Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skomplikowana połać dachowa – czy warto w nią inwestować?

sponsorowany

W polskim krajobrazie obecnie królują domy z prostymi dachami dwuspadowymi. Podyktowane jest to modą na minimalizm. Jednak wiele osób twierdzi, że dach wielospadowy podnosi prestiż budynku, z tego też powodu bardzo często pojawiają się one w nowoczesnych projektach domów. Zobaczmy, jakie zalety i wady ma skomplikowana połać dachowa.

Rumunia trapez
Rumunia trapez
Blachy Pruszyński

Dach wielospadowy – najprościej ujmując – to połączenie dachów o różnych formach, jedno- i dwuspadowych. To także dach czterospadowy, naczółkowy czy mansardowy. Połacie dachowe o różnych wielkościach, kształtach (trapezów, równoległoboków lub trójkątów, rzadziej prostokątów) i nachyleniu pozwalają uzyskać oryginalną oraz nietuzinkową konstrukcję. Skomplikowana połać dachowa sprawdzi się w przypadku domów zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym, jednak o dość dużej powierzchni. Zanim zdecydujemy się na projekt domu z dachem wielospadowym, sprawdźmy warunki zabudowy obowiązujące dla naszej działki. Dowiemy się z nich m.in. jaki kształt może mieć dach, a także jaki jest maksymalny kąt nachylenia połaci dachowej. Do tych wymogów musimy się dostosować, a niestety może się zdarzyć, że ze względów na strefę klimatyczną zostanie nam narzucona budowa dachu dwuspadowego.

Blachodachówka OPTIMA
Blachodachówka OPTIMA
Blachy Pruszyński

Zalety dachów wielospadowych

Niezaprzeczalnym walorem skomplikowanej połaci dachowej jest atrakcyjny, jedyny w swoim rodzaju wygląd. Dom z takim dachem na pewno będzie się wyróżniał wśród pozostałych budynków przekrytych prostymi połaciami i przyciągał wzrok przechodniów. Będzie doskonale wyglądał w mieście, na przedmieściach, a także terenach wiejskich. Sprawdzi się nie tylko w przypadku domu piętrowego, ale również parterowego, urozmaicając ciekawie architekturę. Jednak różne połacie nie mogą być przypadkowo zestawione, dlatego też projektanci zazwyczaj stosują jeden wspólny element, np. ten sam kąt nachylenia wszystkich połaci, taką samą wysokość kalenic, zestawienie wszystkich kalenic pod kątem prostym lub zachowanie linii okapu. Takie rozwiązania powodują, że dach jest spójny, uporządkowany, harmonijny i nie przytłacza wielością rozwiązań. Dobrze wykonany skomplikowany dach umożliwia różnorodne zaaranżowanie poddasza i pozwala na stworzenie funkcjonalnych wnętrz. Pamiętajmy jednak, że decyzję o przeznaczeniu poddasza na cele mieszkalne najlepiej podjąć na etapie projektu domu, ponieważ będzie możliwe dostosowanie optymalnego kąta nachylenia połaci. Ponadto możliwość zastosowania lukarn, wolich oczek czy innych przełamań sprawia, że konstrukcja nabiera indywidualnego charakteru i poprawia estetykę budynku.

Wady skomplikowanej połaci dachowej

Nie trzeba nikogo przekonywać, że im bardziej skomplikowany kształt dachu, tym jego realizacja będzie droższa. Duża liczba połaci wiąże się z zakupem większej ilości materiałów zarówno na więźbę dachową, ociepleniowych, jak i pokryciowych. Dość znaczącym wydatkiem są także dodatkowe elementy wykończeniowe, m.in. kalenice, pasy nadrynnowe czy podrynnowe, orynnowanie oraz obróbki blacharskie. Dach wielopołaciowy jest także trudniejszy do wykonania, a większy nakład pracy jest jednoznaczny z wyższymi kosztami robocizny. Skomplikowana konstrukcja to także zwiększone ryzyko zalegania na dachu śniegu – zatrzyma się zwłaszcza w miejscach jego krzywizn. Zalegający śnieg z czasem zaczyna się topić, co może z kolei prowadzić do zawilgoceń i przecieków. Jest to długotrwały proces, któremu można zapobiec, dbając szczególnie o newralgiczne miejsca, czyli miejsca załamań.

Blachodachówka RUBIN
Blachodachówka RUBIN
Blachy Pruszyński

Czym pokryć dach wielopołaciowy

Skomplikowana połać dachowa wymaga zastosowania odpowiedniego materiału pokryciowego. Najlepiej wybierać małoformatowe elementy, które z łatwością dostosują się do zróżnicowanego kształtu dachu. Z tego też względu dobrym wyborem będą dachówki zarówno ceramiczne, jak i cementowe oraz blachodachówka panelowa. Dlaczego warto postawić na blaszane moduły? Panele mają stałe i niewielkie rozmiary. Z tego też powodu łatwo je dostosować do nietypowego kształtu i mnóstwa załamań. Przetłoczenia modułów są symetryczne, dzięki czemu nie ma konieczności przycinania tych elementów na końcach połaci, wokół kominów czy okien dachowych, a to oznacza mniej pracy i mniej odpadów. Wystarczy moduł podłożyć pod już ułożony element o odpowiednią ilość fal, a gotowe otwory montażowe przyspieszają prace. Jeśli jednak zajdzie konieczność przycięcia blachy, to odcięty fragment można wykorzystać w innym miejscu. Oczywiście samo pokrycie dachowe to nie wszystko. Potrzebne są liczne akcesoria, najlepiej jakby były dopasowane do materiału pokryciowego – wybierzmy więc producenta, który ma liczne rozwiązania systemowe, np. Blachy Pruszyński. Warto tutaj wspomnieć, że firma może pochwalić się szeroką ofertą blachodachówek panelowych – od PŁASKIEJ, poprzez blachodachówki o wyszukanych kształtach tj. LOARA, REN i w stylu skandynawskim np. FIORD, kończąc na blachodachówce REGLE przypominającej drewniane gonty. Urozmaicona jest również kolorystyka – nawet popularny szary dostępny jest w kilku modnych odcieniach.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Skomplikowana połać dachowa – czy warto w nią inwestować?