Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Smoczy owoc (Hylocereus undatus) - pitaja

Katarzyna Jodłowska

Smoczy owoc albo truskawkowa gruszka to owoc kaktusa - jej miąższ najlepiej smakuje skropiony sokiem z limonki i syropem klonowym.

Smoczy owoc
Smoczy owoc
Fot. Shutterstock/toeyabhinun

Smoczy owoc

Różowofioletowy dragon fruit (smoczy owoc) jest z gatunku Hylocereus undatus i kwietnie tylko w nocy . Mierzy ok. 10 cm i pokryty jest liściastymi wyrostkami. Inne kaktusy tego rodzaju mają czerwony miąższ lub żółtą skórkę.

Egzotyczne owoce

Jak rośnie smoczy owoc?

Smoczy owoc w naturze rośnie w Meksyku i Ameryki Środkowej, ale obecnie jest też uprawiany w wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej takich jak Wietnam, Filipiny, Malezja, ale także na Tajwanie, Okinawie, Izraelu i w południowych Chinach.

Smoczy owoc - smak

Owoce mają truskawkowy aromat, soczysty kwaskowato-słodki miąższ oraz mnóstwo nasion. Miąższ spożywa się na surowo, bez skórki; najlepiej smakuje po schłodzeniu. Pitaje można długo przechowywać w lodówce, lecz gdy są poobijane, nie nadają się do spożycia.

Smoczy owoc - cena

Smoczy owoc jest rzadko spotykany w sklepach, a jego cena waha się pomiędzy 10-15 zł za kilogram. Czasem można kupić go również na sztuki po ok 5 zł. Najsmaczniejsze są owoce w pełni dojrzałe z miękką skórką ugniatająca się pod naciskiem palca. Jako że owoc jest bardzo zdrowy i sprzyja odchudzaniu można go kupić również w formie sproszkowanej  od 15 do ok. 35 zł za 100 g.

Smoczy owoc - gdzie kupić?

Smoczy owoc w Polsce można kupić w większych dyskontach, które mają w swojej ofercie owoce egzotyczne. Można je spotkać w popularnych sieciówkach takich jak Biedronka i Lidl.

Jak jeść smoczy owoc?

Pitaja ma niejadalną skórkę więc najlepiej ją przekroić na pół i wyjeść miąższ łyżeczka tak jak jemy kiwi.

Jak obrać smoczy owoc?

Jeśli chcecie użyć owocu jako składnik sałatki pokrójcie go w plastry i usuńcie skórkę nożem - sama odchodzi.

Smoczy owoc
Smoczy owoc
Fot. Shutterstoc/Mac Nishimura

Smoczy owoc - uprawa

Smoczy owoc możemy wyhodować z nasion - można samemu je pozyskać z dojrzałego owocu zakupionego w sklepie, wystarczy wyłuskać i dokładnie wysuszyć. Potem można je umieścić w zwykłej ziemi ogrodniczej. Szybko kiełkują. Potem powinno się je rozsadzić do osobnych doniczek bo pitaja potrzebuje dużo miejsca. Nasiona też można dostać w sklepach z roślinami egzotycznymi lub w sklepach internetowych. Dla mniej cierpliwych polecamy zakup sadzonki w sklepie ogrodniczym. Z rośliny bardzo łatwo można pobrać sadzonki liściowe, które błyskawicznie się ukorzeniają w ziemi.

Owoce tropikalne

Smoczy owoc - pielęgnacja

Jeśli już uda nam się wyhodować nową roślinę musimy zadbać o właściwe warunku do jej zdrowego wzrostu.

 • Wysoka doniczka z drenażem i ziemią ogrodniczą
 • Stanowisko od słonecznego do półcienistego w ciepłym pomieszczeniu
 • Wiosnę i lato może spędzić na słonecznym balkonie lub tarasie, ale jak tylko zrobi się chłodniej powinna wrócić do mieszkania
 • Jak smoczy owoc podrośnie trzeba mu zapewnić podporę

Smoczy owoc - właściwości

Pitaja zawiera wiele substancji odżywczych i minerałów i stosowany jest w walce otyłością. Zawiera:

 • przeciutleniacze
 • betalainy hamują proces utleniania lipidów
 • wapno, żelazo i fosfor
 • witaminę C
 • tiaminę
 • ryboflawinę
 • niacynę
 • Witaminę B6
  Więcej o:

Skomentuj:

Smoczy owoc (Hylocereus undatus) - pitaja