Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sadzenie ziemniaków – mini poradnik miłośników bulw

Robert Gutowski

Ziemniaki, kartofle, pyry, grule, bulwy. Lubicie żółte czy białe odmiany? Niedoceniany w przydomowych warzywnikach, a przecież posiada tak ciekawą historię, dzięki której w kilku miejscach na świecie doczekał się własnych muzeów - w Polsce to Poznańskie Muzeum Pyry. Poza tym jest źródłem wielu składników mineralnych i witamin. Dajmy mu szansę w swoim ogrodzie!

Ziemniaki uprawa
Ziemniaki uprawa
Fot. Shutterstock/nednapa

Sadzenie ziemniaków w workach

Zacznijmy od najprostszych rozwiązań. Sadzenie ziemniaków w workach to doskonały sposób dla osób, które nie posiadają odpowiednich warunków do uprawy w gruncie. Ziemniaki w workach można sadzić w małym przydomowym ogródku, na tarasie, a nawet na balkonie. Niewątpliwą zaletą tej metody jest uniknięcie wielu chorób rozwijających się przez nadmierną wilgotność, którą możemy w workach stale kontrolować.

Czego potrzebujesz:

  • worki - jutowe, z polipropylenowej plecionki lub specjalne worki do sadzenia ziemniaków (najważniejsze, aby przepuszczały tlen do korzeni, odprowadzały nadmierną ilość wody i nie nagrzewały się za bardzo na słońcu),
  • ziemia – przepuszczalna, dostatecznie żyzna, preferowane pH wynosi od 5,5 do 7, można także wymieszać w proporcji 1:1 piasek z odkwaszonym torfem lub zakupić specjalną ziemię do uprawy warzyw (każde podłoże warto nawieźć kompostem lub obornikiem),
  • sadzeniaki – małe bulwy bez uszkodzeń (najlepiej kupić je w sklepie ogrodniczym)

Sadzenie i uprawa:

Worki napełnij ziemią na ok. 15 -20 cm. Na wyrównanej ziemi ułóż podkiełkowane wcześniej sadzeniaki w odległości ok. 40 cm kiełkami do góry, a następnie przykryj niewielką warstwą ziemi. Brzegi worka wywiń tak, aby wystawały do 30 cm nad ziemię, a następnie podlej. Wraz z pojawiającymi się ponad ziemią pędami, przykrywaj je lekko kolejnymi warstwami ziemi i odwijaj worek, aż będzie do końca rozwinięty. Potem wystarczy już tylko podlewać. Gdy rośliny przekwitną, możesz zbierać swoje plony – cały cykl trwa około 90 dni.

Pamiętaj!

Ziemia w workach powinna być stale lekko wilgotna, ale nigdy bardzo mokra. Podczas ulewnych deszczy przestaw worki pod dach. Rośliny podlewaj wieczorem lub wczesnym rankiem, nie mocząc liści.

Sadzenie ziemniaków w workach
Sadzenie ziemniaków w workach
Fot. Shein

Sadzenie ziemniaków – kiedy?

Gdy decydujesz się na uprawę w gruncie, zacznij już w kwietniu. W pustych, lub wypełnionych piaskiem skrzynkach ułóż jedną warstwę dobrze dobranych bulw bez żadnych uszkodzeń. Pojemniki postaw w słonecznym miejscu, aby bulwy podkiełkowały. Podkiełkowanie przyspiesza rozwój rośliny i jej plonowanie. Zielony barwnik, który wytwarza się dzięki słońcu zabezpiecza natomiast przed szkodnikami. Kiełki gotowe do sadzenia powinny być krótkie i ciemnozielone, w zależności od panującej temperatury zabieg będzie trwał do miesiąca czasu. Gotowe sadzeniaki wsadź do gruntu w odległości 50 x 40 cm. Następnie pozostają już zabiegi pielęgnacyjne, jak obsypywanie i likwidowanie chwastów, a także podlewanie w razie potrzeby.

Czytaj więcej: Ziemniaki, pyry, grule czy kartofle. Jak uprawiać ziemniaki?>>>

Sadzenie ziemniaków 2021

Doświadczeni rolnicy wiedzą, że termin sadzenia ziemniaków jest zależny od temperatury gleby. Dlatego też w każdym roku mogą pojawić się przesunięcia czasu sadzenia. Zazwyczaj sprawdzana jest temperatura na głębokości ok. 10 cm, która powinna wynosić od 6 do 8˚C. Dobrym wyznacznikiem jest także moment kwitnienia mniszka lekarskiego, czy otwierania się pąków brzozy. W tym roku wielu rolników zdecydowało się na sadzenie ziemniaków wcześniej niż zwykle bo już na początku kwietnia.

Sadzenie ziemniaków jesienią

Większość odmian przystosowana jest do sadzenia w okresie wiosennym. Niektórzy decydują się jednak na dołowanie bulw jesienią. Kluczowa przy tym zabiegu jest wówczas odmiana ziemniaka. Nadają się do tego ziemniaki średnio wczesne i późne. Bulwy muszą być włożone na odpowiednią głębokość; za płytkie sadzenie może spowodować przemarznięcie ziemniaka, natomiast zbyt głębokie, brak kiełkowania. Choć z wielu względów sadzenie ziemniaków jesienią jest dużo bardziej ryzykowne niż wiosną, to posiada też kilka zalet, jak np. wcześniejsze plony, mocniejsze, a także odporniejsze na szkodniki pędy.

Zobacz także: Topinambur słonecznik zamiast ziemniaka>>>

Sadzenie ziemniaków wczesnych

Przy odpowiednim przygotowaniu gleby i właściwym wyborze odmiany, możliwe jest sadzenie ziemniaków wcześniej, niż przy tradycyjnej uprawie. Bulwy można dołować już przy temperaturze gleby wynoszącej 4˚, jednak pod agrowłókniną. W Polsce mamy wiele odmian ziemniaków bardzo wczesnych, a rekomendacja ich sadzenia dobierana jest województwami.  I tak w tym roku najpopularniejszą, bo zalecaną aż w 12 województwach, jest Denar. Denar to ziemniak typu AB, uniwersalny w gotowaniu. Nadaje się do sałatek i mrożenia. Ma bardzo dobry smak.

Sadzenie ziemniaków - termin

Z uwagi na zróżnicowane warunki termiczne w naszym kraju, terminy sadzenia ziemniaków są różne. Optymalnym czasem jest II i III dekada kwietnia. Są regiony, gdzie sadzić można już w I dekadzie kwietnia, a także takie, gdzie bulwy sadzi się dopiero na przełomie kwietnia i maja.

Sadzenie ziemniaków w domu

Przyszedł czas na tego jedynego, wymarzonego ziemniaka. Mieszkając w bloku także możesz pobawić się wysadzając bulwy. Co prawda uprawa w doniczce nie będzie tak plenna, jak w gruncie ale i tak warto, ponieważ efektem będzie przyjemność zjedzenia ekologicznego, wolnego od chemii ziemniaka o wyjątkowym smaku. Doniczka powinna mieć minimum 30 cm średnicy i koniecznie możliwość odprowadzania wody. Na dno wysyp około 15 cm ziemi, na nią połóż sadzeniaka kiełkami do góry, a następnie przykryj delikatnie ziemią. Podlej. W miarę wyrastania pędów z podłoża, przykryj je lekko kolejnymi warstwami ziemi, aż doniczka się zapełni. Utrzymuj lekko wilgotną ziemię. Gdy roślina przekwitnie, możesz zacząć zbiory. Pamiętaj, że części nadziemnej ziemniaka nie można spożywać, ale jest ona piękną ozdobą podczas kwitnienia ze względu na urocze fioletowe kwiaty.

Sadzenie ziemniaków - rozstaw

Ilu hodowców, tyle teorii. Każdy ma swój najlepszy, sprawdzony sposób. Dla początkujących, w przydomowych ogrodach warzywnych przyjęło się sadzić ziemniaki w odstępach między rzędami 60 cm i 40 cm w rzędzie.

Sadzenie ziemniaków obsypnikiem

Obsypnik to uniwersalne urządzenie gospodarskie. Mamy na rynku wiele rodzajów obsypników, a ich wybór zależy od tego, do jakich prac chcemy go przeznaczyć. W sieci znajdziemy także sporo instrukcji do wykonania obsypnika samodzielnie. Obsypnik przyda się, gdy sadzimy większe ilości ziemniaków. Pozwala zagarniać ziemię na wyrastające pędy, aby pod coraz grubszą jej warstwą pojawiło się więcej bulw.

Sadzenie ziemniaków na działce

Na działce możemy sadzić ziemniaki w gruncie, workach, beczkach i donicach. Ponieważ nasze ogródki działkowe zazwyczaj skupiają wiele różnych warzyw trzeba pamiętać, że jak każda roślina, ziemniak ma swoich przyjaciół i rośliny, z którymi się nie lubi. Warto go sadzić przy kalarepie, szpinaku, chrzanie i mięcie, a z dala od buraków, czosnku, selera, czy pomidorów. W ogródkach działkowych nie lubimy używać chemii. Warto zapoznać się z naturalnymi sposobami na szkodniki, które w małych hodowlach mogą skutecznie zniwelować ich występowanie. Jedną z metod na typowego szkodnika ziemniaka, czyli stonkę, jest pryskanie liści wyciągiem z pokrzywy, która bardzo nie smakuje tym małym szkodnikom.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sadzenie ziemniaków – mini poradnik miłośników bulw