Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sanwitalia rozesłana (Sanwitalia procumbens) i sanwitalia okazała

Robert Gutowski

Sanwitalia, często nazywana także polegnatką, to niska roślina jednoroczna. Choć nie cieszy się tak duża popularnością jak np. pelargonie, lobelie, czy surfinie, warto przemyśleć jej zakup jeżeli nasz balkon jest dobrze nasłoneczniony. Sanwitalia przy odpowiedniej pielęgnacji silnie się rozkrzewia i obficie kwitnie od czerwca do późnej jesieni wyglądając przy tym bardzo efektownie.

Sanvitalia procumbens
Sanvitalia procumbens
Fot. Shutterstock/Lenstravel.pl

Sanwitalia rozesłana 

,Sanwitalia procumbens, – sanwitalia rozesłana to niewielka roślina jednoroczna z rodziny astrowatych. Rośnie dziko w Meksyku, Arizonie i Teksasie, a jej nazwa pochodzi od nazwiska Sanvitali, włoskiego botanika. Rośnie nisko, od 12 do 25 cm, ma silnie rozkrzewione i gęsto ulistnione pędy. Liście mają kształt jajowato-lancetowaty i, tak jak pędy, są owłosione. Kwitnie przez całe lato, aż do późnej jesieni na żółty, pomarańczowy lub czerwonobrązowy kolor. U nas najczęściej spotykamy sanwitalię o regularnych, drobnych, żółtych kwiatkach z ciemnobrązowymi środkami.  To urocza roślinka, która idealnie sprawdzi się na balkonie, tarasie, skalniaku lub jako obwódka do rabaty.

Sanwitalia okazała

Sanwitalia okazała najpiękniej wygląda w dużych, wiszących donicach. Jej żółte, gęsto rozsiane drobne kwiaty na tle ciemnych łodyg prezentują się bardzo okazale.

Sanwitalia z pelargonią

Sanwitalia świetnie sprawdza się w kompozycjach wraz z innymi kwiatami rabatowymi. Sprawdzone i dające piękne efekty to połączenie sanwitalii z pelargoniami, zarówno rabatowymi, jak i bluszczolistnymi. To idealne zestawienie w słoneczne miejsce.

Sanwitalia i lobelia

Dla pięknych efektów kolorystycznych warto sanwitalię zestawić także z lobelią. Obie rośliny potrzebują słonecznego miejsca i regularnego nawadniania. Pamiętajmy, że sanwitalia postawiona w zacienionym miejscu nie będzie obficie kwitła, a jej pędy będą się nieestetycznie wydłużały.

Sanwitalia - nasiona

Nasiona sanwitalii zachowują zdolność kiełkowania do dwóch lat. Zakupimy je bez problemu w sklepach internetowych i stacjonarnych. Zazwyczaj wysiewamy je w rzędy co 20 cm i czekamy na kiełkowanie, co trwa około 2 tygodni. Zbyt gęsto wschodzące rośliny należy przerywać. Gotowe rozsady możemy umieścić w docelowym miejscu od połowy maja, pamiętając aby było ono odpowiednio nasłonecznione. Zostawmy im dużo miejsca, bo roślina charakteryzuje się silnym rozkrzewianiem.

Sanwitalia - sadzonki

Sadzonki sanwitalii kupimy w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach i marketach, a także w sklepach internetowych. Zazwyczaj są to kwiaty w małych doniczkach lub duże już okazy w wiszących donicach. Zakupione, kwitnące już rośliny możemy od razu przesadzić w docelowe miejsce.

Sanwitalia - kiedy sadzić?

Sanwitalia wymaga przepuszczalnego, żyznego podłoża. Sadzonki wysadzamy najwcześniej pod koniec maja, ponieważ roślina jest wrażliwa na chłody. Podczas sadzenia pamiętajmy, że sanwitalia ma płożące łodygi i silnie rozrasta się wszerz. Sadzonka, która dostanie dużo słońca odwdzięczy się silnym kwitnieniem. Powinna mieć stale lekko wilgotną, ale nie mokrą ziemię. Kwiaty podlewajmy wcześnie rano lub późnym wieczorem. Warto także pamiętać o regularnym przerywaniu przekwitniętych kwiatów, co umożliwi jeszcze obfitsze kwitnienie kolejnych.

Sanwitalia - forum

Jak wiadomo rośliny mają swoje ulubione miejsca, w niektórych regionach rosną lepiej, w innych gorzej. Przed zakupieniem i posadzeniem każdej nowej dla nas rośliny warto zajrzeć na forum, aby dowiedzieć się jak inni poradzili sobie z danym zagadnieniem, zasięgnąć porady lub poczytać opinie fachowców.

Sanwitalia w OBI

Mimo, że sadzonki sanwitalii nie są tak popularne jak np. pelargonii czy lobelii to w sezonie dostaniemy je nawet w niektórych marketach budowlanych. W OBI zakupimy ładne, około 10-15 cm sadzonki w 10 cm doniczkach. Na miejscu zaopatrzymy się także w ziemię, nawóz (z powodzeniem może to być roztwór do pelargonii lub surfinii) i donice.

Sanwitalia Allegro

Sanwitalię zakupimy także na Allegro. Wiele sklepów oferuje tu nasiona przodujących polskich producentów, które możemy np. wygodnie zamówić do paczkomatu. Są dostępne także sadzonki w małych doniczkach, które również zamówimy do paczkomatu, kurierem lub z odbiorem osobistym.

Sanwitalia - cena

Nasiona sanwitalii zakupimy już od 1,5 zł za 0,5 g opakowanie, natomiast małe sadzonki rośliny od około 6 zł. Za duże, rozłożyste już okazy w dużych donicach trzeba będzie zapłacić już kilkadziesiąt złotych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sanwitalia rozesłana (Sanwitalia procumbens) i sanwitalia okazała