Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl loftowy w nowoczesnych wnętrzach apartamentu 88 m2

Tekst: Ewa Staręga

Prezentowany apartament zachwyca nowoczesną aranżacją w stylu loftowym. Projekt mieszkania wykonali architekci z pracowni Mili Młodzi Ludzie. Skupili się na odważnym połączeniu naturalnych materiałów, takich jak beton, kamień i surowe drewno. Ponadczasowej prostocie towarzyszy przytulny klimat, który tworzą oryginalne meble i dodatki.

Betonowy sufit w salonie
Nad salonem króluje sufit w różowym odcieniu. W zdecydowanej większości aranżacji wnętrz pozostaje on neutralny – biały. Tutaj, potraktowany jako trzecia po ścianach i podłodze powierzchnia, jest zasadniczym elementem kompozycji przestrzeni.
Zdjęcie: Michał Skorupski Stylizacja: Agnieszka Wrodarczyk

Górny Mokotów to klimatyczna dzielnica z przedwojenną zabudową, która wyróżnia się zdecydowanie na mapie Warszawy. Właśnie tutaj, w nowej części budynku dobudowanego do starej, sławnej na początku XX wieku Fabryki Kakao, Czekolady i Cukierków Jana Fruzińskiego, mieści się przestronne 88-metrowe mieszkanie, zajmowane przez  trzyosobową rodzinę. Projekt powstał z myślą o potrzebach właścicieli, którzy chcieli mieć dodatkowy pokój z tymczasową funkcją gabinetu. W przyszłości, w razie powiększenia rodziny, mógłby przekształcić się w kolejną sypialnię.

Aby to osiągnąć, architekt Przemysław Nowak z pracowni Młodzi Mili Ludzie zaplanował wyburzenie ścian i zmianę układu funkcjonalnego lokalu. Tam, gdzie teraz jest gabinet, deweloper przewidział kuchnię. Tymczasem architekt przeniósł ją w miejsce pierwotnie projektowanej dużej łazienki. Powstały po usunięciu ściany głęboki trakt wypełniły szafki kuchenne, harmonijnie przechodzące w przestrzeń salonu. Oba pomieszczenia połączyła jednolita zabudowa meblowa, która nie burzy wypoczynkowego charakteru pokoju dziennego. Jednocześnie podłoga i sufit obu przestrzeni zyskały różne wykończenia, oddzielając je wyraźnie od siebie.

Styl loftowy - betonowa podłoga w kuchni

Przyciągająca uwagę posadzka kuchni została wykończona betonem w ziemistym odcieniu, wykończonym poliuretanowym lakierem.

Betonowa podłoga w bloku
Betonową podłogę architekci zaprojektowali w kuchni, korytarzu, łazience i w strefie wejściowej. W pokojach na posadzce znajdują się drewniane deski.
Zdjęcie: Michał Skorupski Stylizacja: Agnieszka Wrodarczyk

Beton ciekawie kontrastuje tu z drewnianą podłogą z dębowych paneli. – Betonowa posadzka na początku wszystkich przeraziła, a wykonawca kilka razy ją poprawiał – wspomina architekt. – Jednak im więcej mebli pojawiało się w mieszkaniu, tym bardziej specyficzna, surowa powierzchnia nabierała dla właścicieli bardziej domowego klimatu i przekonywali się do niej.

Styl loftowy – betonowy sufit

Kolejnym charakterystycznym elementem przestrzeni dziennej jest betonowy, różowo- koralowy sufit, który pierwotnie miał być innego koloru. Założeniem architekta było odsłonięcie surowej betonowej płyty stropowej – po jej odkuciu z tynku ukazała się powierzchnia w różowym odcieniu. Takie zabarwienie powstaje poprzez zagruntowanie betonu środkiem wzmacniającym przyczepność tynku (betokontakt). Inwestorzy, zachwyceni efektem wizualnym sufitu, postanowili pozostawić jego powierzchnię odkrytą.

Dużo naturalnego światła oraz niemałe przeszklenia ścian zamknięte w modnych, industrialnych, czarnych profilach dodają wnętrzu przestronności. Zaś wspaniała, zielona, welurowa kanapa, stary przedwojenny stół oraz stolik kawowy z blatem z drewnianych bali ocieplają wizerunek wnętrza, w którym dominuje beton, kamień (zastosowany w kuchni) oraz industrialne stalowe profile mebli i szklanych ścian.

O stylu loftowym zobacz także:

Styl loftowy w wersji soft

Mieszkania w stylu loftowym - przegląd waszych wnętrz

Loft w dawnej fabryce papieru

Loft w fabryce kapeluszy

Apartament w stylu industrialnym w wersji soft

Skomentuj:

Styl loftowy w nowoczesnych wnętrzach apartamentu 88 m2