Nowa Królowa w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie

Polskie Towarzystwo Różane, www.ptrosa.pl

Dla uczczenia Jubileuszu 50-lecia odbudowy, Zamek Królewski w Warszawie i jego Ogrody zyskują nową królową. Jej Wysokość ‘Królowa Warszawy’ to polska odmiana róży, która zostanie oficjalnie zaprezentowana podczas KRÓLEWSKIEJ WYSTAWY KWIATÓW, zaplanowanej w dniach 10-13 czerwca. Oficjalne nadanie imienia nowej odmianie odbędzie się w sobotę 12 czerwca w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie o godz.12:00. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Małgorzata Walewska.

Królewska Wystawa Kwiatów
Królewska Wystawa Kwiatów
Fot. PTR

KRÓLEWSKA WYSTAWA KWIATÓW pod hasłem ,,Muzeum w zgodzie z naturą” odbędzie się  w przestrzeni Arkad Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. Wiodące tematy - Róża i Bioróżnorodność będą pretekstem do stworzenia aranżacji i opowieści, które wprowadzą odwiedzających w pełne piękna i inspiracji światy: łąki, ziół, róż i ogrodowych inscenizacji oraz florystycznych dzieł w wykonaniu mistrzów sztuki układania kwiatów.

Wystawa pozwoli  zwiedzającym doświadczyć piękna, radości, pozytywnych emocji. Stanie się także odpowiedzią na potrzebę odreagowania stresu, interakcji i realnego doświadczenia spotkań po miesiącach ograniczeń i izolacji. Bogactwo barw, form, zapachów, nie tylko pobudzi zmysły i wyobraźnię, ale też podkreśli znaczenie bioróżnorodności, szacunku do natury i jej korzystny wpływ na nasze zdrowie i styl życia.

Wystawa łączy inspiracje przyrodą, historią sztuki, botaniczne fascynacje i odkrycia ogrodnicze. Jednocześnie nie pomija aktualnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu, koniecznością dbania o naturę i jakość życia mieszkańców miast. To wszystko stanie się kanwą dla artystycznej wyobraźni architektów krajobrazu, ogrodników i florystów, którzy łączą siły i talenty by w przestrzeni Arkad Kubickiego i Ogrodów zaaranżować wyjątkowe sceny, instalacje i kompozycje. 

Arkady podzielone zostały na strefy tematyczne. Każda z nich kryje inne przesłanie, prezentuje różne spojrzenie na ogród, kwiaty i sztukę. Ogrody z okazji Wystawy zyskają również nową odsłonę – zaprezentowane zostaną rzeźby, dekoracje różane i formy florystyczne W ich zakamarkach będzie można odkryć piękno form i niezwykłe niespodzianki, a także  odpocząć w zielonej przestrzeni.

Królewska wystawa kwiatów - Strefy Wystawy:

 • MOC BIORÓŻNORODNOŚCI  - naturalistyczna aranżacja pokazująca  piękno i wartości łąk i dzikich zbiorowisk
 • SIŁA ZIÓŁ - inspirowana klasztornym wirydarzem i zdobywaną od wieków wiedzą we współczesnym wymiarze
 • RÓŻ-NORODNOŚĆ - bogaty i różnorodny świat róż – od krzewów rabatowych, angielskich i miejskich po zachwycające kompozycje mistrzyni florystyki Małgorzaty Szwagiel
 • CZTERY PORY ROKU W OGRODACH - rzeźbiarska i florystyczna symbolika pór roku zatopiona w bujnej ogrodowej scenografii
 • FLORYSTYCZNE ARCYDZIEŁA - piękno i wyjątkowość kwiatów w interpretacji florystów pod kierunkiem mistrza florystyki Macieja Krzusa
 • MUZEUM NATURY - żywe obrazy kwiatowe inspirowane malarstwem w realizacji zespołu florystów pod wodzą mistrzyni florystyki Marioli Miklaszewskiej
 • ZIELONA STRONA MIASTA - miasto pełne zieleni, która jest integralnym i niezbędnym składnikiem tkanki miasta tworzącym jakościową przestrzeń życia jego mieszkańców
 • OGRODY ZAMKU  KRÓLEWSKIEGO W WARSZAWIE – nowe aranżacje, rzeźby i niespodzianki oraz instalacje florystyczne „Żywioły Natury” wykonane przez mistrzynie  florystyki Annę Kurnik, Izę Nobis oraz Magdalenę Kabała-Pachuc.
 • STREFA SPRZEDAŻY ulokowana w północnej części Ogrodów, z możliwością zakupu krzewów, róż, bylin, ziół, kwiatów, bukietów i ogrodowych akcesoriów.
 • KRÓLOWA WARSZAWY  - premierowa prezentacja nowej odmiany róży Zamku Królewskiego w Warszawie

 

 

Roża 'Królowa Warszawa'
Roża 'Królowa Warszawa'
Fot. PTR

                                                        

‘Królowa Warszawy’ – róża Zamku Królewskiego w Warszawie to niezawodna róża rabatowa o eleganckich, dużych kwiatach (średnica 12 cm) o barwie perłowego, bardzo delikatnego różu. W pełnym rozkwicie ukazuje złociste centrum pręcików, otoczone koroną pofalowanych płatków. Kwiaty ułożone w wiechy stopniowo się otwierają zapewniając długi okres dekoracyjności. Pachną korzennie i są odporne na uszkodzenia deszczem. Przycięte powtarzają pięknie kwitnienie. Krzewy są zgrabne, zwarte o wysokości 80-110 cm i szerokości 60-70 cm. Odmiana jest wysoce odporna na choroby grzybowe i w pełni mrozoodporna. Polecana zarówno do ogrodów jak i rabat parkowych. Autorem nowej odmiany jest Łukasz Rojewski – polski hodowca, pasjonat róż, założyciel i członek władz Polskiego Towarzystwa Różanego. Rodzice nowej odmiany to: [ (Morgengruss x Constance Spry) x (Morgengruss x Comte de Chambord) ].

W sobotę i niedzielę 12-13 czerwca w ramach bogatego programu wydarzeń odbędą się pokazy, prezentacje, plenerowe zabawy.

 

Królewska wystawa kwiatów - Informacje

Termin i miejsce:  10-13 czerwca 2021 r. Arkady Kubickiego, Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie

Organizator: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej

Wstęp na wystawę:  w godzinach 10.00 - 20.00, płatny 10,00 zł, ulgowy 5,00 zł

Wstęp do Ogrodów: w godzinach 10.00 - 21.00, bezpłatny 

Szczegóły:www.zamek-krolewski.pl, www.ogrody-krolewskie.pl

 

  Więcej o:

Skomentuj:

Nowa Królowa w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie