Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl industrialny a loftowy - podobieństwa i różnice

Red./C

Style industrialny i loftowy są często uważane za tożsame. Jednak projektanci i architekci zdecydowanie je rozdzielają, podkreślając dzielące ich różnice. Jak rozpoznać industrialny klimat wnętrza? Jak wykorzystać styl loftowy?

styl industrialny a loftowy
Wnętrze w stylu loftowym
Erkado

Styl industrialny i loftowy – czym się różnią?

Styl loftowy i industrialny są często mylone, a nawet utożsamiane ze sobą. Terminy te zamiennie odnoszą się do nowoczesnego, surowego wnętrza. Jednak pomimo wielu podobieństw, są to dwie odrębne estetyki różniące się szczegółami.

Dlaczego tak trudno określić, czy mamy do czynienia z mieszkaniem w stylu loftowym, czy industrialnym? Style te mają wspólną historię. Powstały w tym samym czasie, czyli początku XX wieku. Oba początkowo zyskały popularność w Stanach Zjednoczonych. Ich cechą charakterystyczną jest wykorzystanie hal pofabrycznych jako mieszkań. Oba opierają się na otwartych przestrzeniach, dużych oknach i surowym wystrojui. Łączy je główna kolorystyka: szarości, biel i czerń, a także wysokiej jakości meble i wykorzystanie naturalnych materiałów. Ich wspólnymi cechami są także minimalizm i umiar w dekorowaniu.

Skąd więc wiedzieć, czy mieszkanie jest zaprojektowane w stylu loftowym, czy industrialnym? Najważniejszą różnicą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest kolorystyka. W stylu industrialnym wyraźnie dominuje szarość betonowych ścian, reszta to ciemna i mocna kolorystyka. Akcesoria inspirowane są przeszłością i przywodzą na myśl czasy industrializmu.

Z kolei w stylu loft można spotkać dużo cieplejsze, stonowane odcienie. Coraz częściej jako dekoracje wykorzystywane są tekstylia i rośliny. Klimat pomieszczeń jest łagodniejszy i nieco bardziej komfortowy. Tego typu aranżacje wyewoluowały z surowego stylu industrialnego.

styl industrialny a loftowy
Wnętrze w stylu loftowym
Nowodvorski Lighting

Wnętrza industrialne – co je wyróżnia?

We wnętrzach industrialnych otwarte przestrzenie podkreślają duże okna, minimalistyczne formy mebli, a także ascetyczna kolorystyka i dodatki. Pomieszczenia mają surowy klimat i od razu kojarzą się ze starymi fabrykami. Idealną przestrzenią dla tego stylu jest przestronne wnętrze z dużymi oknami, ceglanymi ścianami, betonowymi podłogami i widocznymi belkami stropowymi.

Nieodzownym elementem będą oczywiście odpowiednie meble. Muszą być mocne i wykonane z trwałych materiałów, takich jak metal czy drewno. Metalowe półki, ciemne drewniane komody, taborety i fotele czy prosta geometryczna komoda to typowe meble industrialne.

W tak minimalistycznej i ascetycznej przestrzeni dobrze będą wyglądać równie surowe dodatki. Reflektory, oprawy z metalowymi kloszami lub żarówkami, a także widoczne instalacje elektryczne, to oświetlenie, które doskonale podkreśli styl aranżacji. Żaluzje lub żaluzje przemysłowe w jednolitych kolorach będą widoczne dzięki ogromnym oknom. Nie należy jednak stosować firan ani zasłon, które nie pasują do tego stylu.

Uzupełnij swoją przestrzeń np. geometrycznymi lustrami w metalowych ramach, plakatami czy fotografiami nawiązującymi do fabrycznej estetyki. We wnętrzach industrialnych próżno szukać ozdobnych poduszek, dywaników czy roślin doniczkowych. Całe wnętrze powinno być utrzymane w neutralnej kolorystyce, uzupełnionej kilkoma jasnymi akcentami, takimi jak czerwień czy butelkowa zieleń.

styl industrialny a loftowy
Wnętrze w stylu industrialnym
Shutterstock

Wnętrza w stylu loft – co je wyróżnia?

Wnętrza w stylu loftowym nie muszą być aranżowane w opuszczonych fabrykach ani ogromnych pomieszczeniach. Niedokończone ściany i wysokie sufity zamieniają nawet małe mieszkania w designerskie lofty.

Meble w stylu loft, podobnie jak meble industrialne, powinny być trwałe, łatwe w użytkowaniu oraz wykorzystywać w swojej konstrukcji naturalne materiały. Jednak w tym przypadku można pozwolić sobie na odrobinę „szaleństwa” i wybrać np. sofę z miękką tapicerką, stolik kawowy w cieplejszym odcieniu czy komodę z ozdobnymi uchwytami. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością takich elementów, by nie zatracić klimatu loftu.

Lampy na drewnianych lub metalowych stelażach ze złotym wykończeniem doskonale podkreślą styl loftowy. Pomarańczowa lub żółta barwa światła nieco ociepli charakter mieszkania. Połącz stare drewno z pastelami i dodatkami w geometryczne wzory. Stworzysz ciekawe kompozycje w stylu loft.

Styl loftowy charakteryzuje się też użyciem luster - duże lustro jest niezbędne, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Geometryczny kształt i brak zbędnych ozdób w połączeniu z ciepłym kolorem oprawy, takim jak złoty, najlepiej wpisują się w styl loftowy. W mniejszych wnętrzach stosuj dużo bieli, beży i jasnych szarości.

Styl loftowy jest wygodniejszy niż industrialny, dlatego do mieszkania nadają się rośliny doniczkowe, ozdobne poduszki czy dywany. Zadbaj jednak o to, aby poszczególne elementy do siebie pasowały i aby nie było ich za dużo.

Mieszkanie w stylu industrialnym i loftowym to bardzo nowoczesne rozwiązanie aranżacji wnętrz. Industrialne wnętrze jest z pewnością bardziej surowe i pasuje raczej do dużych powierzchni, gdzie znajduje się jeden główny pokój. Styl loftowy przypadnie do gustu miłośnikom surowych wnętrz, ale jednak niepozbawionych pewnej dozy wygody.

styl industrialny a loftowy
Wnętrze w stylu industrialnym
PinkyWinky-Shutterstock
styl industrialny a loftowy
Wnętrze w stylu loftowym
Nowodvorski Lighting
    Więcej o:

Skomentuj:

Styl industrialny a loftowy - podobieństwa i różnice