Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odnawianie mebli: niezawodna okleina

Joanna Zawadzka, pytanieomieszkanie.pl

Mamy stare laminowane szafki. Nie chcemy ich malować, bo podobno farby do laminowanych mebli są drogie i niestety nie zawsze udaje się skutecznie pomalować meble. Myślimy o oklejeniu tych mebli. Czy wciąż można gdzieś kupić okleiny na meble? Ile to kosztuje? Czy można samemu okleić meble?

15330773 https bi
Fot. dekornik.pl
Okleiny wciąż są w sprzedaży. Jak się okazuje, dzięki dużemu wyborowi kolorów i wzorów cieszą się powodzeniem. Można je kupić m.in. w sklepie internetowym dekornik.pl. Oklejenie mebli laminowanych jest lepszym pomysłem na odnowienie niż malowanie. Rzeczywiście farby do laminowanych mebli są drogie, mają nieprzyjemny zapach podczas malowania i nie zawsze uda się tak odmalować mebel, by wyglądał ładnie.

Jak wybrać dobre okleiny, które zdadzą egzamin, będą ładnie wyglądać i nie zniszczą się szybko? Okleiny na meble muszą spełniać kilka warunków:

1. Muszą być solidne. Dlatego okleina musi być pokryta grubym laminatem, który będzie odporny na niewielkie zadrapania, zarysowania czy zmiany temperatur (kiedy chcemy postawić na oklejonym blacie kubek z gorącą kawą).

2. Wzór okleiny trzeba dobrać do wielkości płaszczyzny. Nie każdy wzór w skali 1:1 nadaje się na małe powierzchnie. Duża ceratowa krata zniknie na frontach szuflad. Zakup okleiny dobrze więc skonsultować ze sprzedawcą.

3. Okleiny mają wzory uniwersalne, jak np. "ceratkowa" czerwono-biała krata czy grochy. Są osoby, którzy wybierają klasykę gatunku. Ale wymyślna okleina potrafi nadać meblowi nowy charakter. Stolik z IKEI z blatem w motyle i ten sam stolik z frontem komiksowym to dwa różne meble, do różnych przestrzeni.

Okleiny na meble wykonane są z grubej folii samoprzylepnej, pokrytej laminatem. Okleiny (podobnie jak tapety samoprzylepne) sa odporne na działanie mechaniczne i termiczne. Pozwala to oklejać nimi takie powierzchnie jak blaty stołów, szafki kuchenne i łazienkowe, stoliki nocne. Wzór na okleinach to tzw. pattern, co oznacza, że wzór jest zapętlony, powtarzający się. Nie ma ryzyka nieładnego spasowania się grafiki na okleinie. Lewa strona pasuje do prawej, a góra do dołu, dzięki czemu wzór może się powtarzać w nieskończoność. Okleiny kupuje się w określonych wymiarach lub mogą być zrobione na zamówienie.

Cechy oklein: laminowane, zmywalne, samoprzylepne, przycinane do formatu.

Skomentuj:

Odnawianie mebli: niezawodna okleina