Piec na pellet - z podajnikiem, z płaszczem wodnym
Budowa domu wiąże się z koniecznością podejmowania różnych decyzji. Jedną z nich jest wybór sposobu ogrzewania. Podobnie rzecz się ma, gdy decydujemy się na termomodernizację budynku. Jednym z rozwiązań, które warto jest wziąć pod uwagę to montaż instalacji z kotłem do spalania pelletu.
Piec na pellet - Opinie użytkowników
Według ekspertów piece na pellet są bardziej wydajne niż piece na drewno. Kotły są przystosowane do spalania biomasy w postaci pelletu drzewnego. Pellet drzewny - granulki są oczyszczone, mają minimalną wilgotność, mało lub wcale żywicy (soku), brudu, owadów, kory. Rezultatem jest więcej ciepła, mniej zanieczyszczeń i mniej popiołu na kilogram paliwa.
Piece na pellet są bezpieczniejsze niż piece na drewno. Powierzchnia pieca nie przegrzewa się (poza szybą drzwiczek). Łatwiej jest tu też regulować temperaturę niż w piecu na drewno. Piec nadmuchowy na pellet nie wymaga stałego nadzoru - wystarczy ustawić termostat na odpowiednią temperaturę. Moc kotła każdorazowo należy dostosowywać do założeń projektowych. Bardzo ważnym elementem pieca na pellet jest podajnik , przez który paliwo umieszczane jest wewnątrz. Odpowiednia budowa podajnika gwarantuje, że do środka pieca wejdzie optymalna ilość paliwa. Na ruszcie pieca na pellet zachodzi spalanie paliw stałych.
Jakie wady i zalety ma tego typu piec?
Piece na pellet nie wymagają kominów. Komin można wyprowadzić ze ściany domu, tak jak to się robi przy instalowaniu wysokowydajnych kuchenek gazowych. Tym samym można je montować tam, gdzie zabronione jest instalowanie pieca opalanego drewnem. Obsługa kotła jest intuicyjna i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Do wad pieców na pellet zaliczyć trzeba uzależnienie instalacji od energii elektrycznej oraz stosunkowo wysokie koszty napraw. Wprawdzie dość duże wymiary kotłów na pellet ze zbiornikami paliwa i zasobnikami c.w.u. są uznawane za wadę tych urządzeń, ale problem ten można rozwiązać poprzez zmniejszenie zbiornika lub wykorzystanie podajnika pneumatycznego. Można go zastosować do ogrzewania budynków mieszkalnych o pow. maks. do 120 m 2 . Urządzenie to przystosowane jest do spalania pelletów, a także drewna opałowego . Nowoczesne kotły na pellety gwarantują ekologiczne ogrzewanie domu, a samo paliwo jest znacznie wygodniejsze w użyciu od węgla.
Jaki piec na pellet wybrać?
Urządzenia te obecnie oferowane na rynku są oszczędne, wygodne, a przede wszystkim ekologiczne. To ważne, zważywszy na konieczność ograniczenia szkodliwych związków do atmosfery i dbałość o środowisko naturalne, zwłaszcza w kontekście pojawiającego się w sezonie grzewczym smogu. Piec na pellet (kocioł stalowy) powinien być łatwy w obsłudze i eksploatacji oraz zapewnić nam optymalny komfort cieplny w domu. Dla jeszcze większej wygody warto zdecydować się na model w pełni automatyczny. Posiada on palnik wrzutkowy i podajnik ślimakowy. Automatyka właściwie za nas steruje pracą pieca i pozwala uzyskać najlepsze efekty spalania. W kotłach na pellety odpowiada za to układ automatyki z odpowiednimi czujnikami (sondą lambda, czujnikiem temperatury i ciśnienia w komorze spalania) współpracujący z podajnikiem i wentylatorem. Zwykle kotły na biomasę posiadają fabrycznie zamontowany zasobnik paliwa. W takim zasobniku mieści się zapas pelletu na 3-4 dni. Pomocny jest stalowy piec posiadający automatyczny start palnika oraz kontrolę płomienia przy pomocy fotokomórki, automatyczną modulację mocy palnika oraz automatyczne czyszczenie wymiennika i palnika.
Jaka powinna być moc pieca na pellet? Wybierając piec na pellet sprawdźmy (bądź poprośmy o to sprzedawcę), czy dany model znajduje się na liście produktów rekomendowanych w rządowym programie Czyste Powietrze oraz czy spełnia normy emisji odpowiadające 5 klasie (według PN EN 303-5:2012). To bardzo ważna informacja, gdyż tylko takie urządzenia mają wysoką jakość i sprawność dzięki temu, że wyposażone są w zaawansowane systemy dokładnego dozowania powietrza i paliwa do paleniska. Niestety, większość modeli to urządzenia jednofunkcyjne. Oznacza to, że aby dodatkowo – poza ogrzaniem domu - przygotowały ciepłą wodę, konieczne jest dokupienie zasobnika c.w.u.
Kotły 5 klasy utrzymują sprawność na poziomie 85-90%. - to nowoczesne urządzenia grzewcze, nieporównywalne do kotłów poprzednich generacji pod kątem komfortu obsługi, ekologii oraz jakości wykonania.
Piec na pellet z podajnikiem
Piece przeznaczone do spalania pelletu są zwykle sprzedawane z automatycznymi palnikami, oraz podajnikami (podajnik ślimakowy, podajnik pneumatyczny) i zbiornik paliwa. Podajnik zwalnia nas z manualnej obsługi kotła, gdyż sam partiami dostarcza do niego paliwo. Dzięki temu praca przy kotle ograniczona jest do przysłowiowego minimum. Poza tym precyzyjny dobór dawki paliwa zwiększa wydajność kotła i pozwala na ograniczenie szkodliwych związków do atmosfery. Jedocześnie pamiętajmy tylko, aby co jakiś czas podajnik wyczyścić – jest to prosta czynność, polegająca na usunięciu resztek paliwa (pozostałe wskazówki zwykle zawarte są w instrukcji obsługi).
Piec na pellet z płaszczem wodnym
Choć takie określenie jest często wyszukiwane przez inwestorów w Internecie, to to raczej mamy na myśli kocioł na paliwa stałe z podajnikiem dozującym paliwo w określonej ilości (a piec kominkowy z płaszczem wodnym to popularne określenie kozy stanowiącej dodatkowe źródło ciepła w domu).
Piec na pellet czy ekogroszek?
Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj paliwa ma wśród inwestorów swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi (wybierający granulat z biomasy, czyli pellet) uważają, że ekogroszek to nic innego jak węgiel. A węgiel to paliwo kopalne, jego spalanie wiąże się z brudem i jest nieekologiczne, nawet jeśli odbywa się w nowoczesnych urządzeniach. Z kolei osoby ogrzewające dom ekogroszkiem także uważają, że drewno - choć jest surowcem odnawialnym - także emituje do atmosfery dwutlenek węgla. W zasadzie i z drewna, i z węgla powstają takie same rodzaje zanieczyszczeń. Sporu nie rozwiązuje nawet cena kotłów – te na ekogroszek i pelet kupimy w podobnej cenie. Jedno pozostaje jednak bezsprzeczne – używane paliwo nie może być niskiej jakości. Dlatego zwracajmy uwagę na to, gdzie i od kogo je kupujemy. Jakość węgla jest już od pewnego czasu normowana, również znani producenci pellet zwracają uwagę wysokie parametry tych paliw (pellety powinny mieć certyfikat, np. A1, gwarantujący, że paliwo to podlega ciągłej kontroli w czasie jego produkcji). Należy też wystrzegać się zakupów paliwa „bez rachunku” oraz zażądać od dostawcy dokładnego opisu towaru, jaki został nam dostarczony. Na pewno jakość wiąże się z wyższą ceną, ale im lepsze paliwo, tym lepsza (wyższa) sprawność kotła.
Jak podłączyć piec na pellet?
Montażem pieca na pellet powinien zając się doświadczony instalator. Najlepiej, jeśli ma on rekomendację producenta, u którego przeszedł odpowiednie szkolenia. Taki fachowiec zajmie się zarówno instalacją urządzenia, jak i jego właściwym zaprogramowaniem. Pomoże nam także w sytuacji okresowych przeglądów i konserwacji. Niektórzy inwestorzy chcąc zaoszczędzić na kosztach tej usługi, sami zmieniają parametry pieca, ale musimy wiedzieć, że stracimy wtedy prawo do ewentualnej reklamacji tytułu gwarancji. Poza tym instalacja urządzenia przez specjalistę to gwarancja naszego bezpieczeństwa. Chodzi tu przede wszystkim o połączenie pieca z kominem, który ma za zadanie odprowadzić spaliny na zewnątrz domu. Każda nieszczelność w takim połączeniu może bowiem doprowadzić do emisji groźnego czadu do pomieszczeń, a tym samym – stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia domowników. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić przyłącze kominowe i dobrać model, który będzie pasował do danej średnicy.
Rozważając zakup kotła na pellet warto pamiętać, że istnieje możliwość dopięcia modułu do mieszacza oraz jednej dodatkowej pompy. Co ciekawe, możemy także sterować urządzeniem przez Internet. Warto wygospodarować duże pomieszczenie na opał, bo można zaopatrzyć się w jego zapas na cały sezon grzewczy w okresie, gdy jego cena jest najniższa.
Jakie są ceny kotłów i koszty ogrzewania pelletem? Zakup nowoczesnego kotła na pellet to wydatek rzędu 10 tys. zł. Przy tej cenie można liczyć na pełną automatykę (w tym elektroniczne sterowanie działaniem palnika). Na rynku są też oczywiście urządzenia nieco tańsze, a także droższe.
Cena pelletu na obecną chwilę zaskakuje jednak wydaje się, że nadejdzie niebawem lepszy czas i będzie to jedno z tańszych paliw.
Zobacz więcej:
- Więcej o:
Piecokominki - współczesne piece centralnego ogrzewania na biomasę drzewną
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?
Jak kupić ekogroszek z kopalni? Podpowiadamy!
Jak zrobić pellet? Sposoby, urządzenia, koszty, opłacalność
Dlaczego warto ogrzewać dom gazem drzewnym?
Pompy ciepła w już istniejących budynkach – czy to ma sens?
Jak w nowoczesny sposób ogrzewać dom drewnem lub gazem drzewnym?
Nowe wymogi programu Czyste powietrze a oferta marki Vaillant