Obraz we wnętrzu: Sławomir Toman
Sławomir Toman maluje perfekcyjnie. Zatrzymujemy się przy tych iluzyjnych obrazach przykuci ich warsztatem, jednak autorowi nie zależy na naszym podziwie, lecz na naszym namyśle.
Przedmioty na obrazach Sławomira Tomana namalowane są tak zwodniczo, że niejeden chciał ich dotknąć. Niepodobna użyć wobec nich wyświechtanego argumentu ludzi niemiłujących sztuki nowoczesnej: „Nawet mój dzieciak by tak potrafił!”.
Zazwyczaj te proste przedmioty zapełniające jego obrazy próbują zwrócić uwagę na problemy codzienności. Sterta viagry to nie portret błękitnej pigułki, ale zwrócenie uwagi na jej potęgę i znaczenie w naszym świecie. Plastikowy krasnal ogrodowy raczej przewrotnie pyta o piękno dziś, a zaleca się do nas swymi tłoczonymi wdziękami. I tak jest chyba przy każdym z „uroczych” obrazów Tomana. Zatem podziwiając je, zarazem nie zapominajmy pytać samych siebie, czy wszystko jest w porządku z tym, co na obrazku, albo z nami, którzy na niego patrzymy.
- Obraz we wnętrzu podnosi jego prestiż - mówi Sławomir Toman. - Wiedzą to dobrze ci, którzy zdecydowali się to zrobić, czyli kupić i powiesić obraz. Wszystko jedno, czy w biurze, czy w domu. Jasne, że bardziej świadomy kolekcjoner czyni to w sposób jeszcze bardziej przemyślany. Z kolei autor ma wyniesione z romantyzmu przeświadczenie, że obraz trafia do?tego, który tego pragnie, a przecież nie zawsze się tak dzieje. Zawsze będą rozbieżności w spojrzeniu malarza i kolekcjonera. Ja w domu nie wieszam swoich obrazów, one są w pracowni. Tworzę jednak małą, prywatną kolekcję z rzeczy, które dostałem, na które się wymieniłem lub które kupiłem.
- Więcej o:
Obraz we wnętrzu: Sebastian Skoczylas
Obraz we wnętrzu: Rafał Borcz
Obraz we wnętrzu: Katarzyna Karpowicz
Obraz we wnętrzu: Małgorzata Szymankiewicz
Meble i oświetlenie marki HULE - design z misją
Lampy od polskich projektantów - neuroestetyczne żyrandole Gie El
Wywiad z Dorotą Koziarą, projektantką kolekcji płytek Masovia Tubądzin
Paged Meble: tradycja i trendy. Dlaczego tak lubimy gięte meble?