Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chrzest nowej, polskiej odmiany róży ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’

Polskie Towarzystwo Różane, www.ptrosa.pl

Polskie Towarzystwo Różane ma zaszczyt zaprosić na chrzest nowej róży 'Księżna Helena Radziwiłłowa', hodowli Łukasza Rojewskiego, który odbędzie się 3 lipca o 11:00 w Muzeum w Nieborowie, w dawnym amfiteatrze nieborowskim (przy domku ogrodnika). Uroczystość ma charakter otwarty – wszyscy zainteresowani są mile widziani.

Róża ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’
Róża ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’
Fot. PTR

Chrzest nowej, polskiej odmiany róży ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’

Będzie to upamiętnienie 200 setnej rocznicy śmierci założycielki ogrodu Arkadia. Matką chrzestną róży będzie przedstawicielka rodu Radziwiłłów. Czy bowiem można lepiej uczcić jakąś osobę, niż dedykując jej różę?

Postać założycielki parku romantycznego w Arkadii koło Nieborowa była wyjątkowa. Mowa tu o księżnej Helenie z Przeździeckich Radziwiłłowej - kobiecie inteligentnej, błyskotliwej, oryginalnej, słynącej z zamiłowania do sztuki. Swoją życiową pasję zrealizowała, tworząc niezwykłe miejsce osadzone w naturze. Świątynia Diany, Przybytek Arcykapłana czy Akwedukt, to budowle pozwalające zwiedzającym przenieść się w inne wymiary. Ze swej urody słynęła na całą Europę.  Od wczesnych lat miała siwe włosy, których biel kontrastowała ze świeżością cery. Ten rzadki typ urody często podkreślała, wpinając we włosy róże.

Helena Radziwiłłowa
Helena Radziwiłłowa
Fot. Archiwum

Róża ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’ 

Mieszaniec róży preriowej (R. setigera) i perskiej (Hulthemia persica). Rodzice  (‘The Sun & The Heart’ x ‘Erinnerung an Brod’).  Ekscentryczni rodzice i taka też róża. Jej inność, podobnie jak uroda Księżnej Heleny od razu przykuwa wzrok. Widoczny jest styl róż angielskich, jednak odmienny niż u róż Davida Austina.

Odróżnia ją niski wzrost oraz wyprostowane łodygi przykwiatowe. Kwiat bardzo duży w kolorze trudnym do określenia, pomiędzy purpurą i magentą, o silnym i trwałym zapachu róż damasceńskich. Róża ta jest wybitnie odporna na mrozy i nie wymaga okrywania na zimę. Liście skórzaste, szarozielone. Kwitnie wcześnie, jako jedna z pierwszych. Dorasta do 60 cm. Dobrze powtarza kwitnienie.

Hodowca – Łukasz Rojewski, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Różanego

PTR  - więcej informacji www.ptrosa.pl

Róża ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’
Róża ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’
Fot. PTR

Program imprezy

10.45 – zbiórka przed Pałacem w Nieborowie.
Pałac w Nieborowie i ogród przypałacowy założony w stylu francuskim.  Pałac to muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny).  Aktualnie w Nieborowie wystawiany jest obraz  Siemiradzkiego „Chopin w salonie księcia Antoniego Radziwiłła" z 1829 r. Obraz ten został wypożyczony z prywatnej kolekcji w Nowym Jorku. Polska publiczność, w zniewolonym zaborami kraju, mogła podziwiać to dzieło po raz ostatni w Krakowie w 1888 r. Po ponad stu trzydziestu latach obraz jest ponownie udostępniony we wnętrzach radziwiłłowskiego pałacu w Nieborowie. Więcej o: http://www.nieborow.art.pl/o-muzeum/

Adres: Muzeum w Nieborowie i Arkadii, ul. Lipowa 35, 99-416 Nieborów. Arkadia i pałac w Nieborowie to jedna instytucja, ale obiekty oddalone od siebie o kilka km, należały historycznie do rodziny Radziwiłłów.

11.00 – Chrzest róży 'Księżna Helena Radziwiłłowa' - hodowli Łukasza Rojewskiego w Nieborowie, w dawnym amfiteatrze nieborowskim (przy domku ogrodnika), wydarzenie upamiętniające 200 rocznicę śmierci założycielki Arkadii.

12.30 – Spotkanie w Arkadii – miejsce spotkania: parking przed wejściem do parku. Arkadia to park w stylu angielskim, nurt sentymentalno-romantyczny, założona w 1778 roku przez Księżną Helenę Radziwiłłową z bogatym wyposażeniem ogrodu (Przybytek Arcykapłana, Świątynia Diany, Akwedukt Rzymski, Grota Sybilli, Grobowiec na Wyspie Topolowej, Domek Gotycki i inne).  http://www.nieborow.art.pl/ogrody/arkadia/

16.00 – kolekcja róż w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach (kolekcja róż: Skierniewice ul. Rybickiego 15/17) oraz zwiedzanie osady pałacowej - siedziby Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach (Pałac: 96-100 Skierniewice ul. Konstytucji 3 Maja 1/3). Pałac Prymasowski w Skierniewicach to zespół pałacowo-parkowy wybudowany w latach 1610–1619. Był wielokrotnie przebudowywany i odnawiany a ostateczny kształt pałac otrzymał w 1780 roku według projektu Schrogera, znanego architekta, prekursora stylu wczesnoklasycystycznego. Późnobarokowy wygląd odzyskał podczas remontu w latach sześćdziesiątych XX wieku. W pałacu rezydowali arcybiskupi gnieźnieńscy, m.in. Ignacy Krasicki. Rezydentami po rozbiorach byli Konstanty Romanow z żoną Joanną Grudzińską a następnie carowie Rosji. Obecnie Pałac Prymasowski należy do Instytutu Ogrodnictwa.

Zaproszenie
Zaproszenie
Fot. NW
    Więcej o:

Skomentuj:

Chrzest nowej, polskiej odmiany róży ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’