Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu

Tekst: Patrycja Jezierska

Chcesz udekorować ciekawie ściany, ale nie masz pomysłu? Poniżej kilka inspiracji na dekorację ścian rzeczami, które każdy z nas ma w domu. Odpowiednio dobrane i zaaranżowane, mogą stać się prawdziwymi dziełami sztuki.

Pomysł na dekorację ściany
Pomysł na dekorację ściany
Ground Picture/Shutterstock

Dekoracja na ścianę z talerzy

Ozdobne porcelanowe talerze znów są modne. Udekorowanie nimi ścian to prosty i szybki sposób na ciekawą dekorację. Każdy talerz może mieć walor dekoracyjny. Mogą pojawić się jako pojedyncze egzemplarze lub w zestawieniu. To, jakie talerze umieścimy na ścianie zależy od naszej kreatywności. Możemy powiesić na ścianie te, przywiezione z dalekich podróży, przywodzące na myśl wakacje lub inne własnoręcznie zdobione. Taka dekoracja ścienna pasuje do różnych aranżacji wnętrz: od stylu orientalnego po styl prowansalski czy nowoczesny. Odpowiednio dobrane mogą wyglądać jak prawdziwe dzieła sztuki.

Ozdobne talerze Marimekko
Ozdobne talerze Marimekko
Fot. Marimekko

Książki w nietypowej roli

Niekoniecznie muszą to być książki, ale też stare zeszyty. Wystarczy otwartą w połowie książkę przykleić do tekturki lub cienkiej deski, tak żeby całość pozostawała stabilna. Taka dekoracja z książek na pewno zaskoczy każdego gościa w domu.

Książki na ścianie
Książki na ścianie
fot. bricobistro.com

Dekoracja ścienna inspirowana naturą

Ścianę można ciekawie ozdobić czerpiąc inspirację z natury. Można na niej powiesić uschniętą gałąź, a następnie przystroić ją np. lampkami, zdjęciami lub innymi ważnymi dla nas, ozdobnymi przedmiotami. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem może być podwieszenie większej gałęzi na grubym lnianym sznurze do sufitu tak, aby spełniała ona nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także funkcję użytkową np. zastępując stelaż na ubrania. Gałęzie można także wykorzystać do realizacji modnej ostatnio drabiny. Ozdobiona lampkami lub modnymi cotton balls, oparta o ścianę, bardzo dobrze wkomponuje się w surowe, rustykalne wnętrza inspirowane naturą. Do realizacji drabiny, oprócz gałęzi potrzebne będą gwoździe lub mocne lniane sznury oraz odrobina fantazji.

Pomysł na dekorację ściany
Pomysł na dekorację ściany
donneinpink.it

Zielnik na ścianie

Zielnik na ścianę to prosty i łatwy w realizacji pomysł na dekorację ścienną. Aby go zrobić, wystarczy pozbierać liście lub kwiaty i włożyć je do książki na dwa tygodnie, następnie ususzyć i przykleić do szyby ramki. Można powiesić jedną dużą ramę lub kilka mniejszych, w zależności od wielkości ściany oraz pomysłu na aranżację. Wybrane liście możemy również pomalować sprayem na różne kolory i poukładać w sposób abstrakcyjny lub symetrycznie. Taki zielony akcent doda każdemu wnętrzu życia i świeżości.

Pomysł na dekorację ściany
Pomysł na dekorację ściany
fot. Kinga Kolary-Skomro

Taca jako ozdoba ścienna

Tace zazwyczaj trzymamy w szufladach i kuchennych szafkach. Niektóre z nich są bardzo proste, minimalistyczne. Każdy z nas zapewne ma choć jedną tacę grawerowaną bądź zdobiona malowidłami. Dlaczego takich pięknych okazów nie wyeksponować na ścianie? Z powodzeniem zastąpią typowe obrazki i będą wyglądać jak współczesne dzieło sztuki.

Pomysł na dekorację ściany
Pomysł na dekorację ściany
fot. Brit+Co

Dekoracja na ścianę z tkanin

Kawałek wzorzystego materiału, folkowa chusta czy koronkowa serweta mogą kazać się świetnym rozwiązaniem na efektowną i prostą do zrobienia dekorację ścienną. Materiał można powiesić na karniszu, przymocować ozdobnymi śrubami lub umieścić w ozdobnej ramie. Równie dobrze może się prezentować ręcznie pomalowany kawałek płótna lub inna abstrakcyjna aranżacja z wybranych kawałków płótna. Warto pamiętać, aby kolory materiału były odpowiednio dobrane do wnętrza, a nie odwrotnie.

Pomysł na dekorację ściany
Pomysł na dekorację ściany
Fot. Ikea

Dekoracja ścienna z kapeluszy

Ściana to także ciekawe miejsce na pokazanie swojej kolekcji kapeluszy, akcesoriów lub ubrań przywiezionych z dalekich podróży. Kapelusze możemy podwiesić na małych haczykach, ubrania na ozdobnych wieszakach. Odpowiednio zaaranżowane pozwolą nie tylko zaoszczędzić niezbędne miejsce w szafie, ale także stworzyć oryginalną i ciekawą ozdobę.

Pomysł na dekorację ściany
Pomysł na dekorację ściany
fot. apartamentherapy.com

Wiklinowe kosze

Wiklinowe kosze plecione według tradycyjnych wzorów będą stanowić piękną ozdobę ścienną. Z wiklinowych wyrobów słyną przede wszystkim kraje południowe, np. Cypr. Można tam nabyć kolorowe kosze w rożnych rozmiarach, które zachwycają misternymi wzorami. Najlepiej taka dekoracja działa, gdy mamy co najmniej 3 kosze różnej wielkości. Ale im więcej tym lepiej. Będą nam przypominać o minionych wakacjach.

Pomysł na dekorację ściany
Pomysł na dekorację ściany
fot. bricobistro.com

Dekoracja łapacz snów

Kolejną ozdobą ścienną może być prosty w wykonaniu ręcznie robiony łapacz snów. Używany dawniej przez plemiona indiańskie jako amulet przedmiot, dziś jest popularną ozdobą wnętrz w stylu etnicznym. Do jego realizacji potrzebne będą: metalowe kółko, włóczka, piórka oraz koraliki. Przedmioty, które bez problemu powinniśmy znaleźć w naszym domowym zaciszu. Niezależnie od tego gdzie umieścimy amulet, wprowadzi on do naszego wnętrza ciekawy, etniczny charakter.

Pomysł na dekorację ściany
Pomysł na dekorację ściany
fot. Edyta Jabłońska/jabloniee.pl

A oto garść dodatkowych pomysłów na dekorację ściany:

Skomentuj:

Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu