Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domowa spiżarnia: jak przechowywać zapasy? Jak dbać o produkty?

Aleksander Lesiak/MŚ

Spiżarnia nie jest niezbędna w domu, ale z pewnością bardzo się przydaje. Kiedy zadbamy o odpowiednią organizację przechowywania, a następnie dobrze ją wyposażymy, nawet wyjątkowo mroźna zima nie będzie straszna. Spiżarnia zapewni nam pyszne, domowe przetwory na wyciągnięcie ręki, ale sprawdzi się również wtedy, gdy nie planujemy robienia weków - możemy w niej składować zapasy różnych produktów zakupionych w sklepach. Jak może wyglądać nowoczesna spiżarnia?

spiżarnia
Spiżarnia - jak przechowywać zapasy?
Autor: Sentelia/Shutterstock

Spiżarnia: dobry pomysł czy przeżytek?

Nadeszła jesień i coraz dotkliwiej odczuwamy konsekwencje nastania tej pory roku. Ciepłe dni to jedynie wyjątek od ponurej rzeczywistości. Jest na to jednak recepta - dobrze zaopatrzona spiżarnia. Oczywiście nie każdy może mieć taką z prawdziwego zdarzenia, gdzie na haku wiszą pęta kiełbasy czy hiszpańska suszona szynka, a na półkach tłoczy się zastęp dwustu pięćdziesięciu słoików z konfiturami, kompotami i piklami. Ale niemal każdy może wygospodarować sobie miejsce na niedużą spiżarnię w domu jednorodzinnym lub miejsce do przechowywania zapasów w kuchni w bloku. Jeśli uda się urządzić spiżarnię w oddzielnym pomieszczeniu czy choćby większej wnęce w obrysie wnętrza, niech będzie tam smacznie, słodko i przede wszystkim ładnie. Przy czym określenie to nie odnosi się do dekoracji, a do uporządkowanego przechowywania, gdzie każdy produkt ma swoje miejsce, do każdego sięgniemy bez problemu i cała zawartość jest dobrze widoczna, dzięki czemu nie tracimy czasu na szukanie.

Idealnym rozwiązaniem byłaby spiżarnia umiejscowiona tuż przy kuchni, ale nie zawsze jest taka możliwość. Jednak bez względu na to, gdzie uda się ją wygospodarować, pamiętajmy, aby było to miejsce przewiewne, z dala od grzejników. W nieco starszym budownictwie mieszkańcy mają do dyspozycji piwnice, więc przechowywanie weków nie stanowi problemu. W nowym musimy przenieść funkcję spiżarni do mieszkania. Jedno i drugie rozwiązanie wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia żywności przed psuciem się. Jak tego dokonać?

Zobacz także: Sprytne sposoby na więcej przestrzeni w kuchni. Zobacz, jak to zrobić! >>

Domowa spiżarnia: jak przechowywać zapasy w tym pomieszczeniu?

Domowa spiżarnia to nie tylko zapasy na wyciągnięcie ręki, ale również okazja do zadbania o ciepły i przytulny klimat w domu lub mieszkaniu. Przechowywanie przetworów możemy zorganizować z dbałością o estetykę, co jest szczególnie istotne, jeśli planujemy schować je w witrynie, gdzie będą widoczne z zewnątrz. Jednak nawet, kiedy ukryjemy je przed wzrokiem w zamykanym pomieszczeniu lub szafkach, warto postarać się, aby prezentowały się zachęcająco - a przy okazji przywoływały wspomnienia wizyt u babci. Oto, jak może wyglądać nasza domowa spiżarnia:

  • Słoje, słoiczki, weki... Kompoty, powidła, drylowane wiśnie, dżemy, pikle, sałatki i kiszone ogórki. Najlepszym sposobem ich pozyskiwania - jeśli brakuje nam umiejętności i doświadczenia w robieniu weków - jest... zręczne "wyłudzenie" od nieocenionych w tej materii mam, ciotek i babć. Takie wytwory z pewnością zostały oznaczone, a nierzadko również udekorowane - i nie musimy w nimi nic robić. Jeżeli planujemy zakup w sklepie, możemy zdjąć fabryczne etykiety i przykleić swoje własne, dodatkowo zakładając im materiałowe ''czapeczki''. Takie rozwiązanie, poza ładnym wyglądem, zapewni ochronę przed kurzem. A jeśli zamierzamy samodzielnie przygotować weki, wybierzmy słoiki o oryginalnych kształtach. Dekoracyjne etykiety można nabyć w sklepach stacjonarnych i internetowych. 
  • Orzechy, suszone owoce i zioła. Takim produktom będzie dobrze w szklanych pojemnikach. Są nie tylko ładne, ale też praktyczne, ponieważ dobrze widać, co jest w środku, ponadto szkło nie pochłania żadnych zapachów. Domowa spiżarnia wyposażona w takie pojemniki będzie wyglądała nowocześnie i czysto.
  • Soki, nalewki i domowe wina. Najlepiej domowe, ale jak wiadomo wszystkie rodzaje win i nalewek są dobre na jesienną chandrę. Ustawione na ładnym stojaku i pozamykane gustownymi korkami, nawet nie otworzone poprawią nastrój estetom.
  • Świeże owoce i warzywa też z powodzeniem mogą zagościć w naszej domowej spiżarni. Najlepiej im będzie na miękkich, suchych trocinach, w przewiewnych koszach lub drewnianych skrzynkach. Ładne skrzynki możemy dostać przy odrobinie szczęścia w sklepach z winami. Wino wędruje wtedy na półkę wyżej, a owoce do skrzynki po nich. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić skrzynki w dziale ogrodniczym w jednym z marketów budowlanych, a następnie własnoręcznie je pomalować i ozdobić.

Z tak przygotowaną spiżarnią żaden jesienny chłód i zimowy mróz za oknem nie będzie straszny. Pamiętajcie tylko o regularnym uzupełnianiu zapasów.

Zobacz także: Kuchnia na wymiar - porady i inspiracje. Jaka powinna być kuchnia na wymiar? >>

Spiżarnia w kuchni - jak wygospodarować miejsce?

Spiżarnia w kuchni w pierwszej chwili kojarzy się z niewielkim, zamykanym pomieszczeniem w obrębie przestrzeni roboczej. To wygodna opcja, ponieważ umożliwia zagospodarowanie drewnianymi lub metalowymi regałami - a następnie zamknięcie całości jednymi drzwiami. Wszystkie zapasy są na widoku, kiedy wchodzimy do spiżarni - i po każdy jest łatwo sięgnąć. Można tam wstawić kosze z warzywami i owocami, pomocnik na kółkach, który wyciągamy w razie potrzeby czy składane schodki, które przydają się, kiedy potrzebujemy wyjąć coś z szafki pod sufitem. Zamykana spiżarnia w kuchni będzie jeszcze bardziej funkcjonalna, jeśli skorzystamy z dostępnych w sklepach systemów, jak wysuwane kosze, wkłady do szuflad, segregatory na żywność, haczyki, itp.

Ale spiżarnia w kuchni może również przyjąć postać zabudowy meblowej - zarówno w szafkach pod blatem roboczym, jak i w szafkach wysokich, Sprawdzi się cargo, czyli wysuwany moduł meblowy, który może mieć różne szerokości i wysokości. Zaletą tej opcji jest to, że nie zajmuje dużo miejsca, poza tym mamy do niej dostęp z dwóch stron. Wygodnie przechowuje się w nim szczególnie butelki i wysokie pojemniki na makarony, kasze, ryż, itp. Spiżarnia w kuchni w wydaniu systemowym, jakie oferuje wiele firm, produkujących meble do kuchni, będzie wygodna w użytkowaniu - komfort korzystania z niej podniosą specjalne wkłady i inne elementy, wchodzące w skład wyposażenia. A jeśli gotowe rozwiązania nie spełnią naszych oczekiwań, możemy zamówić personalizowane u stolarza.

Zobacz także: Aranżacja kuchni: dla singla, rodziny i nie tylko >>

Spiżarnia IKEA

Szwedzki producent mebli osiada w swojej ofercie również rozwiązania do spiżarni. Regały, metalowe szafki z ażurowymi frontami, skrzynki, pomocniki na kółkach, pojemniki do segregacji różnych produktów - spiżarnia IKEA to niemal gotowa podpowiedź, co, gdzie i w jaki sposób przechowywać. Ponadto mamy możliwość operowania niedużymi modułami, które pozwolą na jeszcze lepsze wykorzystanie posiadanej w spiżarni przestrzeni. Pojedyncze szafki i półki mogą występować na ścianach pojedynczo lub w większej liczbie, tworząc funkcjonalną kompozycję. Spiżarnia IKEA to również drobiazgi - nie zapominajmy o słoikach z pokrywkami, które szczelnie zamkną nasze przetwory. Przydadzą się też tablice ścienne, na których zawiesimy różne akcesoria kuchenne.

Zobacz także: Domowa spiżarnia idealnie uporządkowana >>

Spiżarnia pod schodami

Miejsce pod schodami aż "prosi się" o zagospodarowanie. Opcji wykorzystania tej przestrzeni jest wiele - tylko pozornie jest ona nieużytkowa. Jedną z propozycji jest spiżarnia pod schodami, szczególnie, jeśli tuż obok znajduje się aneks kuchenny. W zależności od tego, jak dużo miejsca mamy do dyspozycji, możemy zabudować je z opcją wejścia do środka, lub wypełnić zabudową meblową na wymiar. Spiżarnia pod schodami w formie takiej zabudowy będzie zawierała klasyczne szafki i szuflady lub wysuwane kosze oraz moduł z półkami, zbudowany na podobnej zasadzie, jak kuchenne cargo.

    Więcej o:

Skomentuj:

Domowa spiżarnia: jak przechowywać zapasy? Jak dbać o produkty?