku lub torfu oraz wyrównać powierzchnię wałem. W przypadku trawy z rolki, płaty trawy należy układać ściśle obok siebie, zachowując stale ten sam kierunek wzrostu roślin (z włosem albo pod włos) i dobrze przyciskając je do gleby. Trawa ukorzeni się po upływie kilkunastu dni.
Mini boisko w ogrodzie - koszty
Podłoże trawiaste przydomowego boiska jest przede wszystkim tańsze w tworzeniu i utrzymaniu od tego ze sztuczną nawierzchnią. Przede wszystkim jest podłożem naturalnym, które zachowuje swoje wartości, jak produkcja tlenu czy stworzenie ogrodowego ekosystemu. Zaletą trawiastego podłoża jest też miękkość i dobra amortyzacja co jest bezpieczniejsze ze względu na ewentualne kontuzje i zdrowsze dla stawów, ale pod warunkiem, że podłoże jest dobrze wyrównane.
Mini boisko w ogrodzie - pielęgnacja
Pielęgnacja takiego boiska polega na bardzo regularnym koszeniu, nawadnianiu, nawożeniu i ewentualnie na renowacji fragmentów, które mogą ulec podniszczeniu wskutek częstego deptania. Zatem zasady są takie same jak w przypadku trawnika i pielęgnacja boiska nie wymaga dodatkowego zaangażowania. Jedyną czynnością, którą naprawdę warto wykonywać bardzo systematycznie jest koszenie, by trawa była gęsta, miękka i nie za bardzo wyrośnięta.
Mini boisko w ogrodzie - koszenie
Jakość trawy na ogrodowym boisku ma kluczowe znaczenie dla jego użytkowników, zwłaszcza dzieci, dlatego ważna jest systematyczność koszenia. W sezonie intensywnej wegetacji roślin i przy sprzyjających warunkach jak w tym roku, powinno się kosić 2 razy w tygodniu lub co parę dni.
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest robot koszący, przeznaczony do koszenia powierzchni do 700 mkw i wyposażony w nowoczesne rozwiązania, które są idealnie dostosowane do ogrodowego boiska. Jego podstawową zaletą jest to, że kosi za człowieka i jednocześnie zapewnia ekologiczny sposób pielęgnacji trawy poprzez mikro mulczowanie.
Boisko dla dzieci w ogrodzie
Zadbane ogrodowe boisko może sprawić dzieciom i całej rodzinie radość, i zachęcić do aktywnie zdrowego spędzania wolnego czasu. Zapewni też wygodne warunki do przeprowadzania rodzinnych treningów i rozgrywek równolegle do Mistrzostw Europy w piłce nożnej!
- Więcej o:
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?
Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024
Deszczowy ogród – nowoczesny ekologiczny trend przydomowej przestrzeni
Zasady oświetlenia współczesnego ogrodu
Rośliny okrywowe czyli 18 roślin okrywowych zamiast trawnika