Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiśnia łutówka: drzewo owocowe, które daje liczne plony

Alicja Gawryś

Jeśli chciałbyś mieć w ogrodzie chociaż jedno wiśniowe drzewo, wybierz ‘Łutówkę’. Ta odmiana obficie plonuje, a jej owoce mają wszechstronne zastosowanie - nadają się na soki i kompoty, do mrożenia oraz na przeróżne przetwory.

Wiśnia Łutówka
Wiśnia Łutówka
Fot. Shutterstock/

Wiśnia ,Łutówka'

 ‘Łutówka’ znana jest w Polsce od dawna i dobrze sprawdziła się w naszych warunkach klimatycznych. Znosi zimowe mrozy nawet na północnym wchodzie kraju. Owocuje corocznie, chociaż plon mogą obniżyć przymrozki w okresie powstawania zawiązków owocowych, czyli w maju. 

Drzewa owocowe w ogrodzie czyli owoce prosto z drzewa>>>

Wiśnia ‘Łutówka’ – opis

Ta odmiana, szczepiona zazwyczaj na ‘Antypce’, albo na czereśni, rośnie niezbyt silnie, ma kulistą luźną koronę. Aby zbiór owoców był łatwy, drzewo prowadzi się zazwyczaj do wysokości 3-4m, przy średnicy korony 2-3m.

Kwiaty –białe - rozwijają się w kwietniu, a owoce dojrzewają dopiero w 3. dekadzie lipca i w 1. Dekadzie sierpnia. Trzeba je wtedy szybko zebrać, by nie opadły, bona ziemi łatwo gniją..

Wadą tej odmiany jest wrażliwość na groźną chorobę wiśni – drobną plamistość liści drzew pestkowych. Chociaż Łutówka należy do odmian długowiecznych, to ta choroba może niestety skrócić jej żywot.

‘Łutówka’, jak i inne wiśnie jest świetnym pożytkiem dla pszczół, które chętnie odwiedzają jej liczne kwiaty.

Wiśnia ‘Łutówka’ – sadzonki

Sadzonki ‘Łutówki’ z gołym korzeniem można kupić wiosna i późną jesienią w sklepach i centrach ogrodniczych, na targowiskach, a także przez Internet (towar pochodzi ze szkółek). Jeśli kupujemy w sprzedaży wysyłkowej, upewnijmy się, czy na czas podróży korzenie będą zabezpieczone przed wyschnięciem.

Wiśnia ‘Łutówka’ – cena sadzonek

Cena dwuletniej sadzonki z gołym korzeniem, przy wysokości 1,2 -1,5m waha się w granicach 18-20 zł/szt.

Wiśnia ozdobna [Prezentacja drzewa]>>>

Wiśnia ‘Łutówka’- OLX

Na OLX ceny ‘Łutówki’ nieco się różnią zależnie od szkółki oraz wzrostu i wynoszą np. 8 zł, przy odbiorze własnym od producenta, albo 5 zł przy wysyłce hurtowej. Na prezentowanych w tym portalu zdjęciach widać drzewka z rozwiniętą koroną.

Inni oferenci proponują przycięte profesjonalnie drzewka, z korzeniami zabezpieczonymi przed wysychaniem wilgotną ziemią i folią. Cena tak przygotowanych drzewek wynosi ok. 20 zł za szt.

Wiśnia ‘Łutówka’ – wysokość, ‘Łutówka’ szczepiona na antypce

Drzewa osiągają wysokość 3-4 m. ‘Łutówka’ szczepiona na antypce ma szeroko rozpostarte gałęzie, a pędy położone na zewnątrz mają tendencję do zwisania. Ta sama odmiana zaszczepiona na czereśni tworzy wzniesione pędy i węższą koronę.

Wiśnia ‘Łutówka’ –sadzenie

Wiśnie lubią gleby piaszczysto - gliniaste i gliniasto-piaszczyste o średniej zasobności. Źle rosną na ciężkich, podmokłych glinach.

Pod każde drzewko wykopujemy osobny dołek o takich rozmiarach, by zmieściły się w nim korzenie wiśni bez podwijania. W przypadku cięższych gleb na dno sypiemy drenaż w postaci np. drobnego gruzu lub żwiru. Na nim umieszczamy 20-cm warstwę rozłożonego kompostu przemieszanego z miejscową glebą. Na niej ustawiamy korzenie, które obsypujemy równomiernie ziemią (może być także zmieszana z kompostem). Delikatnie potrząsamy drzewkiem, by grudki gleby wypełniły przestrzeń między korzeniami, a pień stał pionowo. Następnie lekko ugniatamy ziemię wokół pnia, by utworzyć rowek. Teraz podlewamy drzewko i przywiązujemy do wbitego obok palika.

Wiśnia ‘Łutówka’- cięcie

Zakupione sadzonki ‘Łutówki’ mają zazwyczaj 2-3 pędy. Posadzone wiosną, przycinamy od razu, a posadzone jesienią – dopiero na wiosnę, przed kwitnieniem.

Aby uformować koronę, najwyższy pęd skracamy na wysokości 30-40 cm od nasady, zaś boczne pędy przycinamy nad 2-gim oczkiem od nasady. Z tych oczek wybiją silne pędy, stanowiące przyszły szkielet korony.

Za rok, wiosną, skracamy nieco główne pędy, starając się, by korona zachowywała formę stożkową.

W dalszych latach skracamy przewisające, ogołocone pędy, pozostawiają kilka oczek na każdym.

Wiśnia ‘Łutówka’ – zapylacze

Chociaż Łutówka jest odmianą samopylną, to warto obok niej posadzić tzw. zapylacze, np.odmiany ’Groniastą’ i ‘Debreczyn’ Kwitną one w tym samym czasie, co ‘Łutówka’ i dzięki owadom, które przenoszą pyłek, zapylają się z nią krzyżowo. W rezultacie ‘Łutówka’ tworzy większe owoce i daje większy plon z jednego drzewa.

Wiśnia ‘Łutówka’ – choroby

Najczęściej dotyka ją drobna plamistość liści drzew pestkowych. Objawy – drobne plamki na liściach, na spodzie blaszek skupiska zarodników. Liście przedwcześnie brunatnieją i opadają. Owoce są nieliczne, małe i twarde, nie dojrzewają w pełni.

Zwalczanie: od chwili rozwoju pierwszych kwiatów drzewa opryskujemy co 2 tygodnie preparatem Syllit 65 WP. Wykonujemy do 4 oprysków. Zabiegi kończymy na 2 tygodnie przed zbiorem owoców.

Preparat Topsin 500 S.C. stosujemy tylko raz w sezonie, zapobiegawczo przed kwitnieniem lub od początku fazy kwietnia, aż do momentu dojrzewania owoców (najpóźniej na 2 tygodnie przed zbiorem owoców).

Jesienią zapobiegawczo warto opryskać wiśnie 5% roztworem mocznika, co zmniejszy ilość zarodników grzyba

Łutówce zagraża też brunatna zgnilizna (monilioza), która objawia się gnilnymi, brunatnymi plamami na owocach. W późniejszym stadium choroby pojawiają się brodawki –skupiska zarodników. Porażone owoce są niejadalne.

Zwalczanie: opryski zapobiegawcze wykonujemy w początkowej fazie kwitnienia oraz w pełni kwitnienia. Używamy preparatów, takich jak Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Topsin M 500 S.C. lub Score 250 EC.

Chorobę skutecznie zwalczają też wywary z chrzanu (bez rozcieńczania), skrzypu polnego (rozcieńczony w wodzie w stosunku 1:4) oraz wyciąg z krwawnika rozcieńczony w stosunku 1:4) Opryski wykonujemy w tym samym terminie jak preparatami chemicznymi.

Wiśnia piłkowana>>>

Wiśnia ‘Łutówka’ – opinie

Odmiana ta uważna jest za najlepszą na soki, nalewki, wina, ponadto doskonała na dżemy, konfitury, a także do mrożenia. Natomiast smak jej owoców ustępuje innym odmianom, bo jest dość kwaśny.

Odporność ‘Łutówki na mróz’, niesprzyjające warunki pogodowe oraz regularne plonowanie także zapewniają jej dobrą opinię.

Ogrodnicy amatorzy narzekają natomiast, że ta odmiana łatwo choruje i trzeba ją chronić opryskami.

Skomentuj:

Wiśnia łutówka: drzewo owocowe, które daje liczne plony