Róża krzewiasta 'Soul'

Polskie Towarzystwo Różane, Jacek Kondratowicz

Róża krzewiasta 'Soul' to idealna róża dla tych którzy szukają dużego krzewu do swojego ogrodu, mającego rosnąć pojedynczo w reprezentacyjnej części lub w miejscu, które akurat należałoby zakryć przed wzrokiem. Jest ku temu wiele powodów - poznajcie je.

Róża krzewiasta 'Soul'
Róża krzewiasta 'Soul'
Fot. Polskie Towarzystwo Różane

Artykuł pochodzi z biuletynu Polskiego Towarzystwa Różanego. Znajdziecie tam całe mnóstwo interesujących artykułów o różach.

Róża krzewiasta 'Soul'

''SOUL'' jest laureatem kilku nagród głównych i wyróżnień na różanych konkursach w Europie.Jest dziełem obecnego szefa Tantau Rosen - Chrisa Eversa. W ubiegłym roku Niemieckie Towarzystwo Różane jednomyślnie wybrało tę odmianę jako Różę Roku.
Przetestowana w różnych warunkach nie sprawia w praktyce kłopotów.

Róże w ogrodzie. Najdłużej kwitnące odmiany róż

Róża krzewiasta 'Soul' cięcie

Cięcie wiosenne tak jak wszystkie róże krzewiaste powtarzające kwitnienie. Po pierwszym kwitnieniu, jeśli wydaje się nam, że rośnie jednak za szybko i za wysoko - można skrócić wszystkie pędy o około 20 - 30 cm licząc od góry.
Pozostawiona bez cięcia w ogóle,w trzecim lub czwartym roku przemienia się w średnią różę pnącą (podobnie jak ''Eden").

Jak uprawiać różane pnącza

Róża krzewiasta 'Soul' cena

Można kupić ją w polskich szkółkach w ofercie internetowej. Cena sadzonki to ok. 20 zł

Róża krzewiasta 'Soul' - dlaczego warto ją mieć w swoim ogrodzie

  1. W drugim roku uprawy krzew osiąga całkiem spore rozmiary - ok 1,6 m wysokości na 1 m szerokości
  2. Pędy są bardzo obficie ulistnione - zakryją wszystko co trzeba ale również zaprezentują piękne,lekko błyszczące i świeżo zielone liście
  3. Najważniejsze - liście ma bardzo zdrowe ,bowiem róża nie choruje na czarną plamistość i mączniaka przez cały sezon kwitnienia. Potwierdza to kolejny certyfikat ADR na 2019 rok
  4. Kwiaty w barwie ciemnej czerwieni z jeszcze ciemniejszymi refleksami na wewnętrznej stronie płatków. Podobne do róż historycznych i angielskich. Długo trzymają się na pędach i są odporne na deszcz i chłód (nawet bardzo odporne). Obficie pojawiają się w czerwcu i potem w drugiej połowie sierpnia. W międzyczasie na pędach wyrastają pojedyncze kwiaty. Pachną mocno mieszanką róży damasceńskiej z czarną herbatą i egzotycznymi przyprawami.
  5. Krzew jest całkowicie odporny do -25'C bez okrywania.
  6. Jest dość odporny na suszę. Jednak do obfitego kwitnienia potrzebuje dużo wody.
  7. Zapotrzebowanie na nawóz ma przeciętne. Późną jesienią lubi obornik granulowany lub naturalny rozłożony dookoła krzewu i lekko przykryty ziemią.

Najpiękniej pachnące odmiany róż

 

Skomentuj:

Róża krzewiasta 'Soul'