Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Malina Polana

Alicja Gawryś

Jeśli lubisz maliny i chciałbyś je zrywać we własnym ogrodzie jak najdłużej, posadź odmianę ‘Polana’. Owocuje dwukrotnie w sezonie, a jej owoce możesz smakować jeszcze jesienią.

Malina Polana
Malina Polana
Fot. RASPOL

Wyhodowana w Polsce odmiana ‘Polana’ cieszy się popularnością także dlatego, że jest łatwa w uprawie, można ja prowadzić bez podpór, a poza tym jest odporna na choroby, szkodniki i przymrozki.

Malina - odmiany i uprawa>>>

Malina ‘Polana’ - opis

Krzewy tej odmiany silnie rosną, wydają wiele pędów, rozrastają się przez rozłogi. Pędy są wyprostowane, tylko na końcach zagięte, zwłaszcza w okresie dojrzewania owoców, skupionych w ciężkie owocostany. Pokryte drobnymi kolcami pędy osiągają wysokość ponad 1,5m. Jeśli się zbytnio pochylają, można je przywiązać do palików.

Kwiaty rozwijają się w maju, stopniowo, na tegorocznych przyrostach. Owoce zawiązują się pod koniec czerwca, ale dojrzewają w sierpniu. Odbywa się to także stopniowo, dlatego możemy je zbierać jeszcze w październiku, nawet do pierwszych przymrozków.

Drugie owocowanie odbywa się na ubiegłorocznych pędach, zbieramy je w lipcu. Pędy, które owocowały już dwukrotnie (czyli najpierw od sierpnia do jesieni, a potem następnego roku w lipcu), należy wyciąć.

Owoce są duże o wydłużonym kształcie, mają jaskrawo czerwony kolor i błyszczą słońcu, a przy tym są bardzo smaczne – słodko-kwaskowe.

Sadzenie malin w ogrodzie>>>

Malina ‘Polana’ - sadzonki

Jeśli planujemy zakup niewielkiej liczby sadzonek, lepiej zamówić roczne rośliny w pojemnikach. Mają one kilkanaście cm wysokości (są odpowiednio przycięte), dobrze rozwinięty system korzeniowy i zaraz po posadzeniu w glebie, szybko się przyjmują i rozpoczynają wzrost oraz kwitnienie. Sadzonki w pojemnikach są droższe od tych z gołym korzeniem, ale za to można je przesadzać do gruntu nawet wtedy, gdy już wypuściły liście.

Sadzonki maliny ‘Polana’ z gołym korzeniem kupujemy wczesną wiosną, zanim wypuszczą liście, albo jesienią – w październiku lub listopadzie. Podczas transportu okrywamy korzenie folią lub papierem, by nie wyschły. Po przywiezieniu do ogrodu niezwłocznie je sadzimy i podlewamy

Malina ‘Polana’  - cena sadzonek

Sadzonki 1-roczne w pojemnikach kosztują 6-8 zł.

Malina ‘Polana’ cena sadzonek na OLX

Sadzonki jednoroczne z  gołym korzeniem sprzedawane są w pęczkach cenie od 50 gr do 2 zł za sztukę. Sadzonki dwuletnie, bardziej rozgałęzione osiągają cenę 3-4 zł za sztukę.

Malina ‘Polana’ - uprawa

  • Stanowisko.  Najlepiej słoneczne, bo na takim rodzą się słodkie owoce. Ponieważ malinom mogą zaszkodzić długotrwałe mrozy, to w miarę możliwości wybieramy miejsca na lekkim pochyleniu terenu w kierunku południowym, bo tam ziemia najszybciej rozmarza.
  • Gleba. Powinna być żyzna, ale niezbyt zwięzła i stale wilgotna. Jeśli jest zbyt piaszczysta, mieszamy ją np. z przekompostowanym obornikiem lub kompostem, a podczas okresu wegetacji podlewamy rośliny, gdy panuje susza. Niewskazane są gleby o wysokim poziomie wód gruntowych. Odpowiedni odczyn gleby dla malin, to 5,5-6,8 pH.
  • Sadzenie. Z dwóch wskazanych terminów dla sadzenia malin, lepszy jest jesienny od wiosennego, bo przed zimą sadzonki zdążą się ukorzenić szybciej rozpoczynają wegetacje w następnym roku. Maliny sadzimy w rzędzie co 30-50 cm. Wprawdzie ‘Poalan’ może rosną bez podpór, ale lepiej je dać. Koło każdego krzewu wbijamy drąg lub pręt wysokości 1,8-2m, do którego w miarę wzrostu przywiązujemy pędy. Jeśli planujemy posadzenie 2 lub więcej rzędów malin, to powinny być one oddalone od siebie o 1,8 m.
  • Podlewanie. Ze względu na płytko rozmieszczony system korzeniowy, młode maliny podlewamy na tyle często, by gleba była stale wilgotna. Starsze okazy podlewamy, gdy nadejdą upały i susza.
  • Nawożenie. Przed posadzeniem malin glebę przekopujemy z dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem. Jeśli jej odczyn jest kwaśny (pH poniżej 5,5), na kilka miesięcy przed sadzeniem stosujemy nawóz wapniowo-magnezowy. Tego zabiegu nie łączymy z nawożeniem organicznym. Starsze okazy zasilamy co roku wiosną nawozem dla drzew i krzewów owocowych w dawce podanej na opakowaniu preparatu.

Malina ‘Polana’ – kiedy i jak przycinamy

Sadzonki skracamy pierwszej wiosny po posadzeniu (to znaczy, że te posadzone w marcu – tniemy natychmiast, a z cięciem posadzonych jesienią czekamy do wiosny).Pędy przycinamy nisko przy ziemi, pozostawiając po 2-3 zdrowe oczka, położone najniżej.

Ponieważ ‘Polana’ owocuje na jednorocznych pędach, przycinamy ją w specyficzny sposób.

Zabieg wykonujemy wczesną wiosną (marzec, początek kwietnia).

Na pędach, które owocowały jesienią usuwamy tylko wierzchołki. Cięcia dokonujemy poniżej zaschniętych owocostanów. Zresztą ten odcinek zwykle zimą zamiera. Dzięki temu z pączków na pozostałej części pędów wyrosną nowe boczne przyrosty – na nich właśnie ‘Polana’ zakwitnie, a następnie zaowocuje lipcu. To nazywamy drugim owocowaniem.

Pędy, które owocowały już dwukrotnie wycinamy przy ziemi następnego roku. Zresztą zazwyczaj same zamierają.

Maliny każdej wiosny wypuszczają nowe żywotne pędy i cykl ten powtarza się co roku

Uwaga: malina ‘Polana’ silnie rozrasta się przez rozłogi, dzięki temu jej plantacja się rozszerza. Nowe krzewy, które wyrosły z dala od wytyczonych rzędów, można wykopać i przesadzić.

Nalewka z malin>>>

Malina Polka
Malina Polka
Fot. sklep.krzewinski.pl

Malina ‘Polana’ – ‘Polana’ czy ‘Polka’

Są to dwie odrębne odmiany. ‘Polka’ także rodzi bardzo liczne owoce na pędach jednorocznych i dojrzewają one od późnego lata, a także następnego roku na bocznych odrostach głównych pędów (ten drugi zbiór jest jednak skąpy).

Owoce ‘Polki’ są duże i mają wydłużony kształt.

Jej krzewy rozrastają się niezbyt silnie.

Malina ‘Polana’ – choroby

Odmiana nie jest w pełni odporna na zamieranie pędów.  Nie choruje natomiast na krzaczastą karłowatość malin.

Owoce ‘Polany są wrażliwe na szarą pleśń. Choroba ta poraża owoce, które pokrywają się szarym nalotem. Aby nie dopuścić do rozwoju tej choroby, rośliny opryskujemy w okresie kwitnienia (!)  jednym z preparatów: Polywersum WP, Topsin M, Amistar 250 S.C.

Malina Polana - szkodniki

Kistnik malinowiec – niszczy kwiaty, liście i owoce malin i jeżyn. Przy ciepłej pogodzie następuje nalot dorosłych owadów (brązowych chrząszczy o podłużnym kształcie), które składają jaja na pąkach kwiatowych i liściowych. W tym okresie (przed rozwojem kwitów) rośliny opryskujemy preparatem Mospilan 20 SP lub Fastac 100 EC.

Ślimaki – zjadają owoce. Przy małej ogrodowej plantacji najlepiej zbierać je ręcznie, zwłaszcza po deszczu.

Skomentuj:

Malina Polana