Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okleina na meble kuchenne, czyli jak odnowić stare szafki. Okleina meblowa

Joanna Zawadzka/MŚ/AI

Okleina na meble kuchenne to świetny sposób na odnowienie aranżacji kuchni. Możemy ozdobić nią stare laminowane szafki kuchenne, których z różnych przyczyn nie chcemy malować farbą. Czy wciąż można gdzieś kupić okleiny na meble? Czy można samemu okleić meble?

Jaka okleina na meble kuchenne?
Jaka okleina na meble kuchenne?
timltv/Shutterstock

Okleina na meble kuchenne

Okleiny meblowe wciąż są dostępne w sprzedaży. Jak się okazuje, dzięki dużemu wyborowi kolorów i wzorów, cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Można je kupić m.in. w marketach z wyposażeniem wnętrz oraz w sklepach internetowych. Oklejenie mebli laminowanych jest lepszym pomysłem na odnowienie niż malowanie. Dlaczego? Farby do laminowanych mebli są drogie, efekt nie zawsze jest w pełni zadowalający, ponadto łatwo jest uszkodzić pomalowaną powierzchnię, szczególnie, kiedy mamy do czynienia z szafkami kuchennymi, czyli miejscem roboczym. Istotną zaletą okleiny na meble kuchenne jest też łatwość jej usuwania, kiedy już się znudzi. W kilku szybkich ruchach pozbędziemy się tego wykończenia i w razie potrzeby położymy nowe. 

Jaka okleina na meble kuchenne?
Jaka okleina na meble kuchenne?
Serghei Starus/Shutterstock

Jaka okleina na meble kuchenne?

Jak wybrać dobrą okleinę na meble kuchenne, która zda egzamin, będzie ładnie wyglądać i nie zniszczy się zbyt szybko? Okleiny na meble muszą spełniać kilka warunków:

 1. Okleiny na meble kuchenne muszą być solidne. Dlatego okleina powinna być pokryta grubym laminatem, który będzie odporny na niewielkie zadrapania, zarysowania czy zmiany temperatur (co jest szczególnie ważne w pomieszczeniu, jakim jest kuchnia).
 2. Wzór okleiny meblowej trzeba dobrać do wielkości płaszczyzny. Nie każdy wzór w skali 1:1 nadaje się na małe powierzchnie. Przykładowo - duża "ceratowa" krata zniknie na niewielkich frontach szuflad. Zakup okleiny dobrze więc skonsultować ze sprzedawcą lub postarać się o wizualizację mebli kuchennych po oklejeniu.
 3. Okleiny często mają wzory uniwersalne, jak np. "ceratkowa" czerwono-biała krata czy grochy. Wiele osób wciąż wybiera klasykę gatunku. Z kolei okleina meblowa z wymyślnym wzorem dekoracyjnym potrafi nadać całej aranżacji nowego charakteru. 

Jaka okleina na meble kuchenne - z folią samoprzylepną

Okleiny na meble wykonane są z grubej folii samoprzylepnej, pokrytej laminatem. Okleiny (podobnie jak tapety samoprzylepne) sa odporne na działanie mechaniczne i termiczne. Pozwala to oklejać nimi takie powierzchnie jak blaty stołów, szafki kuchenne i łazienkowe, stoliki nocne. Wzór na okleinach to tzw. pattern, co oznacza, że wzór jest zapętlony, powtarzający się. Nie ma ryzyka nieładnego spasowania się grafiki na okleinie. Lewa strona pasuje do prawej, a góra do dołu, dzięki czemu wzór może się powtarzać w nieskończoność. Okleiny kupuje się w określonych wymiarach lub mogą być zrobione na zamówienie.

Cechy oklein: laminowane, zmywalne, samoprzylepne, przycinane do formatu.

Jaka okleina na meble kuchenne?
Jaka okleina na meble kuchenne?
Iglenas/Shutterstock

Jaka okleina na meble kuchenne? Samodzielne oklejanie szafki

Okleina na meble kuchenne może być łatwa w montażu.

 1. Pierwsza rzecz, o której należy pamiętać przy oklejaniu szafki kuchennej, to rozmiar. Kupujemy okleinę w odpowiednim rozmiarze dla swoich szafek - nie ma sensu kupować większej ilości niż potrzebujemy. Okleina meblowa powinna być lekka i elastyczna, a także łatwa w obróbce.
 2. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie szafki z kurzu i brudu. Do odtłuszczania używamy mydła i wody, a następnie wycieramy powierzchnię suchym ręcznikiem papierowym. Jeśli szafka jest bardzo brudna, używamy specjalnego preparatu do czyszczenia mebli.
 3. Następnie przygotowujemy narzędzia, których będziemy potrzebować do oklejania szafki: nożyczki, ostrze do tapet (lub inne narzędzie do cięcia oklein), miotełkę i pacynkę.
 4. Rozwijamy arkusz okleiny i przycinamy go tak, aby pasował do szafki - jej frontu, boku lub wnętrza, w zależności od potrzeb. Pamiętajmy o pozostawieniu marginesu wokół krawędzi szafki.
 5. Następnie odklejamy papier ochronny z tylnej strony arkusza i przykładamy okleinę do szafki.
 6. Używamy miotełki lub pacynki, aby dokładnie przytwierdzić okleinę do powierzchni mebla.
 7. Na koniec nożyczkami lub innym narzędziem należy odciąć nadmiar oklein tak, aby była ona równa ze wszystkimi krawędziami szafki (chyba, że planujemy zrobić z okleiny zakładki).
Jaka okleina na meble kuchenne?
Jaka okleina na meble kuchenne?
Raisa Suprun/Shutterstock

Jaka okleina na meble kuchenne? Zobacz także:

Fornir - naturalna okleina meblowa. Jakie zalety ma ten produkt?

Zrób to sam: szybka metamorfoza komody

Naprawiamy uszkodzony fornir

Kuchnia fornirowana

Jak odnowić starą szafkę? Szafka w trójkąty

Komoda w kratę. Pomysł na odnowienie starej komody

Jaka okleina na meble kuchenne?
Jaka okleina na meble kuchenne?
Serghei Starus/Shutterstock

Zobacz także:

Biała kuchnia: ponadczasowy trend

Meble do kuchni w modnych kolorach. Kolorowe meble kuchenne

Trzy sposoby na blat kuchenny

Mała kuchnia w bloku - jak ją zaaranżować?

Ile kosztuje projekt kuchni? Gdzie i jak zrobić projekt kuchni?

Czarna kuchnia – jaki blat, co na ścianę?

Kuchnia skandynawska – o stylu, kolorystyce, aranżowaniu przestrzeni

Kreatywne podejście do kuchni z frontami FRØPT

Jaka okleina na meble kuchenne?
Jaka okleina na meble kuchenne?
Ventura/Shutterstock
  Więcej o:

Skomentuj:

Okleina na meble kuchenne, czyli jak odnowić stare szafki. Okleina meblowa