Modna kuchnia loftowa - zasady aranżacji wnętrz w stylu loft
Styl loftowy dobrze się sprawdza w aranżacji kuchni. W tym sezonie industrialny wystrój jest mocno ocieplony, dlatego spodoba się także wielbicielom nieco przytulniejszych wnętrz. Jak urządzić kuchnię w stylu loftowym?
Kuchnia: jak wprowadzić loftowy klimat we wnętrzach?
Nawet w bloku, apartamentowcu czy nobliwej kamienicy można urządzić kuchnię w industrialnym stylu. Aby nadać jej taki właśnie charakter, należy pozostawić na wierzchu (lub odkryć) metalowe przewody wentylacyjne, np. okapu. Jeśli nie mamy oryginalnej betonowej posadzki lub ceglanej ściany, możemy wykorzystać materiały doskonale je imitujące: okładziny, płytki, tapety. Nie musimy też szukać prawdziwego fabrycznego wyposażania, bo w sklepach znajdziemy wiele inspirowanych nim lamp, mebli, dekoracji. Pamiętajmy, że wystarczy kilka klimatycznych drobiazgów, by wnętrze nabrało modnego poprzemysłowego klimatu.
Kuchnia loft - co pasuje do takiej aranżacji?
Odkąd styl loftowy zaczął występować w nieco cieplejszej odsłonie, warto do kuchni wprowadzić więcej drewna. Drewniana podłoga, blat czy półki przełamią surową, chłodną stylistykę. Warto też wprowadzić do wnętrza rośliny - odrobina zieleni pasuje do każdej stylistyki. Mogą to być doniczki z ziołami, jak i powracające do łask paprotki. Pamiętajmy także o dodatkach - kubkach, pojemnikach czy talerzykach, za pomocą których można wnieść nieco ciepła i koloru do kuchni.
Kuchnia loftowa - meble kuchenne
Kuchnie loftowe najczęściej są urządzane z wykorzystaniem drewnianych mebli z metalowymi elementami. Industrialny klimat wprowadzą do aranżacji szafki na metalowych nogach oraz metalowa konstrukcja, podwieszana pod sufitem (nad wyspą kuchenną), z oświetleniem i miejscem na rośliny doniczkowe. Sprzęt AGD warto zostawić odkryty (nie chować go do zabudowy) - dzięki temu uzyskamy bardziej "roboczy" charaktery przestrzeni.
Meble kuchenne w loftowym stylu powinny być wolne od zbędnych zdobień. Warto postawić na fronty z drewna, ale industrialna kuchnia w nowoczesnej odsłonie może zawierać nawet meble lakierowane na wysoki połysk (białe, czarne lub szare - ale w odpowiednio zaaranżowanym wnętrzu sprawdzą się nawet czerwone). Dobrym pomysłem będzie wtedy drewniany blat - a przypadku drewnianych szafek - blat wykonany z betonu.
Kolory i materiały w stylu loft
Czym jeszcze charakteryzuje się kuchnia w stylu loft? Jakie elementy możemy wykorzystać, aby wprowadzić we wnętrzach klimat industrialny?
- beton architektoniczny na ściany - po odpowiedniej impregnacji zastąpi płytki,
- wiszące lampy - stylowe lampy w metalowych oprawach,
- stary parkiet,
- stonowane kolory - szare ściany świetnie komponują się z naturalnym odcieniem drewna,
- otwarta przestrzeń - w stylu industrialnym to podstawa,
- mniejsze elementy wyposażenia, które otrzymały nowe życie,
- prostota i minimalizm w zakresie dekoracji.
Styl industrialny a loftowy - czym się różnią?
Kuchnia industrialna bardziej niż kuchnia loft nawiązuje do surowych, pofabrycznych wnętrz. W pierwszej dominują: metal (również metalowa siatka), drewno nadgryzione zębem czasu, beton, cegły, elementy instalacji "biegnące" po ścianach i sufitach, duże, odsłonięte okna - najlepiej ze szprosami, żeberkowe grzejniki. W kuchni loftowej stosujemy więcej elementów zaczerpniętych z minimalizmu, bardziej spokojną kolorystykę, "tonujemy" pomysły zaczerpnięte z industrialnych projektów.
- Więcej o:
Meble modułowe do kuchni – nowoczesne rozwiązanie na miarę potrzeb
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Czarne AGD – elegancja i nowoczesność w aranżacji kuchni
Kuchnia w mieszkaniu na wynajem
Kawa na wiele sposobów - parzenie i podawanie
Blaty robocze EGGER Signature Selection: estetyka i funkcjonalność w kuchni
Ekologiczne przechowywanie żywności: jak dbać o środowisko i zdrowie?
Trendy kuchenne 2024/2025